Krustpils lidlaukā  starptautisko militāro mācību laikā nosēžas desantnieki
ILZE BIČEVSKA

No 9. līdz 14. maijam Jēkabpils (arī Alūksnes apkārtnē, Lielvārdes tuvumā un Ādažu poligonā) notiek starptautisko militāro mācību «Swift Response 22» (ātrā atbilde) aktīvā fāze. Mācību laikā vienlaikus norit vairāki taktiskie vingrinājumi. Šis ir mācību cikla «Namejs 2022» pavasara posms. 9. maijā viena mācību operācija notika Krustpils lidlaukā, un to bija aicināti vērot arī plašsaziņas līdzekļu pārstāvji.
       Kā BD stāstīja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Ap­vienotā štāba komunikācijas pārvaldes instruktors, galvenais virsseržants Ģirts Aleksis, šajā dienā lidlaukā vairākos piegājienos bija paredzēta gaisa desanta bataljona apakšvienības desantēšanās (izpletņlēcēju nolaišanās). 
    – Daļai mācību dalībnieku ir dota pretinieku loma, un tajā iejūtas kanādieši. Viņu astoņriteņu bruņumašīnas novietotas slēpņos lidlauka angāros, pie angāriem un citviet. Desantniekiem (Krustpils lidlaukā darbojas Polijas armijas 6. gaisa de-santa brigāde, bet tālāk blakus teritorijā – čehu desantnieki) ir dots uzdevums ieņemt noteiktus objektus. Parasti desanta nolaišanos atbalsta arī artilērija, piespiežot pretinieku noslēpties, tādējādi palīdzot gaisa spēkiem, bet šajā reizē šis operācijas elements netiks izmantots, jo jāņem vērā, ka apkārt atrodas arī privātas teritorijas, – stāsta Ģ. Alek­sis. 
    Notiekošo Krustpils lidlaukā vēroja arī Latvijas Nacionālo bruņoto spēku un  sadarbības partneru – Polijas un Čehijas – armiju vadības pārstāvji.  
Pulkvežleitnants, NBS Apvienotā štāba Militāro mācību pārvaldes priekšnieks Vilmārs Vecvagaris informēja, ka šā manevra vietai lidlauks izvēlēts, jo, lai šī ātrā atbilde tiktu sniegta, ir vajadzīgs ātrs risinājums jeb izpletņlēcēju iesaiste.
      – Tie ir mūsu sabiedrotie, kas ierodas Latvijā pēc iespējas ātrākā veidā. Ope­rācijai ir vajadzīga liela teritorija, kam Krustpils lidlauks ir ļoti piemērots. Jēkabpils apkārtne kā viena  no mācību norises vietām izvēlēta gan tāpēc, ka te ir šis lidlauks, otrkārt – te jau agrāk notikušas līdzīgas mācības un, kas ļoti svarīgi – ir izveidojusies laba sadarbība ar vietējiem zemju īpašniekiem, ko mēs tiešām augstu novērtējam. Galvenie mācību dalībnieki ir no Polijas un  Čehijas (izpletņlēcēji). No Polijas puses 450, bet no Čehijas – 150 karavīru. Mācības atbalsta arī mūsu Nacionālie bruņotie spēki: mūsu karavīri trenējas pēc noteikta uzdevuma, tādā veidā veicinot sadarbību ar mūsu partneriem – NATO. Vēl šajās mācībās atbalstu sniedz arī ASV, – informēja V. Vecvagaris. 
    Viņš stāsta, ka manevros Krustpils lidlaukā tika pielietotas divu veidu propelleru lidmašīnas: četrmotoru C-130E «Hercules» un spāņu C-295 «Casa», kas ir nedaudz mazākas divmotoru lidmašīnas. Lielāko kapacitāte ir līdz 70 izpletņlēcēji,  bet «Casa» – uz pusi mazāk.  Operācijas daļa, ko varējām vērot Krustpils lidlaukā, raksturojama kā piezemēšanās un tālāk – došanās uzdevuma izpildē. Diena bija vējaina, un jau pēc desanta nolaišanās V. Vecvagaris informēja, ka šajā reizē visi mācību uzdevumā sūtītie izpletņlēcēji tomēr nenolaidās, jo, vējam pastiprinoties, tika nolemts desantēšanos pārtraukt. 
     – Šīs ir miera laika mācības, un nedrīkstam riskēt ar karavīru veselību vai pat dzīvību, jo izpletņlēkšana jau tāpat ir pasākums ar gana lielu traumatisma risku. Bet tie karavīri, kuri stiprā vēja dēļ nenosēdās ar izpletni, vēlāk, protams, turpinās dalību mācībās, – skaidro V. Vecvagaris.
     Militārās mācības Jē­kabpils tuvumā turpinājās arī 10. maijā, kad notika  militāro vienību pārapgādes operācija, no lidmašīnas C-295 «Casa» desantējot kravas konteinerus. Tāpat mācībās tika iesaistīti vairāki ASV Bruņoto spēku 1. kaujas aviācijas brigādes militārie transporta helikopteri CH-47 «Chinook» un UH-60 «Black Hawk».  
    Starptautiskās mācības «Swift Response 22» Eiropā norisinās no 1. līdz 14. maijam, un tajās kopumā iesaistīti aptuveni 9 500 karavīru no deviņpadsmit NATO dalībvalstīm. Mācību mērķis – paaugstināt NATO gatavību efektīvi reaģēt uz liela mēroga drošības krīzēm, pilnveidojot dažādu spēka veidu savietojamību, trenējot spēku pārapgādi, vairojot apvienotās kaujas spējas reģionāla mēroga operāciju īstenošanā vairākās valstīs vienlaikus. l
 
Redakcijas piebilde. NBS Apvienotā štaba Ope­rāciju plānošanas Komu­nikācijas pārvalde presei ir apstiprinājusi informāciju, ka pirmdien desantēšanās laikā traumas guvuši četri Polijas izpletņlēcēji. Tās ir vieglas vai vidēji vieglas, bez lūzumiem.     
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru