Ko var vai nevar vietvara
ILZE BIČEVSKA

Kā viens no patlaban ak­tuāliem vietvaras spējas vai mazspējas kritērijiem jāuzlūko paš­valdības attieksme un, galvenais – darbība (vai bezdarbība) jautājumā par padomju laika okupācijas pieminekļiem Latvijā. 
    Madonā padomju ģenerāļa pīšļus  no kapa pie pilsētas ģimnāzijas pārbedīja  padomju karavīru kapos jau pagājušā gada decembrī. Pirms tam veiktas sarunas ar Krievijas pusi, arī par pieminekļa demontāžu, kas rezultējušās darbībā. At­šķirībā no Jēkabpils, kur aptuveni desmit gadu laikā šajā jautājumā nekas nav pakustējies uz priekšu (ja neskaita vietējā zemnieka Gundara Kalves plašu rezonansi ieguvušo darbību, novācot no betona postamenta lielgabalu un to iemetot Daugavā).
     Ogres novadā nolemts demontēt piecus padomju laika piemiņas akmeņus – pa vienam Ikšķilē, Tomē, Lauberē un divus Madlienā. Pašvaldība norāda, ka tie glorificē PSRS kā galveno cīnītāju pret fašismu un to esība kalpoja kā komunistiskās ideoloģijas stiprināšanas rīks. Tiesa, zem šiem pieminekļiem nav apglabāti (vai it kā apglabāti) okupācijas armijas karavīri, kā tas ir Krustpilī, Rīgas ielā. Ogres novada pašvaldība norāda, ka nav pieļaujams, ka neatkarīgā valstī tiek godināta padomju okupācija un tās pieminekļi, turklāt šajā laikā, kad Krievijas armijas okupanti cenšas iekarot Uk­rainu, nogalina tās mierīgos iedzīvotājus, turklāt speciāli bombardējot tieši dzīvojamās mājas un to rajonus. 
    Arī Rīgā sākta diskusija par monstrozā piemiņas memoriāla Pārdaugavā de­montāžu. Rīga gatavojas ziedu licēju uzņemšanai 9. maijā pie šā pieminekļa, saliekot tur foto instalācijas ar Ukrainas kara ainām, tā padomju okupantu godinātājiem noliekot acu priekšā viņu apdziedātās armijas zvē­rības šajā kaimiņu valstī. Uzvaras laukumā salikti sešpadsmit stendi ar lielformāta fotogrāfijām un informāciju par karu. Krieviskajos saitos par šo izstādi jau notiek šūmēšanās. 
Jēkabpilī tukšais puškas postaments joprojām rotāts ar mākslīgo ziedu vanagiem (ērti, tie nenovīst, jo parasti pēc devītā maija puķes ilgi kalta un nebija, kas tās savāc). Būs interesanti pa­skatīties, kā šogad piektā kolonna te svinēs 9. maiju, jo likums noteic, ka tas jādara 200 metrus no t.s. kulta vietas.
        
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru