Koncerts vai priekšvēlēšanu aģitācija – cilvēki neizpratnē par 16. maija pasākumu Kena parkā
Inese Zone

BD redakcija ir saņēmusi vairāku lasītāju viedokļus par Jolantas Gulbes-Paškevičas un viņas vīra Denisa Paškeviča bezmaksas koncertu Jēkabpilī, kas Kena parkā notika 16. maijā. Iedzīvotāji pauž neizpratni, kāpēc Jēkabpils novada Kultūras pārvalde reklamējusi pasākumu, kas vērtējams kā partijas «Latvija pirmajā vietā»  (LPV) pašreklāma un politiskā aģitācija pirms Saeimas vēlēšanām.
 
«Vai tagad tāpat reklamēs citus priekšvēlēšanu pasākumus?»
    Lasītāji vaicāja, vai kultūras pārvalde zināja, kas atbalsta – tātad sponsorē šo koncertu,  tas ir, kāda ir saistība ar partiju «Latvija pir­majā vietā»? Neesot sa-protams, kāpēc kultūras pārvalde  nenorobežojās no šī pasākuma, bet reklamēja to, un reklāmā  ne ar vienu vārdu nebija pieminēta partija vai vēlēšanas. Tagad to varot vērtēt tā, ka kultūras pārvalde ir kādai partijai devusi pašreklāmas iespējas, kādas līdz šim nav bijušas citiem politiskiem spēkiem. Parasti partijas pašas reklamē koncertus vai citus pasākumus bez kultūras pārvaldes starpniecības. Nu tas esot precedents, kas var citas partijas mudināt rīkoties līdzīgi, organizējot it kā labdarības koncertus un mēģinot reklamēties ar kultūras pārvaldes starpniecību. Vai tagad pārvalde tā-pat reklamēšot citus priekšvēlēšanu pasākumus ar mūziķu vai aktieru dalību?
    Otra situācija, ko apraksta kāda lasītāja, ir saistīta ar Jēkabpils Valsts ģimnāzijas darbinieces Daces Dru­venieces  aicinājumu e-klasē apmeklēt šo koncertu. 
    «Pat ja viņa pilnīgi nekādi nenojauta, ka tas ir politisks pasākums, rūgtums mani nepamet: vai turpmāk šādi tiks reklamēti visi koncerti, kas notiks Jēkabpilī? Ja jā, tad kādēļ skola pārņem šādas funkcijas? Ja nē, tad ar kādām tiesībām mani aizplīvurotā veidā bērna skolas vadība aicina uz atsevišķu Saeimas deputātu kandidātu reklāmas pasākumu? Zinu, ka atrunu pietiks: tas neesot partijas pasākums, Šlesers to tikai atbalstot, un visi LPV politiķi – Gobzems, Šlesers, Krapāne, Krištopans u. c. – to apmeklē tikai kā brīvi Latvijas pilsoņi, lai satiktu mūzikas mīļotājus visās Latvijas pilsētās. Bet tas bija pasākums, kurā notika politiskas aktivitātes: parakstu vākšana par šīs partijas jauno jājamzirdziņu – par ģimenes jēdziena nostiprināšanu Satver­smē. Un vai personīgus aicinājumus vecākiem skolas vadība turpmāk izsūtīs uz visu citu partiju rīkotajiem koncertiem? Un ko par to domā, piemēram, Jēkabpils novada Izglītības pārvalde?» – tā vaicā BD lasītāja un kāda skolēna mamma.
 
Kultūras pārvalde – maldināta, savukārt ar skolām  sadarbojoties pasākumu reklamēšanā
     BD lūdza kultūras un izglītības pārvaldes, kā arī domes vadības komentāru. 
    Jēkabpils novada Izglītī­bas pārvalde skaidro, ka  situācija tika pārrunāta ar izglītības iestāžu vadītājiem. Viņi tika aicināti  pārrunāt  šo jautājumu savos kolektīvos un rūpīgi izvērtēt izglītojamajiem nosūtāmo informāciju.
     Izglītības pārvalde informē, ka Jēkabpils novada Kultūras pārvaldes mājaslapā tika ievietota informācija par Jolantas  Gulbes-Paš­kevičas un viņas vīra Denisa Paškeviča bezmaksas koncertu Jēkabpilī bez atsauces uz  politisko reklāmu. Savu­kārt pedagogi  esošo informāciju par šo koncertu e-klasē nosūtīja izglītojamajiem.
   Jēkabpils novada Kultū­ras pārvaldes atbildē norādīts, ka attiecībā par ģimnāzijas  darbinieces e-klasē izsūtīto informāciju vēlas paskaidrot, ka jau kādu laiku ir prakse, ka pilsētas skolu pedagogi informē skolēnus par koncertiem un teātra izrādēm, lai mudinātu skolēnus  apmeklēt kultūras pasākumus. Pārvalde informē, ka SIA «Riga Room Agency» iesniedza Jēkabpils novada Kultūras pārvaldei informāciju par to, ka plāno organizēt Jolantas Gulbes-Paškevičas jaunākā albuma «Gaisma krīt» (ar īpaši atlasītām latviešu komponistu dziesmām jaunās aranžijās) bezmaksas koncertus  Lat­vijas pilsētās. SIA «Riga Room Agency» izteikusi vēlmi  16. maijā šādu koncertu organizēt Jēkabpils Kena parkā. Ticis norādīts, ka koncertā piedalīsies tikai mākslinieki un tehniskie darbinieki. Sakarā ar to, ka pasākumu plānoja organizēt publiskajā vietā, kultūras pārvalde aicināja koncerta producentu vērsties pašvaldībā ar iesniegumu publisko pasākumu izskatīšanas sēdei.
    Sapulcē par publiskajiem pasākumiem tika izskatīts SIA «Riga Room Agency» iesniegums un saņemta informācija par tehniskiem un drošības jautājumiem. Nevienā brīdī neesot minēts, ka koncertā piedalīsies kādi politiķi vai citas Latvijā zināmās personas. Tā kā nebija nekādu aizdomu neuzticēties koncerta producentam un māksliniekiem, Jēkabpils novada  Kultūras pārvalde savos sociālo tīklu kontos un mājaslapā ievietoja informāciju par Jolantas Gulbes- Paškevičas koncertprogrammu «Gaisma krīt» Jēkabpilī. 
   15. maijā sociālajos tīklos parādījusies informācija, ka šajā dienā Cēsīs notika pirmais Jolantas Gulbes-Paškevičas tūres koncerts. Cēsīs koncerta laikā uz skatuves skatītājus uzrunāja sabiedrībā zināmi politiķi, kā arī varēja saprast, ka viņu  atbalstītāju lomā ir ieradušās dažas sabiedrībā zināmas personas. 
Izvērtējot informāciju par Cēsīs notikušo koncertu, Jēkabpils novada Kultūras pārvalde mēģināja sazināties ar koncerta producentu, kurš apgalvoja, ka koncertu tūre nav saistīta ar politisko reklāmu, bet ir saistīta ar mūziku, ģimeni un tās vērtībām. Komunikācija ar producentu tomēr raisīja šaubas, tāpēc  Jēkabpils novada Kultūras pārvalde 16. maijā no rīta izņēma no saviem interneta resursiem  informāciju par koncertprogrammu «Gaisma krīt» un informēja pašvaldību un citas atbildīgās iestādes par to, ka pieteiktā programma, iespējams, atšķirsies no tā, kas notiks pasākuma laikā.
   Arī Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis uzsver, ka kultūras pārvaldei ir sadarbība ar skolām un vienošanās par kultūras pasākumu reklamēšanu e-klasē.   Viņš pauž vie­dokli, ka koncerta rīkotāji un politiķi bijuši ļoti negodprātīgi attiecībā pret iedzīvotājiem un pašvaldību.
    – Es saņēmu vēstuli no Jolantas Gulbes-Paškevičas, ka viņa ar vīru rīko labdarības koncertu, vai es nevarētu ierasties. Šāda veida informācija tiek nosūtīta Sabiedrisko attiecību nodaļai, lai izvērtē situāciju un iespējas apmeklēt pasākumus atkarībā no laika grafika. Tad sāka parādīties fotogrāfijas no šiem pasākumiem, un  Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja, kas bija informēta par šo mākslinieku politisko saistību, arī brīdināja par to, un es, protams, tur negāju. Es pēc tam redzēju fotogrāfijās jēkabpiliešus, kas tur bija, par kuriem esmu pārliecināts, ka viņi arī jutās ļoti neomulīgi un tāpat tika apkrāpti, jo nezināja, ka tur būs politiskā reklāma, – skaidro Raivis Ragainis. 
    Viņš piebilst, ka diemžēl kultūras pārvaldei laikus nav bijusi šī informācija un kultūras darbinieki arī tikuši apkrāpti. Kultūras pārvaldes vadītāja p.i. Ilze Cekule esot rādījusi R. Ragainim koncerta producenta izziņu, kur viņš  rakstot, ka viņš neesot zi­nājis, ka pasākumā būs po­litiskais moments.  
    – Pieļauju, ka viņš nesaka patiesību, un pasākuma pieteikšana un visa turpmākā rīcība tika veikta, lai piemānītu pašvaldības darbiniekus. Kāpēc viņi to dara tagad, tāpēc, ka oficiāli priekšvēlēšanu aģitācijas periods sāksies ar  4. jūniju, un  tā ir iespēja tagad reklamēties, nedeklarējot ieguldījumu kā tēriņus priekšvēlēšanu aģitācijai. Šī te melošana, ka tas būs bezmaksas koncerts ģimenisko vērtību atbalstam, ne vārda nesakot par politiķu piedalīšanos, tas  ir ļoti negodīgi, – saka Rai­vis Ragainis.
 
KNAB vērtē, vai koncerti ir priekšvēlēšanu aģitācija
     Neilgi pēc Jēkabpilī notikušā koncerta LTV informēja, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) vērtēs, vai partijas LPV pārstāvju Jolantas Gul­bes-Paškevičas un Denisa Paš­keviča rīkotie koncerti «Gaisma krīt» dažādās Lat­vijas pilsētās ir aģitācija par tautas nobalsošanu vai priekšvēlēšanu aģitācija. Koncertos pilsoņi tika aicināti parakstīties par referenduma rosināšanu Satver­smes 110. panta grozīšanai. Pasākumos piedalījās personas, kas gatavojas startēt 14. Saeimas vēlēšanās un ir paudušas piederību politiskajai partijai LPV. Tāpat koncertā bez maksas dalīts  preses izdevums ar nosaukumu «Latvija pirmā.»
   KNAB skaidro, ka aģitācijas ierobežojumu ievērošanai seko divos gadījumos – priekšvēlēšanu, kā arī tautas nobalsošanas likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu gadījumos. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (4)

 1. Jēkabpiliete
  Jēkabpiliete
  pirms 2 gadiem

  Koncerts bija burvīgs. Sen Jēkabpilī nav bijuši tik profesionāli mākslinieki. Paldies par mūzikas baudījumu!

  Atbildēt
 2. Jēkabpilietis
  Jēkabpilietis
  pirms 2 gadiem

  Un arī dejas bija burvīgas. Žēl, ka Gobzems mani neuzlūdza. Nez kāpēc Krištopāns un Šlesers neizdancināja sanākušās dāmas. Jāsecina, ka Gobzems bija vienīgaisdžentlmenis šajā trijsavienībā.

  Atbildēt
 3. B
  B
  pirms 2 gadiem

  Šitie mēsli bija Jēkabpilī? Tiešām?

  Atbildēt
 4. C
  C
  pirms 2 gadiem

  Tak bija, daži skatītāji no sajūsmas turpat apčurājās.

Pievienot komentāru