Lielās talkas darbi pašu un citu priekam
INESE ZONE

Lielajā talkā šogad kopumā tika pieteiktas un sakoptas 1 139 talkas vietas.  Organizatori informē, ka no tām 941 ir publiskās atkritumu savākšanas tal­ka un 445 – labiekārtošanas talkas. Tāpat šogad pieteiktas arī aptuveni 180 solo talkas. Aktīva talkošana šogad notika arī visā Jēkabpils novada teritorijā. Tiesa gan, daudzi talcinieki savus plānotos darbus paveica jau 20. un 21. aprīlī. Tradicionāli tika koptas un labiekārtotas kapsētas, parki un citas sabiedriskas vietas. 
      Jēkabpils 2. vidusskolas 3.c klase talkoja jau pirms 22. aprīļa pilsētas dzīvnieku patversmē. Arī Zasas vidusskolas skolēni, skolotāji un tehniskie darbinieki  pie darba ķērās jau 21. aprīlī. Bēr­ni sakopa skolas un Za­sas baznīcas apkārtni un vidusskolēni strādāja pie malkas sagatavošanas. Tā­pat arī  Viesītes vidusskolas audzēkņi teritorijas sakopšanas darbus veica jau dienu iepriekš. Savukārt 8. klašu audzēkņi palīdzēja pārvietot skolas muzeja krājuma materiālus no Viesītes muzeja «Sēlija» telpām uz Viesītes vidusskolu, bet 9. klases jaunieši palīdzēja sakopšanas darbos siltumnīcas «Ratnieki» teritorijā. Gan talkas dienā, gan iepriekš savu iestāžu teritoriju sakopa daudzi Jēkabpils un pagastu darba kolektīvi, biedrības un citi talcinieki. Tā SIA «Jēkabpils siltums» kolektīvs saposa teritoriju pie Daugavas sūknētavas Jēkabpilī. Teritorijas sakopšanas talka notika arī paš­valdības aģentūrā «Jaunā­muiža», kur strādāja gan darbinieki, gan klienti. Tāpat talkoja arī Aknīstes veselības un aprūpes centra darbinieki un iemītnieki. 
    Lielās talkas dienā daba censoņus lutināja ar īsti vasarīgu laiku. Vienā no pieteiktajām talkas vietām  –  Krustpils saliņā BD sastapa Jēkabpils novada pašvaldības Attīstības pārvaldes darbiniekus. Viņi sakopa teritoriju un bērnu rotaļu laukumu, kas bija cietis janvāra plūdos. Jēkabpils Sporta centrs tradicionāli aicina sakopt Radžu ūdenskrātuves apkārtni, un tas tika darīts arī šogad. 
    Kupls talcinieku pulks darbojās Jēkabpils reģionālās slimnīcas un poliklīnikas apkārtnē, kur iestādes darbinieki sakopa teritoriju. Īpaši daudz darāmā bija vietās, kur šopavasar izzāģēti krūmi un bīstamie koki. 
     Slimnīcas darbinieki grāba lapas, novāca zarus, tā sakopjot pamežu. Tal­cinieku vidū bija arī slimnīcas valdes locekļi.   
Netradicionālu talkošanas veidu bija izvēlējies Vidusdaugavas NVO centrs, kur Lielā talka  notika «NVO lielajā skapī». Jau kopš janvāra apģērbi tiek dalīti trūcīgām un maznodrošinātām personām.  Talkas dienā ikviens, kas vēlējas atjaunot savu garderobi,  varēja nākt uz Brīvības ielu 258a, kur mīt dienas centrs «Kopā būt» un bez maksas ņemt no piedāvātā apģērbu klāsta visu, ko vēlas. 
    Uz teritorijas sakopšanas talku bija aicinājusi onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība «Dzīvības koks», kas par ziedojumos piesaistītiem līdzekļiem atjauno un rekonstruē ēku Dignājas pagastā, kurā varēs nodrošināt  valsts apmaksāto psihosociālo rehabilitāciju cilvēkiem pēc onkoloģiskas slimības. Dignājas muižas ēku «Dzīvības kokam» uz 40 gadiem iznomājusi Jēkabpils novada pašvaldība. Plānots,  ka rehabilitācijas centrs jau šoruden vērs durvis onkoloģiskajiem pacientiem.
   Biedrības valdes priekšsēdētāju Gunitu Berķi BD talkas dienā sastapa, kopjot centra parka dzīvžogu.
   – Šopavasar plūdu laikā baidījāmies, ka  pali aiznesīs mūsu pontona laipas, bet tās izturēja. Mums ir liela teritorija un darba netrūkst. Taču neplānojam te veidot  rūpīgi koptu parku, bet saglabāt skaisto ainavu, kas te gadu gaitā veidojusies ar agrākiem stādījumiem. Šī ir Dignājas muižas ēka, kas kalpojusi arī kā pagastmāja, un  šī savulaik bijusi vieta, no kuras represētajiem dignājiešiem sācies ceļš uz Sibīriju, tāpēc plānojam te uzstādīt piemiņas akmeni izvestajiem, – stāsta Gunita Berķe. Viņa priecīga, ka uz aicinājumu talkot atsaukušies arī vietējie – dignājieši. 
    G. Berķe iepazīstina ar atjaunoto ēku.  Pateicoties 2022. gadā Saeimas piešķirtajiem 200 000 eiro, centra rekonstrukcija ir gandrīz paveikta, taču visu koriģēja būvmateriālu cenu sadārdzinājums 2022. gadā, un nācās lūgt ziedotāju palīdzību. Atsaucība bijusi liela, un tagad jau esot finansējums gan darbu pabeigšanai, gan aprīkojumam. Centrā izbūvētas 13 divvietīgas istabiņas, fizioterapijas un mākslas terapijas zāle, kas ir daudzfunkcionālas un var kalpot arī citām vajadzībām, kā arī palīgtelpas un virtuve. Lielie logi zālēm var kalpot arī kā durvis, jo apkārt ēkai nākotnē plānots uzbūvēt terasi un arī verandu pie ēkas ieejas.  
    Īpašs akcents šī gada Lielajā talkā Jēkabpils novadā bija mēbeļu un citu ne­standarta atkritumu savāk­šana. Novada teritorijā norisinājās akcija «Iz­vedam lielgabarīta atkritumus bez maksas». Kopumā pagastos bija noteiktas 34 lielgabarīta atkritumu savākšanas vietas, un tos varēja nodot arī Jēkabpilī. 
– Darbojāmies, ierīkojot vietas atkritumu novietošanai, un iecere ir atmaksājusies. Iedzīvotāju atsaucība ir liela, un visur tiek vests daudz nestandarta atkritumu, – BD stāstīja Ābeļu, Dignājas un Dunavas pagasta pārvaldes vadītāja Anda Ķiploka.  Akcijas laikā no 15. līdz 23. aprīlim norādītajās vietās varēja novietot mēbeles, matračus, paklājus un citus liela izmēra atkritumus, kā arī  neizjauktas elektropreces. Nav noslēpums, ka nereti šādi atkritum tiek izmesti mežos un citur,  un akcija noteikti dos savu artavu tīras un nepie­drazotas vides saglabāšanā. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru