Kā izvairīties no kļūdām, kas bojā Jūsu kredītvēsturi: praktiski padomi
Apmaksāts raksts

Kredītvēsture ir ļoti svarīga, jo tā tiešā veidā ietekmē personas finansiālās iespējas un labklājību nākotnē. Tas ir viens no galvenajiem faktoriem, ko ņem vērā un izvērtē aizdevēji un citi finanšu pakalpojumu sniedzēji, kā arī pārdevēji, kas piedāvā iegādāties preces uz līzingu, pirms tiek noslēgts abpusējs līgums. Šī iemesla dēļ ikvienam vajadzētu rūpēties par savu kredītvēsturi, cenšoties saglabāt to pozitīvu. Šajā rakstā esam apkopojuši biežāk pieļautās kļūdas, kas var sabojāt kredītvēsturi – turpini lasīt, lai būtu informēts un varētu no tām izvairīties.
 
Savlaicīga maksājumu neveikšana 
    Viens no vienkāršākajiem un ātrākajiem veidiem, kā persona var sabojāt savu kredītvēsturi, ir kavēti maksājumi – gan tīši, gan netīši, gan dažu dienu, gan ilgstoši kavējumi. Jāņem vērā, ka kredītvēstures kontekstā vienlīdz svarīgi ir gan kredītmaksājumi, gan komunālo pakalpojumu un interneta rēķini, ceļu satiksmes pārkāpumu sodi u.c., tādēļ ikvienu maksājumu vajadzētu veikt laicīgi. Vislabāk, ja tas tiek izdarīts uzreiz pēc tam, kad saņem mēnešalgu, tādējādi izvairoties no situācijas, kad mēneša beigās trūkst finanses maksājumu veikšanai. Ja ikdienas steigā mēdz aizmirst veikt maksājumus, tad iesakām iestatīt atgādinājumu mobilā tālruņa kalendārā vai automātisko rēķinu apmaksu bankā. 
    Izvērtējot kredītvēsturi, tiek pievērsta uzmanība tam, vai personai ir aktīvi maksājumu kavējumi, kāds ir kavējumu apjoms un regularitāte. Sliktākajā scenārijā pastāv risks nonākt Latvijas Bankas kredītu reģistra parādnieku bāzē, kur tiek iekļauti parādnieki, kuriem ir vismaz 90 dienu parāds par summu virs 150 eiro. Turklāt, šajā datubāzē saglabājas informācija gan par aktīviem, gan bijušajiem parādiem, kas nozīmē, ka informācija par maksājuma kavējumu var būt pieejama arī tad, ja maksājums jau kādu laiku samaksāts. Šī iemesla dēļ ar finansēm vajadzētu rīkoties pēc iespējas atbildīgāk, lai nenonāktu parādnieku datubāzēs. 
 
Pārmērīgs kredītu skaits 
    Ļoti negatīvi kredītvēsturi var ietekmēt pārmērīga aizņemšanās un kredītu noformēšana, jo īpaši ātrie kredīti. Tādēļ, izmantojot tādu iespēju kā kredīts, personai ļoti rūpīgi jāizvērtē tā nepieciešamība, piemērotība situācijai, kā arī savas iespējas kredītu godprātīgi atmaksāt. Grūtības parasti sākas brīdī, kad persona kādu iemeslu dēļ nevar atmaksāt kredītu plānotajā termiņā, tad pagarinot to vai aizņemoties atkārtoti, lai dzēstu iepriekšējo kredītu, kas var radīt neizbēgamu kredītsaistību apli. Ja radušās atmaksas problēmas, nekādā gadījumā nevajadzētu aizņemties atkārtoti!
    Liela daļa neaizdomājas par to, ka tikpat ļoti kredītvēsturi var ietekmēt nepārdomāts galvojums citas personas kredītam. Situācijā, ja aizņēmējs kādu iemeslu dēļ nespēs pildīt uzņemtās saistības, tas būs jādara galvotājam un tas ietekmēs arī viņa kredītvēsturi. Tādēļ, pirms kļūt par galvotāju kādas citas personas kredītam, ir rūpīgi jāizvērtē arī savas iespējas kredītu godprātīgi atmaksāt. 
 
Kredītu refinansēšana un pārkreditēšana 
    Situācijā, kad personai kādu iemeslu dēļ rodas problēmas ar esošo kredītu pārvaldīšanu un atmaksu, risinājums ir jāmeklē nekavējoties – jau tajā brīdī, kad persona sāk nojaust, ka tādas problēmas varētu būt. Nekādā gadījumā nevajadzētu baidīties sazināties ar aizdevēju, jo aizdevējs ir ieinteresēts atgūt līdzekļus, nevis radīt klientam problēmas! Jo ātrāk persona vērsīsies pie sava aizdevēja, jo vienkāršāk būs iespējams rast abpusēji apmierinošu risinājumu un mazāks risks, ka tiks sabojāta kredītvēsture. 
    Iespējamie risinājumi šādās situācijās: kredītu refinansēšana vai pārkreditēšana, kas paredz visu kredītu apvienošanu vienā, lai aizņēmējam turpmāk būtu jāveic tikai viens ikmēneša maksājums, tādējādi atvieglojot kredītu pārvaldību un pastāv mazāks risks nejauši aizmirst kādu kredītmaksājumu. Tāpat šādi risinājumi nereti var piedāvāt izdevīgākus atmaksas nosacījumus, t.sk. zemāku procentu likmi, tādējādi kredītsaistības rada mazāku budžeta slogu un pastāv mazāks risks kavēt kredītmaksājumus finansiālās situācijas dēļ. Lai būtu drošs, ka kredītu refinansēšana vai pārkreditācija ir labākais risinājums, sākumā nepieciešams izvērtēt, vai un kādas priekšrocības tas var sniegt konkrētajā situācijā. 
 
Kredīts pret ķīlu 
    Mūsdienās pie daudziem aizdevējiem pieejams arī kredīts ar sabojātu kredītvēsturi. Situācijās, kad kādu citu iemeslu dēļ nav pieejami tradicionālie aizdevumu veidi, piemērots risinājums var būt, piemēram, kredīts pret ķīlu vai kredīts bez ķīlas. Tomēr jāatceras, ka nepārdomāts kredīts pret ķīlu rada dubultu risku: pamatīgi sabojāt kredītvēsturi un zaudēt īpašumtiesības uz ķīlu. Tādēļ kredīta pret ķīlu nepieciešamība un savas iespējas to godprātīgi atmaksāt jāizvērtē īpaši rūpīgi. 
    Lai varētu izvairīties no negatīvām sekām, ķīla šādā situācijā jāizmanto ļoti pārdomāti! Jāatceras, ka tā var palīdzēt iegūt izdevīgākus kredīta nosacījumus, t.sk. lielāku aizdevuma summu, garāku atmaksas termiņu un zemāku procentu likmi, tomēr, lai nezaudētu īpašumtiesības uz to, jau uzreiz iesakām izstrādāt konkrētu un detalizētu plānu, kā kredīts pret ķīlu tiks atmaksāts. 
 
   Jāņem vērā un jāatceras, ka kredītvēstures labošana diemžēl ir daudz sarežģītāka un lēnāka nekā tās sabojāšana, tādēļ pret to vajadzētu izturēties ļoti atbildīgi. Dažkārt kredītvēstures labošanai var būt nepieciešami pat desmit un vairāk gadi, kuru laikā finansiālās iespējas ir ļoti ierobežotas un finansiālā labklājība pamatīgi ietekmēta, tādēļ ceram, ka augstāk apkopotās kļūdas un padomi, kā no tām izvairīties, palīdzēs Tev uzturēt savu kredītvēsturi pozitīvu. Plāno un pārvaldi savas finanses rūpīgi! Ja nepieciešams - vērsies pie finanšu konsultantiem! 
    Plāno īstenot kādu lielāku ieceri, taču šobrīd ar personīgajām finansēm nepietiek? Ieskaties Latkredits.lv, kur pieejami aizdevumi dažādām vajadzībām un situācijām. Tomēr atgādinām, ka ikviens aizdevums ir nopietnas saistības, tādēļ sākumā rūpīgi izvērtē aizdevuma nepieciešamību, kā arī savas iespējas aizdevumu godprātīgi atmaksāt! Lai izdodas pieņemt finansiāli gudrus lēmumus!

iesaki šo rakstu:

Komentāri (2)

 1. zināms
  zināms
  pirms 1 nedēļas

  Vismaz Jēkabpilī visiem ir skaidrs šis jautājums, jo kredīts jāņem tikai no Petrova naudas koferiem.

  Atbildēt
 2. juris stallone
  juris stallone
  pirms 1 nedēļas

  Petrovu uz Briseli! Viņš zina, kā taisīt naudu.

  Atbildēt

Pievienot komentāru