Laikā, kad politiķi lauž šķēpus par nākamā gada budžetu, īpaša uzmanība tiek pievērsta Ekonomikas ministrijas vēstījumiem par mūsu šībrīža un tuvākās nākotnes attīstību. Tieši tādēļ novembra nogalē reģionālo plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus uz preses konferenci bija aicinājis ekonomikas ministrs Viktors Valainis.
Raksturojot šībrīža ekonomisko situāciju valstī, ministrs atzina, ka tā nebūt nav tāda, kādu to vēlētos ikviens Latvijas iedzīvotājs. Tomēr esot panākts, ka ekonomika no stagnēšanas ir izkustējusies. – Sākot darbu ministrijā un vērtējot iekšzemes kopprodukta pieauguma datus pa tautsaimniecības nozarēm, redzējām, ka tikai sešas no aptuveni 40 nozarēm, ko aplūko Centrālā statistikas pārvalde, bija ar pozitīvu attīstību. Savukārt šobrīd jau vairāk nekā pusei ir vērojama attīstība un ap desmit nozarēs tā jau ir virs 5% līmeņa, – skaidro V. Valainis. – Lai šos rezultātus tuvinātu vēlamajam, esam izstrādājuši Ekonomiskās attīstības plānu, ko izskatījām valdībā un Saeimā. Atbilstoši tam koriģējam valdības rīcības plānu un tuvāko desmit gadu laikā, liekot uzsvaru uz produktivitāti un investīciju piesaisti, esam iecerējuši dubultot Latvijas ekonomiku. Un, lai gan šo plānu apstiprinājām tikai pavasarī, jau līdz šim diezgan daudz esam izdarījuši tā īstenošanā. Pirmā no lietām ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras reorganizācija, kas nupat noslēgusies. Turpinās darbs pie Cilvēkkapitāla padomes, tās sastāvs tagad ir papildināts ar uzņēmēju pārstāvjiem (Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Darba devēju konfederācija, ārvalstu investori).
Būs darbaspēka nodokļu izmaiņas
Ministrs atzina, ka kā valsts esam unikālā situācijā: – No viens puses, mēs ļoti cenšamies atveseļot savu ekonomiku, samazināt birokrātiju. Piemēram, būvniecības procesu laika ziņā plānojam saīsināt par 70%. Šos centienus gan atzīst, gan novērtē ne tikai uz vietas, bet arī ārvalstu investori. Tajā pašā laikā Eiropas Centrālās bankas (ECB) pašreiz piekoptā politika tiešā veidā negatīvi ietekmē Latvijas ekonomikas izaugsmi. Pašlaik cīnāmies ar milzīgām vējdzirnavām, kas griež mūs pretējā virzienā. Ar ko esam unikāli, ja esam vienotā eirozonā? Ar to, ka Latvijā visi – gan valsts, gan pašvaldības, gan uz-ņēmēji, gan privātpersonas – kredītus pārsvarā ņēmuši ar mainīgajām likmēm, bet Eiropas lielajās ekonomikās (Vācija, Fran-cija) – galvenokārt ar fiksētajām likmēm. Līdz ar to viņiem šī ECB politika ierobežo attīstību, bet netraucē darbībai (jaunus kredītus ņemt ir dārgi, bet veco procentu likmes nemainās), turpretim Latvijā tas nozīmē vairāku simtu miljonu maksājumus no valsts un pašvaldību budžeta vienkārši parādu apkalpošanai, kredītprocentu maksājumos. Un te jau vairs nav runa par attīstības bremzēšanu, bet pat par izdzīvošanu. Turklāt tieši tas pats notiek arī privātajā sektorā. Līdz ar to ECB politika ne tikai slāpē, bet gan bremzē mūsu ekonomiku. Un mums ir ļoti daudz jādara, lai palīdzētu uzņēmējiem turēties tam pretī. Viens no šādiem soļiem ir darbaspēka nodokļu izmaiņas, normatīvos aktus par to pieņemsim, apstiprinot nākamā gada budžetu. Rezultātā no nākamā gada 1. janvāra katrs strādājošais ik mēnesi «uz rokām» saņems līdz pat 40 eiro vairāk – atkarībā no algas lieluma. Tas skars gandrīz 90 procentus strādājošo – visus, kam bruto mēnešalga ir līdz 4000 eiro. Tādējādi papildu 250 miljoni eiro nonāks pie iedzīvotājiem, bet caur viņu tēriņiem – arī tautsaimniecībā. Tāda ilgu laiku bijusi arī OECD rekomendācija – mazināt nodokļu slogu mazo algu saņēmējiem.
Atbalsts mazajiem uzņēmējiem, hipotekārā kreditēšana un īres namu būvniecība
Šogad ar finanšu institūcijas «Altum» līdzdarbību sākta mazā biznesa finansēšanas programma, īpašu uzmanību pievēršot reģioniem. V. Valainis skaidro šīs programmas nepieciešamību: – Pētījumā bija noskaidrots, ka mazais bizness Latvijā nevar dabūt kredītus attīstībai, jo komercbankas to dažādu iemeslu dēļ – vai tas ir pārāk mazs pašu kapitāls vai kredītvēsture u.tml. – nenodrošina. Janvārī izveidojām fondu, kas pašlaik ir populārākais mazā biznesa finansēšanas veids Latvijā, un jau tuvojamies mērķim – izsniegtiem 50 miljoniem eiro mazās un vidējās uzņēmējdarbības atbalstam. Vidējais kredīts – 35 000 eiro. Turklāt absolūti lielākā daļa – ap 80% – šī finansējuma saņemta reģionos: tie ir viesu nami, lauku saimniecības u.tml. Tikai «Altum» vien izsniedz vairāk kredītu mazajam biznesam nekā visas valsts komercbankas kopā! Nākamajā gadā turpināsim šo programmu.
– Redzot, ka Latvijā ļoti zemā līmenī ir hipotekārā kreditēšana, šogad mēģinājām aktivizēt komercbankas, piedāvājot iedzīvotājiem ievērojamu atbalstu no «Altum», ja tiek ņemts kredīts mājokļa iegādei reģionos. Diemžēl vēlamo rezultātu tas neradīja, – secina ekonomikas ministrs. – Tādēļ mainījām pieeju. Esam pieprasījuši ECB atļauju no nākamā gada «Altumam» izsniegt hipotekāros kredītus reģionos. Visticamāk, mēs to dabūsim, jo esam izdarījuši visu iespējamo un pierādījuši tirgus nepilnību. Bāzes budžetā jau ir iedalīta nauda «Altumam» tieši šai kreditēšanai.
Kā vēl vienu aizsāktu labo darbu Viktors Valainis min īres namu būvniecību reģionos: – Daudzus gadus mums vienīgais šāds īres nams bija Valmierā. Šobrīd te jau tiek būvēts sestais stāvs otrajam namam, ielikts pamatakmens īres namam Jelgavā, tādi būs arī Tukumā, Bauskā, Liepājā, Ventspilī, Madonā, Alūksnē u.c. Šī programma bija paredzēta 40 miljonu apjomā, tagad plānojam piesaistīt vēl apmēram 27 miljonu finansējumu un vēl aktīvāk turpināt programmas īstenošanu.
Visu rakstu lasiet BD 10. decembra numurā
prusaks
Kas to traucē darīt ? Birokrātija. Bet birokrātiju valdība var samazināt uz pusi.
Jāņonkulis
Galvenais samazināt birokrātiju, lai to izdarītu jāpalielina ierēdņu skaits kuri kontrolēs birokrātijas samazināšanos.