Laulība ir sociāla un reliģiska savienība starp diviem cilvēkiem. Kaut arī tās loma un nozīmīgums laika gaitā ir pamatīgi mainījies, cilvēki vēl aizvien izvēlas savas attiecības apstiprināt oficiāli – apprecoties. Pie tam pēdējo 50 gadu laikā ir arī būtiski mainījušās dažādas attiecību tendences. Viens no piemēriem, agrāk laulībai bija izteikti reliģisks raksturs. Tāpat kopdzīve un bērnu radīšana bez laulības šķita pilnīgi neiedomājama, bet sieviešu neatkarība un dzimumu līdztiesība – vēl absurdāki jēdzieni.
Redzot tendences, kuras aktuālas mūsdienās, lielākais jautājums ir – vai laulībām vēl ir kāds nopietns pamats, bez skaistās tradīcijas, kad cilvēki publiski iepazīstina sabiedrību ar savu ģimeni un solījumiem dalīties priekos un bēdās, līdz nāve tos šķirs. Starp citu, solījums “līdz nāve mūs šķirs” bieži vien nepiepildās – teju katrs otrais pāris Latvijā šķiras. Šādi notikumi var liecināt, ka vīra un sievas statuss tomēr lielāku mīlestību negarantē. Attiecības var būt piepildītas, laimīgas un veiksmīgas arī bez oficiālā statusa. Ja vēlies uzzināt vairāk par citiem veiksmīgu attiecību noslēpumiem, dodies uz SuperSex.lv.
Laulības pirmsākumi
Atskatoties vēsturē, redzam, ka laulību institūcija ir ārkārtīgi sena. Portāls “Weekly” raksta, ka pirmās laulības dažādos avotos fiksētas tieši pirms 4000 gadu. Mezopotāmijā, apmēram 2350. gadā, atrodamas pirmās liecības par ceremonijām, kurās savienota sieviete un vīrietis. Laikam ejot, laulība krasi attīstījās – šī savienība izplatījās senajā Grieķijā, Romā un citur. Tiesa, tolaik tai nebija nekāda sakara ar reliģiju vai vēl jo vairāk, ar mīlestību.
Turpretim, laulības galvenais mērķis bija panākt, lai vīrieša bērni būtu viņa likumīgie bioloģiskie pēcteči un mantinieki, un lai sieviete, vienkārši izsakoties – kļūtu par vīrieša īpašumu. Mūžīga mīlestība toreiz nevienam vēl nebija prātā! Senajā Grieķijā sievietes tēvs Saderināšanās ceremonijā paziņoja, ka viņš “apsola”, ka viņa meita dzemdēs veselīgus pēctečus. Turklāt – ja sievietēm neizdotos bērnus piedzemdēt, vīrieši varētu viņas “atdot atpakaļ” un apprecēt citas.
Reliģijai nebija liela nozīme laulības institūcijā līdz mirklim, kad Romas Katoļu baznīca kļuva par spēcīgu spēlētāju Eiropā. Astotajā gadsimtā laulības kļuva par vienu no Svētajiem sakramentiem Katoļu kopienā. Baznīcas svētība piespieda vīrus ar cieņu izturēties pret savām sievām, un bija aizliegts šķirties. Kristīgā mācība, kas laulības ceremonijas laikā simboliski apvieno divus ķermeņus vienā, uzlika papildu spiedienu uzticībai laulāto starpā.
Kad laulības saitēm pievienojās mīlestība?
Skaidrs, ka ļoti ilgu vēstures periodu laulība starp diviem cilvēkiem tika noslēgta tīri praktisku iemeslu dēļ. Sieviešu vēlmes vispār netika ņemtas vērā. Bet, jautājums paliek neatbildēts – kurā mirklī parādījās baltās kleitas, romantika, mūžīga mīlestība un solījumi dzīvot “ilgi un laimīgi”?
Vēsturniece Stefānija Konca savā esejā “The Radical Idea of Marrying for Love” skaidro to, kā mūsdienu Rietumu kultūrā mēs sākam veidot attiecības, balstoties uz mīlestību, romantiskām jūtām un kaisli. Priekšnoteikumu veiksmīgām attiecībām ir ārkārtīgi daudz – mīļotajiem jābūt labākajiem draugiem, jāspēj runāt par saviem visintīmākajiem noslēpumiem un slēptākajām jūtām, vienam pret otru jāizjūt spēcīga kaislība un jāspēj atklāti pārrunāt arī problēmas. Tam visam klāt nāk arī uzticība un paļaušanās. Vēsturiskā griezumā raugoties, tik daudzu cerību piepildījums, kāds uz mīļoto pleciem ir šodien, patiesi ir retums.
Dzimumu līdztiesība un feminisms pamatīgi mainīja laulību
Ja agrāk sievietes uzreiz pēc laulībām mēdza no savas ģimenes un tēva aizgādības uzreiz doties sava jaunā vīra aizgādībā, tad pēc 1920. gada viss mainījās. Sievietēm ASV tika piešķirtas tiesības balsot, un šim piemēram sekoja arī citas valstis. Viss pārvērtās. Tagad laulība sastāvēja ne tikai no vīrieša un sievietes, kura atrodas stiprā dzimuma pakļautībā, bet gan no divām vienlīdzīgām personām. Iespējams, šo periodu var uzskatīt par aizsākumu idejai, ka laulība ir privāta divu cilvēku savienība. Vīrietim vairs nepiederēja sievietes seksualitāte. Tāpat tika atcelti aizliegumi lietot kontracepciju.
Biežākie iemesli, kāpēc laulības mūsdienās neizdodas
Lai arī kādas pārmaiņas laulības institūcija laika gaitā piedzīvojusi – it visi, kas to veido, cer piedzīvot skaistas un laimīgas beigas. Tomēr, pasaules statistika un apkārtējo pieredze liecina par pretējo. Oficiāli noformētās attiecības ārkārtīgi bieži mēdz neizdoties. Medijs “The Huff Post” ir apkopojis 10 biežākos iemeslus, kāpēc cilvēki nolemj tomēr iet katrs savu ceļu.
- Laulībā nav mīlestības.
- Gadu gaitā cilvēki ir zaudējuši savu individualitāti un personību, un vēlas to atgūt.
- Mīļotie ir apmaldījušies savās primārajās lomās (īpaši, kad piedzimst bērni, tiek aizmirsts, ka pirmkārt un galvenokārt abi ir vīrs un sieva).
- Pastāv neatbilstība starp nākotnes vīziju un to, kas katru dara laimīgu.
- Pazūd intimitāte.
- Rodas nepiepildītas gaidas.
- Finanses un ar tām saistītās problēmas.
- Fiziskā kontakta un pieskārienu trūkums.
- Abiem izveidojas atšķirīgas intereses un prioritātes.
- Konfliktus vairs nav iespējams atrisināt.
Kā redzams, uzskaitījums nav mazs. Iemesli, kāpēc laulība varētu neizdoties ir patiešām daudz. Mēs ceram, ka šis raksts jums sniedza nelielu ieskatu laulības izcelsmē un vēsturē, un vēl vairāk apstiprināja jūsu izvēli – lai arī kāda tā būtu. Precēties, vai tomēr dzīvot attiecībās bez oficiālām laulības saitēm. Citus interesantus rakstus par mīlestību un intimitāti meklē blog.lv.