Jēkabpils novada domes finanšu komitejā deputāts Leonīds Salcevičs ierosināja vērsties pie valdības, lai Militārās mobilitātes finansējumam pieteiktu otru tiltu Jēkabpilī. Savulaik par otru tiltu ministriju līmenī tika runāts kā par svarīgu objektu tieši no drošības viedokļa, lai nepieciešamības gadījumā varētu nodrošināt militārās tehnikas pārvietošanos. BD vaicāja domes vadībai, vai pašvaldība pretendēs uz šo naudu otram tiltam un kas jau ir izdarīts, lai to panāktu?
– Tilts ir pieminēts visās sarunās gan ar Satiksmes, gan Aizsardzības ministriju kā prioritāte. Šobrīd ir iespēja pieteikties Militārajai mobilitātei. Par to man bija saruna ar Saeimas Valsts drošības komitejas vadību, kur atgādināju par tiltu. Satiksmes ministrijai bija lūgts par Jēkabpils otra tilta projektu iesniegt pieprasījumu atbalsta saņemšanai no Eiropas Savienības jaunizveidotā Militārās mobilitātes fonda, bet ministrija par šo projektu pieprasījumu nav veikusi. Atkal būs tikšanās ar Aizsardzības ministrijas pārstāvjiem, lai runātu par otra Daugavas tilta jautājumu Jēkabpilī, jo Satiksmes ministrija to vienkārši met malā un saka, ka tiltu prasa arī Līvāni. Kaut kāds absurds. Tilta projekts ir gandrīz gatavs, bet vēl nepieciešama saskaņošana un ekspertīzes. Mēs paliekam pie tā, ka šis tilts ir vitāli nepieciešams visai valstij. Nupat bija gadījums, kad traktoram uz Daugavas tilta nokrita riepa, un visa satiksme pilsētā bija bloķēta. Par kādu militāro mobilitāti tad var runāt? Ir nosūtīta vēstule gan Satiksmes, gan Aizsardzības ministrijai un Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam par to, ka Jēkabpils otra tilta būvniecība ir nepieciešama Latvijai kopumā un visas valsts aizsardzības sistēmai. Tikšos ar Aizsardzības ministrijas pārstāvjiem, lai runātu par šo jautājumu, un ceram, ka Aizsardzības ministrija varēs iekustināt šo lietu un mēs varēsim pieteikties šim atbalstam. Salīdzinoši ar Lietuvu un Igauniju mēs šobrīd faktiski gandrīz ne uz ko neesam pieteikušies, – sacīja novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis.
BD interesējās, vai Militārās mobilitātes naudu nevarētu prasīt arī Jēkabpils reģionālās slimnīcas attīstībai, jo savulaik tika prezentēti pētījumi, kur Jēkabpils reģionālā slimnīca tika minēta kā būtiska no militāra viedokļa?
R. Ragainis sacīja, ka tāda iespēja pastāv un par to ir domāts. Esot doma par piebūvi, bet tagad sīkāk par to nevarot neko teikt, jo nav tā, ka šobrīd jau būtu gatavs projekts un varētu izsludināt iepirkumu. Bet, ja būšot tāda iespēja, varētu būvēt jaunu korpusu, nojaucot vecās infekciju nodaļas telpas.
Baltijas valstis atbalsta saņemšanai no Eiropas Savienības Militārās mobilitātes fonda pieteikušās šādā apmērā: uz pieciem miljoniem eiro pretendē Latvija, uz 31 miljonu eiro – Igaunija un uz 73 miljoniem eiro – Lietuva. LTV raidījums «De facto» informē, ka uz visu septiņu gadu plānošanas periodu fondā būs pieejams viens miljards eiro, sadalot to trīs piegājienos. Pērn izsludināta un nesen noslēdzās pirmā pieteikšanās. Atbalsta intensitāte ir 50% no projekta kopsummas. Pieteikums bija izsludināts vēl pirms kara Ukrainā. Eiropas Komisijas iepriekš veiktā analīze astoņās Ziemeļjūras un Baltijas koridora valstīs (Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Somijā, Polijā, Vācijā, Beļģijā un Nīderlandē) par esošā transporta tīkla piemērotību militārām vajadzībām atklāja, ka vairākās valstīs tilti un pārvadi ir pārāk zemi vai to nestspēja nav pietiekama militārai tehnikai. Par pieteikumu sagatavošanu un iesniegšanu atbildīga ir Satiksmes ministrija. Tajā norādīja, ka šoreiz citi projekti nav bijuši tādā gatavības pakāpē, lai iesniegtu finansējuma saņemšanai. Taču ministrija cer ar daudz jaudīgākiem pieteikumiem startēt otrajā kārtā.
optimists
Tiltam jābūt un tas būs.
Kaut ko nesaprotu
Uz kurieni Līvāni taisās braukt pa to savu tiltu? Dragās uz Dunavu šopingā? Varbūt vajag arī Līvānu metro uzbūvēt ar pirmo staciju Jersikā?
TIKAI
Ne taču. Tiltu būvēs Jēkabpilī, piesaistot Aizsardzības ministrijas finanses, lai uzlabotu valstī militāro mobilitāti, to nesen intervijā apstiprināja arī Pabriks.
B
Kur brauks, kur brauks - uz Aknīsti.