Maijas Tabakas glezniecības pērles  galerijā «Mans’s»
Juris Šteinbergs

Galerijā «Mans’s» skatāma Maijas Tabakas personāliz­stāde «Iedomu prieks». Tā pieskaņota mākslinieces 85 gadu jubilejai. Šogad, gaidot jubileju, M. Tabakas darbi jau izrādīti Tallinā modernās mākslas muzejā «Kumu» un divos mākslas muzejos Viļņā. Nu tās redzamas arī Jēkabpilī. 
    Kļuvusi populāra septiņdesmitajos gados, māksliniece ir noturējusi interesi par saviem darbiem līdz pat šodienai, kad tuvojas viņas 85 gadu jubileja. Ir nomainījušās paaudzes, bet viņas darbi un īpašie glezniecības paņēmieni ir aktuāli arī mūs­dienās. «Maijas Tabakas darbu iekšējā spriedze aizvien ir augusi. Reizēm sa­sniegta robeža, pie kuras emocijas kļūst par drudzi un skaistais – par iznīcinošo. Reālā pasaule saplūst ar mākslinieces antipasaulē ieraudzīto. Trauksmes pārpilno gleznu starojums ne vienam vien šķitis smags un traģisks. Tās ir skaistas bildes tikai paviršā skatījumā. Daudzi Maijas Tabakas darbus vērtē kā mūžīgos svētkus, optimistiskus prieka dārzus. Jūtīgāks aplūkotājs drīzāk jutīsies neomulīgi. Tur drīzāk valda nepiepildītas ilgas pēc laimes, sapņu projekcija, darbībai risinoties aizsaules retinātajā gaisā, skaisti dekorētos mirāžu tuksnešos. Krāšņie dārzi un ziedu klēpji, šķiet, izplatām bīstamu dvesmu. (..) Katra Maijas Tabakas glezna ir sapnis par iedomātu dzīvi, un katrs viņas personāžs skatās mūžības bezgalībā. Tāpat kā Maija Tabaka pati,» – tā 2004. gadā rakstīja Imants Lancmanis. 
    Bet pati māksliniece  80. gadu sākumā ir teikusi:  «Kas es būtu bez savas mākslas? Nezinu! Visu, ko es dzīvē esmu sasniegusi, man devusi māksla!». 
Galerijas «Mans’s» sa­darbība ar M. Tabaku aizsākās pirms vairāk nekā 30 gadiem. Populārā gleznotāja toreiz uzticējās jaunajam provinces galeristam Uldim Čamanam, kurš savukārt nekautrējās lūgt darbus glezniecības ikonai, un atvēlēja savas gleznas izstādēm. Katrā «Lielajā vasaras izstādē» ir bijis pa kādam viņas darbam. Personālizstādes «Notikums» (1993) un «Jūtu laiks» (2020) bija notikums Jēkabpils kultūras dzīvē. Vērienīgākā ir šī – trešā, kas galerijā būs skatāma līdz 25. jūnijam. Izstādīti  80 darbi, kas radīti no 1977. līdz 2024. gadam. Tos personāl­izstādei piedāvā pati māksliniece, bet ir  skatāmas glez­nas arī no Latvijas Na­cionālā mākslas muzeja – 90. gadu sākuma darbi «Dīķis», «Či­gā­nu karalis», «Baltās čigānietes», hrestomātiskā «Bēr­zu birzs» ar Regīnu Razumu un Rietum­berlīnē tālajā 1977. gadā radītā «Tīna».  Latvijas Mākslinieku savienības mu­zejs personālizstādei atvēlējis gleznas «Skumjā Regīna», «Cilvēki pilsētā» un «Mātes brālis», bet mākslas centrs «Zuzeum» pārstāvēts ar darbiem «Čigāni naktī», «Uz kraujas», «Eiropas nolaupīšana. Gundegas Repšes portrets», «Līgo svētki Vec­rīgā»  un citiem. Vairāki darbi ir arī no galerijas «Mans’s» kolekcijas.  Tas, ka vairākas respektablas mākslas krātuves šai izstādei ir atvēlējušas savā īpašumā esošos darbus, kaut ko liecina  gan par galerijas  prestižu, gan tās darbinieku ieguldīto lielo darbu.     
«Gatavojot izstādi, katru nedēļu sazvanījos ar mākslinieci. Pārsteidza viņas viedums, modernais prāts un interese par mūsdienu mākslas norisēm. Viņas mākslā redzu dzīves mirkļu dinamisku attēlojumu. Maija ir māksliniece, ar kuru vienmēr viegli un patīkami komunicēt. Savā būtībā viņa ir vienkāršs cilvēks un tajā pašā laikā gara aristokrāte, kas ar visu sirdi un dvēseli ir mākslā. Neskatoties uz cienījamajiem gadiem un  smagajiem pārdzīvojumiem,  Maija Tabaka vēl joprojām glezno katru dienu.  Viņas personāl­izstāde ir liels notikums ga­lerijai. Cerams, ka tāds tas būs arī skatītājiem», – tā teic galerijas vadītājs Uldis Čamans. 
     Personālizstādes nosaukums «Iedomu prieks» nav mākslinieces dots, bet galerijas vadītāja U. Čamana izdomāts. «M. Tabaka mākslā ir sava ceļa meklētāja. Reālo  pasauli viņa ataino tikai sev zināmā iedomātā tēlu sistēmā. Viņas iedomu  pasaule ir prieka pilna, tā ir bazgalīgi krāsaina un ar vienreizēju kolorītu. Māk­slinieces iedomu prieka mērogs ir profesionāla varēšana un pārmūžīgais garīgums», –  saka U. Čamans.
     Un vēlreiz Imants Lancmanis par Maiju Ta­baku: «Viņai izdevies turpināt to lielo un augsto mākslas tradīciju, kādu mēs pazīstam iepriekšējo gadsimtu glezniecībā. Viņa saglabājusi kādreizējās mākslinieciskās skolas spožumu, strādājot bez trikiem, viltībām un tehniskajiem līdzekļiem, pie kā parasti ķeras Rietumeiropas mākslinieki, kuri vairs nepārvalda savu profesionālo ieroču arsenālu un nesagatavoti metas modes diktētajā figuratīvās glezniecības laukā. Pare­dzams, ka, neraugoties uz mūslaiku vērtību relatīvismu, Maija Tabaka aizvien noteiktāk ieņems pelnīto vietu uz Eiropas mākslas skatuves un mākslas vēsturē.» 
     Izstāde galerijā «Mans’s»  būs apskatāma līdz pat 25. jūnijam. 
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. prusaks
    prusaks
    pirms 2 mēnešiem

    M.Tabakas personālizstādi ir vērts apmeklēt.

    Atbildēt

Pievienot komentāru