Ikviens autovadītājs, kurš piedalās ceļu satiksmē, lielākā vai mazākā mērā ir pakļauts neparedzētām situācijām uz ceļa. Lai pasargātu sevi un savu transportlīdzekli, daļa autovadītāju izvēlas iegādāties KASKO apdrošināšanu.
Šajā rakstā skaidrosim, kas ir KASKO apdrošināšana, kā darbojas KASKO pašrisks un kāda ir tā ietekme uz polises cenu.
Kas ir KASKO apdrošināšana un kādus riskus tā sedz?
KASKO apdrošināšana ir brīvprātīga transportlīdzekļa apdrošināšana, kas transportlīdzekļa īpašniekam sniedz plašāku aizsardzību nekā OCTA apdrošināšana, kas ir obligāta.
Visbiežāk KASKO iekļauj sekojošus segumus:
1. Ceļu satiksmes negadījumi un to izraisītie zaudējumi. KASKO sedz zaudējumus, kas Jūsu transportlīdzeklim radušies ceļu satiksmes negadījuma rezultātā neatkarīgi no tā, kurš ir vainīgs. Tātad, atlīdzību saņemsiet arī tad, ja būsiet tas, kurš izraisījis negadījumu.
2. Zādzības vai laupīšanas izraisītie zaudējumi. KASKO sedz zaudējumus, kas saistīti ar transportlīdzekļa zādzību vai laupīšanu.
3. Vandālisma radīti zaudējumi. KASKO sedz zaudējumus, kas transportlīdzeklim radušies vandālisma un ļaunprātīgas bojāšanas rezultātā.
4. Dabas katastrofu radīti zaudējumi. KASKO polise sedz zaudējumus, kas radušies dabas katastrofu (piemēram, plūdu, vētras vai krusas) rezultātā.
5. Stiklu bojājumi. KASKO polise sedz zaudējumus, kas saistīti ar transportlīdzekļa stiklojuma bojājumiem.
6. Papildu apdrošinātie riski. KASKO polise piedāvā arī dažādus papildu apdrošināšanas riskus, piemēram, papildaprīkojuma apdrošināšana, t.i., jumta bagāžnieka vai bērnu sēdeklīša apdrošināšana; diennakts tehniskā palīdzība; atslēgu nozaudēšana vai bojājumi; transporta izdevumi nokļūšanai līdz remontiestādei; transportlīdzekļa noma, u.c.
Risku segums ir viens no faktoriem, kas ietekmē KASKO polises cenu. Otrs ietekmējošais faktors – KASKO pašrisks.
KASKO pašrisks un tā ietekme uz polises cenu
KASKO pašrisks ir summa, kuru, iestājoties apdrošināšanas gadījumam, jāsedz transportlīdzekļa īpašniekam. Pašrisks var būt noteikts kā fiksēta summa vai kā procentuālā daļa no zaudējumu summas. Pašriska apmērs ir atkarīgs no konkrētā apdrošināšanas līguma un var ietekmēt apdrošināšanas prēmijas (maksas) lielumu – jo lielāks pašriska apmērs, jo lētāka apdrošināšanas polise.
Pašriska piemērs: Jūsu KASKO pašrisks ir 200 eiro un ceļu satiksmes negadījuma rezultātā Jums rodas zaudējumi 1000 eiro apmērā. Jums ir jāsedz 200 eiro, savukārt apdrošinātājs atlīdzinās atlikušos 800 eiro. Ja kopējā zaudējumu summa ir mazāka par pašrisku, piemēram, 150 eiro, tad zaudējumi pilnā apmērā būs jānosedz pašam, jo tie nepārsniedz pašriska apmēru. Sīkāk par šo varat lasīt rakstā ''Kas atmaksā avārijas zaudējumus''.
Apdrošināšanas līgumā var būt minēti dažāda veida pašriski. Populārākie pašriska veidi:
1. Fiksēts pašrisks. Noteikta naudas summa, kuru apdrošinātais sedz katra negadījuma rezultātā.
2. Procentuālais pašrisks. Pašrisks izteikts kā procentuālā daļa no zaudējumu summas.
3. Pašrisks stiklojuma bojājumiem. Atsevišķs pašrisks, kas attiecas tikai uz transportlīdzekļa stiklokuma bojājumiem.
4. Pašrisks zādzībai un laupīšanai. Pašrisks, kas piemērojams transportlīdzekļa zādzības vai laupīšanas gadījumā.
Atsevišķi apdrošinātāji var piemērot arī 0 eiro pašrisku noteiktiem riskiem, piemēram, sadursmei ar dzīvnieku vai stiklojuma bojājumiem. Sīkāk par to varat lasīt KASKO apdrošināšanas polises līguma noteikumos un nosacījumos.
Kur izdevīgi iegādāties KASKO polisi
Visizdevīgāk un visērtāk KASKO polisi ir iegādāties internetā. Šobrīd KASKO apdrošināšanu piedāvā daudz un dažādi uzņēmumi. Viens no tiem – Octas.lv. Lai iegādātos KASKO polisi, rīkojieties sekojoši:
1. Ievadiet mājaslapā sava transportlīdzekļa datus - auto valsts reģistrācijas numuru un reģistrācijas apliecības numuru. Tāpāt norādiet arī apdrošinājuma summu, vēlamo polises darbības teritoriju (Latvija, Baltija, Eiropa vai Eiropa un NVS), kā arī jaunākā transportlīdzekļa vadītāja vecumu un stāžu.
2. Sagaidiet, kad ar Jums sazināsies apdrošiāšanas speciālists un nosūtīs izdevīgākos piedāvājumus.
3. Kad esat esat izvēlējies piemērotāko piedāvājumu, Jums būs jāieszniedz apdrošinātājam sava transportlīdzekļa fotogrāfijas.
Kas vēl jāņem vērā attiecībā uz KASKO polisi
Svarīgi atcerēties, ka KASKO polisi var iegādāties noteikta vecuma transportlīdzekļiem, visbiežāk ne vecākiem par 15 gadiem. Tāpat KASKO polisei ir noteikta darbības teritorija, tādēļ, ja plānojat doties ārpus Latvijas, pārliecinieties, vai KASKO polise būs spēkā arī Jūsu galamērķī un valstīs, kuras šķērsosiet pa ceļam. Visbeidzot, pārliecinieties, vai KASKO polisei nav ierobežojumu attiecībā uz vadītāja vecumu un stāžu.
Kopumā KASKO pašrisks ir būtisks faktors, kas ietekmē gan apdrošināšanas polises cenu, gan apdrošinātā finansiālo atbildību. Izvēloties augstāku pašrisku, iespējams samazināt apdrošināšanas izmaksas, taču tas nozīmē lielākus izdevumus, iestājoties apdrošināšanas gadījumam. Savukārt zemāks pašrisks samazina personīgo finansiālo ieguldījumu, iestājoties apdrošināšanas gadījumam, taču palielina apdrošināšanas polises cenu.
Izvēloties KASKO polisi, svarīgi rūpīgi izvērtēt pašriska apmēru un apdomāt, kā tas varētu ietekmēt potenciālās izmaksas – tā iespējams atrast līdzsvaru starp apdrošināšanas prēmiju un pieņemamu finansiālo atbildību zaudējumu gadījumā. Piemērota KASKO polise var palīdzēt nodrošināt optimālu aizsardzību un mieru, zinot, ka esat pasargāts gan no maziem, gan no lieliem zaudējumiem.