Kas ir kredītvēsture un kā tā veidojas?
Apmaksāts raksts

Ikviena cilvēka dzīvē var pienākt mirklis, kad nepieciešams veikt kādu lielāku pirkumu, taču finansiālās iespējas neļauj to izdarīt patstāvīgi – tādos mirkļos cilvēki mēdz lūgt palīdzību kādam sev tuvam cilvēkam vai izmanto tādu iespēju kā aizdevums. Lai varētu saņemt aizdevumu, nepietiek vien aizpildīt pieteikumu – pieteikums tiek rūpīgi izvērtēts, ņemot vērā aizņēmēja vecumu, ienākumu apjomu un regularitāti, kā arī kredītvēsturi. Bet kas tad ir kredītvēsture un kā tā veidojas? Par to lasiet šajā rakstā!
 
Kas ir kredītvēsture?
 
Kredītvēsture ir detalizēts cilvēka finansiālo saistību pārskats, kuru veido gan izpildītās, gan pašreiz spēkā esošās kredītsaistības. Tajā tiek apkopotas gan esošās saistības, gan to izpildes process, tai skaitā maksājumu apjomi, maksājumu regularitāte un maksājumu termiņu kavējumi. 
Kādēļ kredītvēsture ir svarīga? Pavisam vienkārši – tas ir izšķirošs faktors brīdī, kad nepieciešams aizdevums vai kāds lielāks pirkums, jo tā ietekmē iespējas saņem aizdevumu. Ja, izvērtējot cilvēka kredītvēsturi, atklājas, ka tā ir negatīva, aizdevējs ir daudz piesardzīgāks. Tas ir tikai pašsaprotami, jo ikviens vēlas būt drošs, ka aizdevums tiks godprātīgi atmaksāts. 
Ne vienmēr negatīvas kredītvēstures dēļ aizdevums tiek atteikts, tomēr jārēķinās, ka tam var tikt noteikta augstāka pirmā iemaksa vai augstāka procentu likme, kas ilgtermiņā var negatīvi ietekmēt aizņēmēja finansiālo labklājību. 
Jāvērš uzmanība, ka  cilvēki mēdz jaukt terminus kredītvēsture un kredītreitings, tomēr to nozīme ir atšķirīga. Kredītvēsture ir cilvēka finansiālo saistību pārskats, savukārt kredītreitings ir skaitlis, kas iegūts matemātisku aprēķinu rezultātā, analizējot pēdējo 12 mēnešu kredītvēsturi, tādējādi raksturojot cilvēka kredītspēju. Jo augstāks kredītreitings, jo labāka cilvēka finansiālā reputācija finanšu iestāžu un pakalpojumu sniedzēju acīs!
 
Kā tā veidojas?
 
Kredītvēsture sāk veidoties brīdī, kad cilvēks noformē pirmo aizdevumu, līdz ar to tas,  kāda būs kredītvēsture, ir tikai un vienīgi katra paša ziņā. Jāatceras, ka šajā gadījumā aizdevums nozīmē ne tikai patēriņa, ātro vai, piemēram, hipotekāro kredītu, bet arī preču iegādi līzingā vai cita veida finansiālos pakalpojumus. 
 
Datu sniegšanu, kas būtiska kredītvēstures veidošanas procesā un cilvēka finansiālajai reputācijai, nodrošina gan finanšu iestādes, gan pakalpojumu sniedzēji. Atcerieties un ņemiet vērā, ka finanšu iestādēm un pakalpojumu sniedzējiem nekas nepaliks nepamanīts!
 
Aizdevumi, rēķini, sodi, galvojums citai personai – tas viss ietekmē Jūsu kredītvēsturi. Visbiežāk negatīva kredītvēsture izveidojas kavētu ikmēneša maksājumu, nepārdomāta galvojuma, nepārdomātu kredītu un neoficiālu ienākumu rezultātā. Sabojāt kredītvēsturi ir daudz vieglāk un ātrāk, nekā to uzlabot! 
 
Cilvēki, kas nekad nav interesējušies par savu kredītvēsturi un nekad nav izmantojuši tādu iespēju kā aizdevums, visticamāk, uzskata, ka viņu kredītvēsture ir pozitīva un neradīs problēmas aizņemties. Tomēr vislabākā kredītvēsture finanšu iestādes uztverē cilvēkam ir tad, ja viņš jau ir atmaksājis kādu aizdevumu. Savu kredītvēsturi divas reizes gadā bez maksas varat pārbaudīt kredītreģistru mājaslapā www.manakreditvesture.lv.
 
Visbiežāk kredītdevēji izvērtē cilvēka kredītvēsturi pēdējo 6-12 mēnešu periodā, tādēļ, ja kādu iemeslu dēļ kāds maksājums tiek kavēts, centieties to atrisināt pēc iespējas ātrāk, lai pierādītu savu maksātspēju, godprātību un disciplīnu! Izvērtējot klienta maksātspēju, finanšu iestādes ņem vērā laiku, kad bijušas problēmas ar aizdevuma atmaksu – jo ilgāks laiks pagājis, jo mazāk šīs problēmas tiek ņemtas vērā, pieņemot lēmumu par aizdevuma piešķiršanu! 
 
Ziņas par parādu kredītvēsturē saglabājas piecus gadus pēc pilnīgas parādsaistību izbeigšanas vai, ja parādsaistības nav izbeigtas, desmit gadus pēc pirmās maksājuma kavējuma dienas. 
 
Neapdomīgi finanšu lēmumi sekmē negatīvas kredītvēstures veidošanos, turklāt bieži rodas situācijas, kad cilvēki nezina savu saistību apjomus un to, kā noskaidrot savus parādus. Esiet atbildīgs, meklējiet risinājumus un izrādiet interesi sadarboties ar aizdevēju! 
 
Ja vienlaikus ir spēkā vairākas saistības un radušās grūtības ar to atmaksu, centieties nomaksāt visus kredītus, jo finanšu iestāde neņem vērā, ja tiek kavēta vien daļa no visiem maksājumiem – šādās situācijās pieejams pakalpojums ir  kredītu apvienošana. 
 
Domājiet par savu nākotni jau šodien – izturieties atbildīgi pret finansiālām saistībām un vienmēr rūpīgi izvērtējiet savas iespējas tās uzņemties! 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru