Tā kā pašvaldība, informējot par šī gada budžetu, skaidroja, ka atteikti pieprasījumi aptuveni sešu miljonu apmērā un veikti taupības pasākumi, BD vaicāja, kurās budžeta pozīcijās ir lielākais samazinājums?
– Skaitļos un procentos salīdzinot, varētu šķist, ka šogad ir samazināts finansējuma apjoms izglītībai. 2023. gadā šim nolūkam bija atvēlēti 39% no visa pašvaldības budžeta, bet šogad tie ir 32%. Taču jāatceras, ka pērn budžetā bija iekļautas Jēkabpils Valsts ģimnāzijas atlikušo darbu izmaksas. Šogad, gluži pretēji, finansējums izglītībai ir ar palielinājumu uz pedagogu atalgojuma kāpuma rēķina. Liels kāpums no 16 uz 24 miljoniem eiro ir teritoriju un mājokļu apsaimniekošanai, taču to rada tur iekļautā apjomīga dambja stiprināšanas projekta summa. Sadaļā «Sociālie pabalsti un veselības aizsardzība» ir aptuveni 300 000 eiro kritums. Tas pamatā ir uz deinstitucionalizācijas projektu beigu rēķina. Bet procentuāli tas nav daudz: ja pērn tie bija 12% no kopējā budžeta, tad šogad – aptuveni 11%. Sadaļa «Eko-nomiskā darbība» faktiski paliek pērnā gada līmenī, samazinājums ir 40 000 eiro. Neskatoties uz šo sa-mazinājumu, ielu remonti un citi darbi tiks veikti, bet mazākā apjomā, nekā bija plānots iepriekš. Sports, kultūra, reliģija, integrācija – šajā sadaļā gan ir kritums par 900 000 eiro. Tas saistīts ar budžeta iespēju salāgošanu. Mēs ļoti pārskatījām gan nevalstisko, gan sporta sektoru, un visur, kur tas bija iespējams, neko papildus nepiešķīra. Kredītprocentu samaksai ir liels kāpums. Ja pērn tie bija 300 000 eiro, aizpērn – 1 750 000 eiro, tad šogad tie jau būs 3 465 000 eiro. Vides aizsardzībai, kur izmanto dabas resursu nodokli, kritums ir par kādiem 260 000 eiro, bet tas ir saistīts ar dabas resursu nodokļa izmaiņām. 43 000 eiro kāpums ir sabiedriskajai kārtībai un drošībai, kas saistīts gan ar atalgojumu, gan formu un aprīkojuma iegādi pašvaldības policijai un atskurbtuves izveidi. Visi sociālie pabalsti, kas bija iepriekš, palikuši tādi paši, – skaidroja Jē-kabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis.
Viņš arī stāsta, ka izpildvaras atalgojums ir krities aptuveni par 200 000 eiro. Izpildvarai un arī administrācijai algu palielināšanai nolemts piešķirt 1,5 miljonus eiro. Bet, samazinot štata vietas un likvidējot neaizpildītās vakances, kam alga budžetā tāpat ir jāparedz, šobrīd ar visu algu palielinājumu galīgais palielinājums pret pagājušā gada algām esot 260 000 eiro, nevis 1,5 miljoni. Tas panākts, arī noņemot atvaļinājuma pabalstus un samaksu par aizvietošanu.
BD vaicāja, vai par kolēģu aizvietošanu atvaļinājuma laikā darbiniekiem tagad vispār nemaksā? Domes vadība stāsta, ka tas vairs netiek darīts kā iepriekš, kad pat tad, ja aizvieto kolēģi vienu vai divas dienas, tūlīt par to jau tiek maksāts. Šobrīd esot tā, ka, darbiniekiem ejot plānotā atvaļinājumā, par aizvietošanu nemaksā, un darbs jāsaplāno tā, lai tiktu galā. Pamatā tas esot divu nedēļu atvaļinājums. Bet, ja kāds saslimst vai ir citi pēkšņi iemesli, izpilddirektors izvērtējot situāciju un rakstot rīkojumu par aizvietošanu, bet varbūt 20% vai 10% apmērā.
Ir izskanējis, ka likvidētas arī amatieru kolektīvu vadītāju štata vietas. Domes priekšsēdētājs skaidro, ka tās bijušas tukšās štata vietas, bet nauda gan īsti netiks ietaupīta, jo rēķinoties ar to, ka ar kolektīvu vadītājiem slēgs uzņēmumu līgumus. Visas kolektīvu vadītāju štata vietas neesot likvidētas, tikai vakantās. Vaicāts, vai tas neradīs pārrāvumu kolektīvu darbībā un kas tad vadīja kolektīvus, ja štata vietas bija tukšas, bet tagad par to vadīšanu tomēr slēgs uzņēmuma līgumus, R. Ragainis sacīja, ka varbūt kolektīvu vadīšana ir cikliska un nenotiek visu gadu, varbūt tobrīd vadītājs nav bijis vai aizgājis pensijā. Tāpat bijuši gadījumi, kad štata vieta ir vakanta, bet kolektīvu vada kultūras darbinieks, kas par to saņem piemaksu. Tagad ejot uz to, ka ar visiem slēgs uzņēmuma līgumu.
Domes vadība arī atzīst, ka būs budžeta grozījumi un līdz ar to izmaiņas. Pirmie grozījumi būšot maijā, un tie būs nepieciešami saistībā ar plūdu sekām, jo būs jāremontē ceļi un jāizsniedz pabalsti iedzīvotājiem, kuru īpašumi cietuši plūdos. Vērsīšoties arī ministrijās, lai piešķir līdzekļus no finansējuma neparedzētiem gadījumiem šo izdevumu kompensācijai. Bet tās nebūšot tik lielas summas, kādas bija pēc janvāra plūdiem pērn.
Foto: Neskatoties uz finansējuma samazinājumu, ielu remonti arī šogad tiks veikti. Nesen jau ir sākusies Jaunās ielas posma pārbūve Jēkabpilī.
D. Gagunova foto
Kate
Nav liels zaudējums,jo ar kultūru novadā viss ir tikpat bēdīgi kā pirms tam Jēkabpils pilsētā. Veido lumpeņu sabiedrību. Jā,ļoti jau lieli atbalsta pabalsti bij janvāra plūdos,ap tūkstoti,par to ne meistaru,ne materiālus nevarēja nopirkt.
Ha
Kultūra kā parasti pabērna lomā
Fakts
Nav brīnums, ja domi vada cilvēki, kuriem inteliģence un kultūra ir sveši jēdzieni jau kopš dzimšanas.
nu ja
Sūnaini tas ir, bet Lieldienu olu kaujas un līgošanu tas neietekmēs.
Viktors
Pareizi. Nekas neliegs vietējiem aizliet acis un durt vienam otru
Viktoram
Cilvēk, vai tu esi iebraucējs un tikai tā dari ? Acis vari kaut šodien aizliet.
Jāņonkulis
Pareizi rīkojas, tā nav kultūra kas nevar attīstīties bez budžeta līdzekļiem mazāk kafiju pļumpēs vairāk strādās.
Vot, kur fenomens!
Bet vadība ar caurajiem zābakiem no ūdens ir izkāpusi sausām kājām. Algas pašiem kosmosā- likums atļauj. Nekādas krīzes netraucē!
prusaks
Šūpoles Lieldienās taču būs Kena parkā ?