​​Kā plānot savus ikmēneša maksājumus gudrāk?
Apmaksāts raksts

Neplānojot savus ikmēneša maksājumus, iespējams pavisam viegli pārtērēties, tādējādi negatīvi ietekmējot savas finansiālās iespējas un dzīves labklājību kopumā. Savukārt ikmēneša maksājumu plānošana var palīdzēt iegūt kontroli pār finansēm, vairojot finansiālo stabilitāti un labklājību, kā arī ļaujot ietaupīt, lai varētu sasniegt finanšu mērķus. Sarežģītākais uzdevums šajā gadījumā ir izdomāt, kā tieši plānot savus ikmēneša maksājumus, taču neuztraucieties - mēs Jums palīdzēsim! Turpiniet lasīt šo rakstu, kur esam apkopojuši pāris padomus, kā plānot savus ikmēneša maksājumus gudrāk. 
 
Ziniet visus savus ikmēneša ienākumus un maksājumus!
Kā gan Jūs varētu salāgot savus ikmēneša maksājumus, nezinot, cik varat atļauties tiem veltīt? Šī iemesla dēļ apkopojiet gan visus savus ienākumus, gan visus savus maksājumus! Lai iegūtu pēc iespējas detalizētāku skatu par saviem ienākumiem un maksājumiem, veidojiet apkopojumu par vismaz pēdējiem 3-4 mēnešiem! Attiecībā uz ienākumiem apkopojiet regulāros ienākumus, kā darba alga, pabalsti, stipendijas, pensija u.tml. Atcerieties apkopot tieši neto ienākumus jeb ienākumus pēc nodokļu nomaksas! Savukārt attiecībā uz maksājumiem apkopojiet pilnībā visus maksājumus – sākot no mobilo sakaru pakalpojumu rēķina, beidzot ar komunālajiem maksājumiem. Ikmēneša maksājumiem nevajadzētu pārsniegt 50% no visiem ikmēneša ienākumiem, pretējā gadījumā ikmēneša budžetam var būt pamatīgs slogs.
 
Kategorizējiet maksājumus un nosakiet kategorijas, kurās turpmāk varētu ietaupīt!
Bieži vien ikmēneša maksājumu apjoms tomēr mēdz būt līdzīgs ikmēneša ienākumu apjomam, tomēr to iespējams pavisam vienkārši labot, pārskatot maksājumus un samazinot atsevišķas maksājumu pozīcijas vai atsakoties no atsevišķām maksājumu pozīcijām pavisam. Pat tad, ja liekas ka ikmēneša maksājumu apjoms ir samērīgs attiecībā pret ikmēneša ienākumiem, laba doma jebkurā gadījumā ir pārskatīt visus maksājumus, sadalīt tos kategorijās un noteikt tās kategorijas, kurās turpmāk varētu ietaupīt – pavisam noteikti atradīsies kāda maksājumu pozīcija, kuru varētu samazināt. Lai nesarežģītu savu ikmēneša maksājumu plānošanu, neveidojiet vairāk par 2-3 maksājumu kategorijām! Vienkāršākajā variantā kategorijas varētu būt sekojošas:
  • Regulārie/obligātie ikmēneša maksājumi. Piemēram, mājokļa īre, komunālie maksājumi, mobilā telefona sakaru pakalpojumi, interneta pakalpojumi, kredītmaksājums(-i), studiju maksa u.c.
  • Neregulārie ikmēneša maksājumi. Piemēram, ārsta apmeklējums, medikamenti, apdrošināšanas polises, sporta zāles abonements u.c. 
 
Izveidojiet konkrētu plānu!
Izmantojiet apkopotos ikmēneša maksājumus, lai iegūtu priekšstatu par to, kādi maksājumi Jūs sagaida turpmākajos mēnešos! Pēc tam salīdziniet tos ar saviem neto ienākumiem un finanšu prioritātēm! Apdomājiet – vai maksājumu un ienākumu attiecība ir samērīga un ar brīvo līdzekļu palīdzību varēsiet sasniegt savus finanšu mērķus? Apsveriet iespēju katrai maksājumu kategorijai noteikt konkrētus un reālus ierobežojumus!
 
Vēl viens paņēmiens – varat sadalīt ikmēneša maksājumus vajadzībās un vēlmēs. Vajadzības ir tās maksājumu pozīcijas, bez kurām nevarat iztikt, savukārt vēlmes ir tās maksājumu pozīcijas, kuras var samazināt vai no kurām
var atteikties pavisam. Piemēram, ārsta apmeklējums un studiju maksa ir vajadzība, savukārt sporta zāles abonements ir vēlme. Varbūt varat izvēlēties lētāku abonementu vai siltākā laikā sportot ārā, atsakoties no abonementa pavisam? 
 
Ņemiet vērā un atcerieties – kamēr vien Jums ir aktīvs aizdevums, tā atmaksa ir Jūsu budžeta galvenā prioritāte! Ja Jums ir vairāki aizdevumi, kas budžetam rada pamatīgu slogu, apsveriet tādu iespēju kā kredītu apvienošana vienā maksājumā
 
Izmēģiniet 50/30/20 likumu!
50/30/20 likums ir viena no vienkāršākajām un pasaulē populārākajām budžetēšanas metodēm, kas paredz, ka 50% no visiem ienākumiem tiek veltīti vajadzību apmierināšanai, 30% no visiem ienākumiem tiek veltīti vēlmju apmierināšanai, savukārt 20% no visiem ienākumiem tiek veltīti uzkrājuma veidošanai. Lai līdzsvarotu ikmēneša maksājumus un ikmēneša ienākumus, izmēģiniet šo likumu arī Jūs! Lai to ievērot būtu vienkāršāk, varat, piemēram, izveidot 3 atsevišķas aploksnes, kurās līdzekļus sadalāt attiecīgi uzreiz pēc ienākumu saņemšanas. 
 
Iestatiet automātiskā maksājuma iespēju!
Lai būtu drošs, ka neaizmirstat veikt kādu regulāro/obligāto ikmēneša maksājumu, kā arī līdzekļi tiem tiek novirzīti prioritāri, iestatiet automātiskā maksājuma iespēju! Tas ir ērti, ātri un pavisam vienkārši, turklāt automātiskos maksājumus iespējams jebkurā mirklī apturēt. Tomēr esiet uzmanīgs, nodalot maksājumus, kuru apmērs katru mēnesi atšķiras – tie būs jāveic patstāvīgi. 
 
Izmēģiniet mūsdienīgas aplikācijas!
Pateicoties mūsdienu tehnoloģiju attīstībai, budžeta plānošana, t.sk. maksājumu plānošana ir vieglāka nekā jebkad agrāk. Izmēģiniet mūsdienīgas aplikācijas, kas palīdzēs padarīt ikmēneša maksājumu uzskaiti ērti pieejamu un pārskatāmu! Dažas no aplikācijām, kas varētu Jums noderēt, lai plānotu ikmēneša maksājumus: You need a budget, Money Lover, One Touch Expenser.
Diemžēl realitātē ikmēneša maksājumu un budžeta plānošana kopumā ne vienmēr norit pēc plāna. Ja Jums nepieciešams uzticams risinājums, ieskatieties Latkredits.lv, kur pieejama aizdevumu salīdzināšana dažādām vajadzībām un situācijām. 
Ja Jums kādu iemeslu dēļ ir sabojāta kredītvēsture un Jums interesē, vai pieejams naudas aizdevums ar sliktu kredītvēsturi, izlasiet mūsu rakstu “Kredīts ar sliktu kredītvēsturi - Ko noderīgi zināt?”
Atgādinām, ka ikviens aizdevums ir nopietnas saistības, tādēļ rūpīgi izvērtējiet savas iespējas to godprātīgi atmaksāt!

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru