Kāds porcelānam sakars ar brīvprātību un Ukrainu?
ILZE BIČEVSKA

Joprojām nevar sūdzēties par palīdzības trūkumu, tomēr brīžiem jūtams, ka mūsu sabiedrībā varētu būt iestājies tāds kā pagurums atbalsta sniegšanā Ukrainai. Tāpēc laiku pa laikam ir jāatgādina un jāuzmundrina mūsu cilvēki, lai morāli nepagurstam.
    Pie mums ir ziema, kas ir ar savām grūtībām, un ziema ir arī Ukrainā, kur kara laukā grūtības ir nesalīdzināmi lielākas. Lūkojoties uz Ukrainā pēdējos mēnešos notiekošo, brīžiem pārņem trauksme, ka mūsu draugiem neiet tā, kā gribētos. Tāpat turienes un mūsu ziņu dienesti vēsta, ka armijai trūkst dažāda līmeņa ieroču. Noteikti varam lepoties, ka Latvija ir viena no tām ES valstīm, kura jau kopš kara sākuma sniegusi brīvības cīnītājiem vienu no lielākajiem palīdzības apjomiem salīdzinājumā ar valsts iekšzemes kopproduktu. Un arī iedzīvotāji ar privātajiem ziedojumiem nav stāvējuši malā. Tas viss jāturpina līdz Ukrainas uzvarai.
   Patlaban daudzas sa­bied­riskās organizācijas ir specializējušās visdažādākās palīdzības vākšanā, apkopošanā un nogādāšanā Ukrai­nā, un cilvēki, kas tajās brīvprātīgi darbojas faktiski kopš kara sākuma, ir vislabāk informētie par to, kas konkrētajā brīdī visvairāk vajadzīgs kā turienes civiliedzīvotājiem, tā armijai. 
 
Kā radās «Porcelāna droni»
    BD jau ir stāstījusi par skrīverieti Ritu Šteinu, kura kopā ar vīru Jāni  un domubiedriem jau gadu aktīvi strādā, lai organizētu palīdzības konvojus uz Ukrainu. Tā 2023. gada vasarā un rudenī, redzot situāciju uz vietas, par viņu tā brīža galveno nodarbi kļuva pārtikas un medikamentu sagāde, paredzēta no okupantiem atbrīvoto Hersonas apgabala ciemu iedzīvotājiem. Un tobrīd bija svarīgi nodot šo palīdzību pašiem šo sešu ciemu iedzīvotājiem tieši rokās. Tāpat vienlaikus katrā braucienā pie vietējiem policistiem tika nogādātas arī Latvijā saziedotās automašīnas. 
Bet pirms tam,  2022. gadā, kopā ar brīvprātīgajiem no biedrības «Deja Vu kultūras attīstības centrs», uzklausot Ukrainas armijas karavīru lūgumu, Rita organizēja naudas vākšanu dronu iegādei. Ikviens, kurš skatījies video no kaujas lauka Ukrainā, būs redzējis, kāda milzīga loma kaujas operācijās ir droniem – tie ir izlūku acis, kas ielidojot ielūkojas tālu ienaidnieka teritorijā, tā palīdzot saudzēt izlūku dzīvības. Un arī patlaban Rita, Jānis un pārējā komanda orientējas uz izlūkošanas dronu sarūpēšanu. Kā tas sākās?
 
 
    – Manas paziņas Kijivā Nastjas bērnības draugs Sergejs 2022. gada novembrī man atsūtīja video, kurā viņš, stāvot pozīcijā pie ložmetēja, lasa rindas no Lat­vijas valsts himnas un lūdz, ja reiz esam interesējušies, kā varam tobrīd palīdzēt, sagādāt viņa vienības izlūkiem divus dronus «DJI Ma­vic 3 Cine» un tiem nepieciešamo elektroiekārtu uzlādes staciju. Tobrīd es tādu ierīču nosaukumu pat nebiju dzirdējusi. Pameklēju internetā un secināju, ka šie droni ir gana dārgi: kopā maksā pie 10 000 eiro, kas, protams, likās nesavācama summa. Tomēr doma jau bija iesēdusies prātā, nelika mieru, un tāpēc es iesaistīju, šajā «avantūrā» vairākus savus draugus, tajā skaitā arī mediju jomā prasmīgo Viktors Duku, kurš samontēja veiksmīgu pirmo video, tad es to augšupielādēju savā feisbuka profilā. Un... lieta aizgāja! Cilvēku atsaucība mani burtiski nogāza no kājām! Rezultātā mēs Sergejam aizvedām krietni vairāk, nekā viņš bija lūdzis! Kā tagad redzam, dronu efektivitāte kaujas laukā vairs nevienam nav jāpierāda, bet fakts – to joprojām ļoti pietrūkst, jo, lai cik saudzēti, karš ir karš, un daļa no tiem laika gaitā iet  bojā, tāpat ne visām vienībām tie ir sagādāti pietiekošā daudzumā, – par Ukrai­nas armijas akūto nepieciešamību pēc droniem stāsta Rita Šteina.
   Patlaban Rita šajā dronu sagādes pasākumā pārstāv biedrību «Vidusdaugavas NVO centrs» projektā «Ukraina Latvijas sirdspukstos: vienotā elpā» ar akciju «Porcelāna droni», ko viņa aktīvi reklamē savā feisbuka profilā. Kāpēc tiek rīkota tieši šāda akcija ar nosaukumu «Porcelāna droni»? 
    – Cilvēki uz ziedošanu ir jāuzrunā, un pozitīva rezultāta sasniegšanai var kalpot daudz kas – arī hobijs. Prātojot par to, kā potenci­ālos ziedotājus uzrunāt, kas tie varētu būt par cilvēkiem, kāda auditorija, iedomājos par porcelāna kolekcionāru un interesentu grupu feisbukā, kuras dalībniece esmu arī pati. Grupā ir daudz labu, gaišu, patriotisku cilvēku. Šī ir Rīgas porcelāna fabrikas, Jessena, Kuzņecova fabrikas izstrādājuma grupa, kas tā arī saucas. Mūsu grupā ir 22,6 tūkstoši porcelāna kolekcionāru un entuziastu ne tikai no Latvijas, bet arī no Igaunijas un Lietuvas. Pati sevi nesaukšu par porcelāna kolekcionāri, bet par entuziasti gan. Tā nu es grupas dalībniekus aicināju ziedot un sāku rīkot porcelāna labdarības izsoles. Iesākumā izsolīju traukus no saviem plauktiem, tad arī cilvēku saziedotos. Tā sākās šis porcelāna stāsts. Tāpat daudzi grupas domubiedri pievienojās kustībai un arī rīkoja paši savas labdarības izsoles, atvēlot traukus no savām kolekcijām, daļa no grupas cilvēkiem kļuva par ziedotājiem tāpat, vienkārši ziedojot Ukrainas aizstāvjiem naudu. Katrā ziņā ikvienā akcijā es redzēju to, cik liels sanācis šis kolekcionāru atbalsts. Tā radās romantiskais apzīmējums «porcelāna droni», – stāsta Rita.
   Izsoles, kurās ziedotie trauki tiek pārdoti, notiek šajā feisbuka grupā, ir virtuālas, atklātas izsoles, kurās var piedalīties ikviens, kā arī ikviens var redzēt nosolītās summas. Konkrē­tās izsoles uzvarētājs naudu ieskaita Ritas Šteinas norādītajā kontā, kas pārsvarā ir biedrības «Vidusdaugavas NVO centrs» konts. Ritas uzdevums – nopirktos traukus rūpīgi sasaiņot un ar pakomāta palīdzību nogādāt pie pircēja. Reizēm viņa sūtījumu nogādājot arī personīgi.
 
Visu rakstu lasiet BD 23. jenvāra numurā
 
Ukrainas aizstāvjiem var ziedot,  pārskaito naudu uz biedrību «Vidusdaugavas NVO centrs».
Konts: LV14PARX0013118530001.  
Norādīt – "Droni Ukrainai"
 
https:// www.facebook.com/porcelanadroni

iesaki šo rakstu:

Komentāri (3)

 1. prusaks
  prusaks
  pirms 4 mēnešiem

  Neveiksmīgs rakstu izkārtojums - viens raksts par gudru aizņemšanos, blakus raksts par brīvprātīgu ziedošanu. Abos gadījumos katram ir individuāla pieeja, izvērtējot savas spējas un vajadzības. :))

  Atbildēt
 2. Tante
  Tante
  pirms 4 mēnešiem

  Dievs dod mieru,Dievs dod,ka katrs cents nonāk dronam,ne kabatā.

  Atbildēt
 3. ko teikt?
  ko teikt?
  pirms 4 mēnešiem

  Dod Doevs prātu apturēt karu! Ar naudu karu apturēt nav iespējams!

Pievienot komentāru