Labklājības ministrs Uldis Augulis apmeklē Jēkabpils novadu
INESE ZONE

15. martā reģionālajā vizītē Jēkabpils novadu apmeklēja labklājības mi­nistrs Uldis Augulis. Viņš tikās ar Jēkabpils novada pašvaldības vadību un so­ciālajiem darbiniekiem. U. Augulis apmeklēja arī daudzfunkcionālo sociālo pakalpojumu centru «Ros­me» un tekstilapstrādes uzņēmumu SIA «GEFA Lat-via», kā arī pašvaldības aģentūru – pansionātu «Jau­n­āmuiža».
   Ministrs arī atvēlēja laiku, lai atbildētu uz plašsaziņas līdzekļu pārstāvju jautājumiem. 
BD vaicāja par iespējamajiem risinājumiem kritiskajai demogrāfiskajai situ­ācijai, jo esam sabiedrība ar zemu dzimstību un lielu pensijas un pirmspensijas vecuma iedzīvotāju skaitu. Ir mēģināts situāciju risināt ar lielākiem bērna piedzimšanas pabalstiem, kas nav devis cerēto rezultātu.
– Vai šādi pabalsti ko risina? Nē, protams, nē, jo jārēķinās, ka bērnam kopš piedzimšanas līdz 18 vai 24 gadiem, kamēr viņš mācās, ir jānodrošina viss dzīves ciklā nepieciešamais. Viss, kas ietekmē vecāku izvēli, ir kompleksi: vai ir iespējams dabūt vietu bērnudārzā, vai ir citas iespējas. To nerisina ar pabalstu. To risinām mēs  visa sabiedrība kopumā.
    Mums katrs bērns, kas piedzimst, ir svarīgs. Svarīgi, lai bērns izaugtu un būtu sabiedrībai derīgs sociāli un ekonomiski aktīvs cilvēks, –  sacīja Uldis Augulis. Viņš arī uzsvēra, ka saistībā ar de­mogrāfisko situāciju svarīgi uzlabot abus rādītājus –  gan dzimstību, gan mūža ilgumu. Tāpēc jāgādā arī par ilgākiem veselīgi nodzīvotiem gadiem, un  tad ir aktuāla medikamentu un veselības aprūpes pieejamība.
    U. Augulis sacīja, ka ir vesela pasākumu kopa situācijas uzlabošanai. Kaut vai deinstitucionalizācijas  programma –  atpūtas brīdis vecākiem ar bērnu invalīdu mēnesi un ilgāk. Vecāki atkal ir ekonomikā un varbūt sāks domāt, ka var mēģināt radīt vēl kādu bērnu.  
    – Sociālā palīdzība patiesībā ir sociālā investīcija. Tas ir stereotips, no kura jāiet prom, ka tā ir joma, kas tikai patērē līdzekļus. Šādi ieguldījumi sniedz atdevi ekonomikā un panāk sociālo iekļaušanu un nabadzības risku mazināšanu, –  ir pārliecināts Uldis Augulis. 
    BD vaicāja arī par pensiju indeksēšanu, kuras modelis šobrīd daudzus neapmierina, jo ir pensionāri, kuriem indeksē tikai daļu pensijas. Cilvēkiem ar vērā ņemamu darba stāžu, kas veikuši sociālās apdrošināšanas iemaksas un saņem lielāku pensiju, kas pārsniedz 50% no iepriekšējā kalendārā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī, pensijas netiek pilnvērtīgi indeksētas. 
   Ministrs U. Augulis informēja, ka iestājas par to, lai jau šogad visiem pensiju saņēmējiem tiktu pārskatīts viss pensijas apmērs.
     – Pirmkārt indeksācija, par ko jau esam vienojušies, nevar dalīt cilvēkus. Tādu personu, kas saņem pensijas virs 1 000 eiro, Latvijā ir tikai 2%, kas neko būtiski nemaina. Bet vai tad šie cilvēki nav devuši ieguldījumu sabiedrībai? Un neindeksēt pensijas visiem ir slikts signāls nodokļu maksātājiem, jo lielās pensijas zaudē vērtību. Tas ir signāls, ka nevajag maksāt lielas algas, jo valsts tāpat visu atņems. Gribu aiziet no tā principa, ka šādi dalām cilvēkus, –  saka Uldis Augulis.      Tāpat viņš sacīja, ka nepieciešams virzīties uz «bāzes pensijas» noteikšanu visiem vecuma pensijas saņēmējiem, kā tas ir Igaunijā un  Lietuvā. 
– Es redzu, ka bāzes pensija ir samaksa par nopelniem. Nerēķinām vairs piemaksas par darba stāžu tikai līdz 1996. gadam, bet rēķinām visu darba stāžu, un tā ir bāze, tas ir novērtējums par tavu padarīto darbu. Pārējais tad ir tas, kas sociālajā budžetā ir uzkrājies. Tas būtu taisnīgi, –  uzskata Uldis Augulis.
    «Bāzes pensija» tātad būtu regulārs ikmēneša maksājums, kas no valsts pamatbudžeta līdzekļiem izmaksājams papildus no valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām aprēķinātajai vecuma pensijai. «Bāzes pensija» tiktu izmaksāta visiem vecuma pensijas saņēmējiem. Ministrs sacīja, ka šis priekšlikums jau tiek apspriests, bet tas būs atkarīgs no budžeta iespējām. Šogad to nevar īstenot. Savukārt šogad pensiju piemaksas pilnveidošana būtu iespēja virzībai uz bāzes pensiju, kas būtu taisnīgi pret visiem vecuma pensijas saņēmējiem neatkarīgi no laika, kad piešķirta pensija.
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (2)

 1. prusaks
  prusaks
  pirms 2 mēnešiem

  Kas šiem tur fotobildē tiek interesants rādīts, ja visi aizrautīgi lūkojas vienā virzienā ? Cerams , ka nekas neķītrs tas nav.

  Atbildēt
 2. He he
  He he
  pirms 2 mēnešiem

  Ragainais pautus kasa.

Pievienot komentāru