«Kā sēļi esam interesanti sev un apkārtējiem»
Sarmīte Rutka

«Kā sēļi esam interesanti sev un apkārtējiem»
    Jautāti par sēlisko garu Elkšņos un to, kā šejieniešu latviskā identitāte var palīdzēt lauku attīstībai, Elkšņu tautas nama vadītāja Aina Guoģe atzīst: – Kopumā dzīvi laukos atrašanās kādā vēsturiskajā zemē droši vien nekādi neietekmē, tomēr ļoti daudziem personīgi ir svarīgs identitātes jautājums – kas mēs esam, no kurienes nākam, kādēļ dzīvojam tieši te, kur dzīvojam. Manuprāt, mūsu cilvēku pašapziņai ir ļoti būtiski, ka tagad saulītē tiek celts Sēlijas vārds. Patiesi priecē, ka pēdējā laikā bijuši tādi ļoti jauki un apvienojoši pasākumi. Ne­sen notika «Sēlijas laiks Ziedonim» godināšana – ārkārtīgi pacilājošs un šo sēliskumu uzturošs notikums, kur pulcējās plašs pulks Sēlijas radošo ļaužu. Reģiona tūrismu ļoti attīstījušas «Sēlijas salas». Esam nomales pagasts, un tūristi droši vien tieši uz mūsu pagastu nebrauks, tomēr kā Sēlijas daļu mūs apmeklē labprāt.
     Pagasta pārvaldes saimniecības vadītājs Dainis Černauskis teic, ka arvien biežākā tūristu klātbūtne liek arī pašvaldībai sarosīties – uzturēt kārtībā esošos objektus un domāt par jauniem piedāvājumiem. Paš­laik tūristi Elkšņos visbiežāk viesojas pie nu jau visā Latvijā zināmās «Alīdas ka-fejas» ražotājiem, atpūšas pie Saukas ezera, meklē mazos pilskalnus, konkrēti, Kņāvukalnu, kas atrodas uz Elkšņu un Rites pagasta robežas. Vispopulārākais apskates objekts jau izsenis šeit bijis Ormaņkalns. Daudz interesentu, īpaši velotūristu, to apmeklējuši pandēmijas laikā, diemžēl arī te neiztikt bez pašu radītām nepatikšanām. – Ormaņkalnā Da­bas aizsardzības pārvalde īstenoja projektu un uzstādīja skatu torni, kas atrodas uz privātās zemes, – stāsta D. Černauskis. –  Tur bija piknika vieta, nereti atbraucēji šeit arī nakšņoja. No savas puses regulāri sekojām, lai šī vieta būtu tīra un sakopta. Tomēr pietiek mums arī ne to labāko ļaužu, un es domāju, ka tie nebija tūristi, kas atbrauca un izdemolēja atpūtas vietu, pat nodarīja postījumus zemnieka īpašumiem, tādēļ saimnieks bija liedzis piekļuvi šim objektam vispār. Pēc visu iesaistīto pušu pārrunām esam vienojušies, ka līdz skatu tornim tagad varēs tikt, bet vairs tikai kājām.   
    – Tūrisma attīstība pagastā balstoties uz vietējo iedzīvotāju pleciem, – teic A. Gu­oģe. – Jāatzīmē, ka Elkšņos ir īpaši cilvēki. Viņi ļoti turas kopā, kā viena liela saime balsta viens otru. Pati nāku no blakuspagasta, tādēļ man no malas tas ir labāk redzams. Elksnieši ir noteikuši vērtības un lietas, kas viņiem ir svarīgas, un tad kā liela ģimene tās arī mēģina paveikt.
    Sēļi no Elkšņiem esot izpalīdzīgi un atsaucīgi. Tas izpaužas arī, organizējot dažādus pasākumus. Elk­snieši aktīvi palīdz rīkot kultūras dzīves notikumus, aktīvi tajos piedalās paši un ļoti līdzpārdzīvo,  ja uzstājas kāds savējais.
     – Elkšņu lielais ansamblis nupat nosvinēja jau 15 gadu jubileju, te darbojas amatierteātris, – stāsta Aina. – Ansambļa sastāvs arī veido to Elkšņu kultūras dzīves kodolu. Te tradicionāls ir Birutas Valaines savulaik iedibinātais ģimeņu pasākums «Dziesma Elkšņiem», kas nu jau kļuvis par ne tikai pagasta, bet pārnovadu draugu saietu. Tāpat visi ar nepacietību gaida ikgadējos humora vakarus, pagasta svētkus. Elksnieši māk paveikt, neapšaubāmi, daudzos lauku darbus un reizē arī nenoslīkt tajos. 
     Šīs Sēlijas daļas kulinārā mantojuma izpēti neviens neesot veicis, bet kādreiz šeit siets gards māju siers. Gan agrāk, gan tagad elksnietes cep ļoti gardas tortes. Šī īpašā lieta apzināta tika «Sēlijas salu» pasākumā «Kūkošana kopā ar «Alīdas kafeju»», kad vietējās konditores cepa tortes, pasākuma dalībnieki degustēja tās un balsoja ar zelta ozolzīlēm. Toreiz 1. vietu saņēma Ingrīda Levinska ar klasisku biskvīta torti ar sviesta rozītēm. Galvenā atziņa pēc pasākuma – Elkšņu pusē ir daudz lielisku konditoru – Anita Mutule, Lolita Jurjāne, Vita Elksne u.c. Neviens nešaubās, ka svētku reizē katrs kārumnieks spēs atrast savai gaumei atbilstošāko kūku. 
 
Cilvēks, kas pazīst visu un visus
Vita Elksne ir aktīva elksniete, kas gan darbojas dažādos amatierkolektīvos, gan strādā savā saimniecībā, gan cep tortes un sien sieru. Bet vispirmām kārtām viņa jau vairāk nekā 10 gadu ir cilvēku un uzņēmuma vadības novērtēta pastniece šajā teritorijā, ko apliecina nesen saņemtais profesionālais apbalvojums, par ko stāstījām arī «Brīvajā Daugavā». 
     Pastnieces pienākumus pildot, viņa iebrauc gandrīz visās šejienes saimniecībās, iepazīst cilvēkus, aprunājas un izpalīdz viņiem, piemēram, kādu grāmatu no bibliotēkas atved. Varbūt arī šī iemesla dēļ V. Elksne bija ievēlēta par Viesītes novada deputāti. Laiki un pašvaldības mainās, bet pie Vitas vietējie vēl aizvien vēršas pēc padoma un palīdzības arī jautājumos, kas tieši skar pašvaldības darbu.
     Pastniecei dienā sanāk apbraukāt kādus 150 kilometrus. Mēs ar viņu kopā veicam vien nelielu posmu gar pašu Lietuvas robežu. – Šī apkārtne izskatās kā baigā nomale, tomēr cilvēki te dzīvo, – teic V. Elksne. – Tikai no ceļa mājas nevar redzēt, tomēr tajā vai ik katrā man ir jāiebrauc, jo te kaut ko abonē, īpaši jau «Brīvo Daugavu». 
   
Vita Elksne spriež, ka varbūt ir vērts padomāt, kā šīs pagaidām novārtā atstātās unikālās būves – vējdzirnavas – padarīt par  tūristiem interesantiem objektiem.
 
 
Jautāta, par ko visbiežāk iznāk parunāties ar elksniešiem, Vita teic, ka cilvēkus satrauca karš Ukrainā. Tagad šī interese nedaudz pierimusi, tādēļ sarunas raisās par personīgākām tē­mām – par veselību un vietējās dzīves jaunumiem.
    V. Elksne mūs aizved aplūkot agrākās tuvumā esošās Aizdumbles vējdzirnavu drupas, kas tagad atrodas uz «Lazdukalnu» saimniecības zemes. Citi tās sauc par Bigastānu dzirnavām – kādreiz tur blakus esošās saimniecības vārdā. Kā zināms, agrākos laikos šīs rūpnieciskās ēkas arī Latvijā bija ļoti populāras, tomēr līdz mūsdienām to saglabājies ir pavisam maz. Elkšņu pagasta teritorijā tuvāk Lietuvai atrodas vēl vienas – Leiškozuļu – vējdzirnavu drupas.

 

Unikālā Elkšņu baznīca ir māla-kleķa būve, kāda Latvijā ir rodama vēl tikai viena. Diemžēl tā jau ilgus gadus atrodas avārijas stāvoklī. Tā kā tai nav savas draudzes un arī baznīcas virsvadībai trūkst nepieciešamo nebūt ne mazo līdzekļu atjaunošanai, tad skaistā ēka ir vienkārši iekonservēta. Savukārt tur esošā Juliusa Dēringa altārglezna «Kristus pie krusta», kas ir valsts nozīmes kultūras piemineklis, mājvietu radusi skolas ēkā.
 
Pagastā ir trīs ciemi – Elkšņi, Klauce un Apserde. Klaucē izveidojusies spēcīga kopiena un tiek rīkoti dažādi pašiem savi pasākumi, piemēram, ciema centrā uzkalnā ir karoga masts, kur visi pulcējas Baltā galdauta svētkos. Pagasta vadība īpaši slavē klaucēniešu  Jurgitas Griškenas un Sanitas Podžus aktivitāti.
D. Gagunova foto
 

 Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par projekta «Kopīgās saknes meklējot» publikāciju saturu atbild «Brīvā Daugava»
 
 

 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. Fredis
    Fredis
    pirms 1 gada

    Vējdzirnavas vispirms der iekonservēt, lai āra apstākļi tās nebojā vēl tālāk.

    Atbildēt

Pievienot komentāru