Jēkabpils novadā visvairāk balsu ieguvusi ZZS, otrajā vietā – JV
INESE ZONE

Priekšvēlēšanu laika prognozes, ka 14. Saeimas vēlēšanās varētu piedalīties vēl mazāks vēlētāju skaits nekā iepriekš, nav piepildījušās. Latvijas pilsoņi ir bijuši aktīvi, un 14. Saeimas vēlēšanās balsošanas aktivitāte bijusi augstāka nekā iepriekšējās. Kopumā reģistrēti 1 542 407 balsstiesīgie, un vēlēšanās piedalījušies  916 594 personas jeb 59,43%. Salīdzi­nājumam – 2018. gada Saeimas vēlēšanās balsotāju  aktivitāte bija 54,5%, un toreiz pie vēlēšanu urnām devušies 845 000.
    Arī Jēkabpils novads ne­bija izņēmums. Jau 1. ok­tobra rīta pusē, sekojot vēlēšanu gaitai iecirkņos, radās iespaids, ka aktivitāte ir daudz lielāka nekā citās reizēs. To apstiprināja arī vēlēšanu iecirkņu komisiju locekļi, sakot, ka tik daudz nodotu balsu jau līdz pusdienlaikam citreiz nav bijis.
Daudzviet iecirkņos cilvēku rinda sākās ārpus ieejas durvīm, un rindas būtiski nemazinājās. Ja uz brīdi bija mazāk cilvēku, tad drīz vien atkal veidojās rinda. Vēlē­tāju aktivitāti nemazināja arī spēcīgais lietus, kas sākās ap pusdienlaiku. Dažviet cilvēki sacīja, ka, cerot uz mazāku rindu, iepriekš bijuši citos Jēkabpils iecirkņos, bet visur tas pats – jāstāv rindā. 
    Līdz pulksten 10.00 vēlēšanu iecirknī Jēkabpils Spor­ta namā jau bija nobalsojuši 193 cilvēki. Iecirknī Krustpils pamatskolā lielas rindas nebija, bet iecirkņa vēlēšanu komisijas locekļi sacīja, ka aktivitāte ir lielāka nekā bi­jusi citās vēlēšanās. Pulksten 11.00 tur jau bija nobalsojuši  180 cilvēki. Jaunajā multihallē bija viens no lielākajiem vēlētāju pieplūdumiem, un rinda, kas sākās vestibilā, aizvijās pa diviem kāpņu posmiem un gaiteni. Hallē pulksten 12.00  savu balsi bija atdevuši pat 442 cilvēki.  
    Arī pagastu iecirkņos vēlētājiem nācās gaidīt rindā. Iecirknī Zīlānu tautas namā pulksten 10.36  bija nobalsojuši 182 vēlētāji, bet Biržu tautas namā pulksten 11.43 – 161 balsotājs.  
   – Parasti lielāka vēlētāju aktivitāte ir pašvaldību vēlēšanās, bet Saeimas vēlēšanās – mazāka, taču šoreiz ir citādi: vēlētāji pie iecirkņa pulcējas jau septiņos no rīta, – sacīja Zīlānu tautas nama vēlēšanu iecirkņa sekretāre Dace Braune.    
BD aptaujātie cilvēki at­zina, ka izvēle, par kuru partiju balsot, bijusi ļoti grūta.  Vairumu tā īsti neesot uzrunājis neviens saraksts, bet bijusi pārliecība, ka šoreiz vēlēšanās ir jāpiedalās, un tad nu vētīts un skatīts, ko tomēr izvēlēties.
    Pie Jēkabpils Sporta centra, kur balsot, gribētāju rinda sākās jau labu gabalu pirms ieejas. Sastaptā Mar­lēna stāsta, ka šīs ir viņas pirmās vēlēšanas. Viņa uz-skata, ka piedalīties tajās ir būtiski, jo ir taču svarīgi, kas notiks pēc vēlēšanām, ko lems politiķi. Jaunieti tas saistot arī tāpēc, ka viņa apgūst uzņēmējdarbību, un politiķu piedāvājums vērtēts arī no šī viedokļa. Izvēlēties, par ko balsot, palīdzējušas skatītās priekšvēlēšanu debates. Pirms tam Marlēna par politiku nemaz neesot interesējusies, un daudzu politiķu vārdi bijuši gluži sveši. Anna, ko BD sastapa pie Zīlānu tautas nama, sacīja, ka balsot liek pienākuma sajūta, bet izvēle bijusi grūta. Vērtēts, kas varētu būt daudz maz pieņemams. Savukārt Alberts BD sacīja, ka tagad ir apmulsis, jo nu pēdējā brīdī jādomā, par ko balsot.  Bijis nolēmis balsot par sarakstu, kur līderis ir Ainārs Šlesers, bet tieši pirms vēlēšanām uzzinājis, ka viņu vainojot maksājumu saņemšanā no Krievijas par tās interešu pārstāvību. Tāpēc par viņu vairs nebalsošot, un tagad pēdējā brīdī esot jāizdomā, par ko izšķirties.
    – Izvēle ir ļoti grūta. Tā sanāk, ka jābalso par mazāko ļaunumu. Pavisam citādi būtu, ja no visiem sarakstiem  varētu izvēlēties  personas, par ko balsot, un pats veidot sev tīkamo de­putātu sarakstu, – sacīja pie Biržu tautas nama iecirkņa sastaptā  Līga.   
   Jēkabpils novada ļaudis bijuši aktīvi, arī nododot balsi glabāšanā. Trīs iepriekšējās balsošanas dienās Jēkabpils novadā nobalsojuši 876 vēlētāji jeb 2,82% no kopējā balsotāju skaita. 
  Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) publicētie vēlēšanu rezultāti no visiem 1 055 iecirkņiem liecina, ka 14. Saeimā iekļuvuši septiņi politiskie spēki – «Jaunā vienotī­ba» (JV), «Zaļo un zemnieku savienība» (ZZS), «Ap­vieno­tais saraksts» (AS), «Nacionā­lā apvienība» (NA), «Stabili­tā­tei!», «Latvija pirmajā vietā» (LPV) un «Prog­resīvie», turpretī «Attīstībai/ Par!» (AP) tomēr nepārvarēja 5% barjeru.
    Par JV nobalsoja 18,97% vēlētāju, tādējādi politiskais spēks 14. Saeimā iegūs 26 deputātu mandātus. Par ZZS nobalsojuši 12,44% vēlētāju, partijai iegūstot 16 de-putātu mandātus; par AS nobalsoja 11,01% vēlētāju, iegūstot 15 deputātu mandātus; savukārt par NA no­balsoja 9,29%, tādējādi šis politiskais spēks ieguva 13 deputātu mandātus. Par par­tiju «Stabilitātei!» nobalsojuši 6,8% vēlētāju, šim politiskajam spēkam iegūstot 11 deputātu mandātus; seko LPV, par ko nobalsoja 6,24%, iegūstot deviņus deputātu mandātus, savukārt par «Progresīvajiem» nobalsoja 6,16% vēlētāju, tādējādi šis politiskais spēks ieguva desmit deputātu mandātus.
    Balsu skaitīšanas laikā šķita, ka «Attīstībai/Par!» pārvarēs 5% barjeru, bet, sa­skaitot vēlētāju balsis visos iecirkņos, šim politiskajam spēkam tomēr neizdevās iegūt nepieciešamo atbalstu, lai iekļūtu parlamentā. Par AP nobalsoja 4,97%.
    Provizoriskie dati pirmdienas rītā liecināja, ka Jēkabpils novadā uzvarējusi Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), par kuru nobalsojuši 3 412 jeb 18,30% balsotāju. Otro vietu ieņem «Jaunā vienotība» ar 3 134 jeb 16,81%% balsīm, un trešajā vietā ir «Apvienotais sa­raksts» ar 10,57%. No vi­ņiem ar 10,47% balsu atpaliek Nacionālā apvienība. «Latvija pirmajā vietā» ieguvusi 7,01%. Savukārt politiskā partija «Stabilitātei!» – 6,14% vēlētāju balsu. Pārējās partijas Jēkabpils novadā  5% barjeru nav pārvarējušas.
   No Jēkabpils novada kandidātiem 14. Saeimā iekļuvuši Līga Kļaviņa (ZZS) un Mārtiņš Felss (JV). 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (4)

  1. Huligāns
    Huligāns
    pirms 2 gadiem

    Vai Ždanoka, Niluška un Urbanovičs nav iekļuvuši Saeimā. Kā tad tagad bez viņiem? Un kur Suverēnā vara ar Šimfu? Un kur Aldis Plakanzemis un strukturētā ūdens tirgotāji?

    Atbildēt
  2. Fredis
    Fredis
    pirms 2 gadiem

    Urbanovišs esot pieteicies darbā Adugā.

  3. no krustpils
    no krustpils
    pirms 2 gadiem

    Bārdainais onka salasīja mīnusiņus, tagad mums 2.tilta nebūs. Līvānos arī tilta nebūs. jālāpa vecais tilts.

    Atbildēt
  4. Fredis
    Fredis
    pirms 2 gadiem

    Jā, par jauno tiltu varam aizmirst, toties Kariņš turpinās vadīt arī jauno valdību. Lai prieks par to.

Pievienot komentāru