Jēkabpils novada dome apstiprinājusi saistošos noteikumus Nr. 36 «Par vietām un teritorijām Jēkabpils novadā, kurās nav atļauts organizēt azartspēles».
Noteikumi tiks nosūtīti saskaņošanai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai atzinuma sniegšanai. Ja ministrijas atzinumā nebūs iebildumu vai pašvaldībai likumā noteiktajā termiņā netiks nosūtīts atzinums, noteikumi varēs stātie spēkā nemainītā redakcijā.
Pašvaldība skaidro, ka noteikumu izdošanas mērķis ir novērst būtisku valsts un Jēkabpils novada iedzīvotāju interešu aizskārumu, aizsargāt nepilngadīgas personas un sabiedrības riska grupas, kuru interese par azartspēlēm nebūtu vēlama un nebūtu veicināma, kā arī saglabāt kultūrvēsturisko mantojumu, izvērtējot konkrētās vietas un teritorijas apkārtni. Atbilstoši noteikumiem, konkrēti objekti, kuros nav atļauts organizēt azartspēles Jēkabpils novadā, var tikt iekļauti pašvaldības teritorijas plānojumā.
Atbilstoši noteikumiem Jēkabpils novada pilsētu un lauku teritorijā nav atļauts organizēt azartspēles šādās vietās: valsts iestāžu teritorijā vai teritorijā, kurā izvietota valsts iestāde un to apkārtnē; pašvaldības iestādēs, to teritorijā un apkārtnē; kapitālsabiedrībās, kuras kapitāldaļas pieder valstij vai pašvaldībai vai to struktūrvienību teritorijā un to apkārtnē; kulta celtņu (baznīcas, lūgšanu nami, sinagogas un kapelas vai jebkuras ēkas, kurās notiek reliģiska rakstura pasākumi) teritorijā un to apkārtnē; izglītības iestāžu teritorijā un to apkārtnē; ārstniecības iestāžu un aptieku teritorijā un to apkārtnē; pasta struktūrvienību teritorijā un to apkārtnē; kredītiestāžu teritorijā un to apkārtnē; dienesta viesnīcu teritorijā un to apkārtnē; kultūras iestādēs un to apkārtnē un kultūras pieminekļu apkārtnē; kapu teritorijā un to apkārtnē; institūciju, kuras sniedz rehabilitācijas pakalpojumu un sociālās aprūpes iestādēs, to teritorijā un apkārtnē; publiskajā ārtelpā (parks, skvērs, brīvdabas estrāde, aktīvās atpūtas vietas – sporta laukums, skeitborda parks, āra trenažieru laukums) un to apkārtnē; sporta institūcijās un to apkārtnē; daudzdzīvokļu mājas ēkā un apkārtnē.
Visās minētajās vietās un teritorijās azartspēļu organizēšana aizliegta pilsētās – 600 metru un novadu teritorijā 1 200 metru rādiusā no ēku ārējās sienas vai no objektu ārējās robežas.
Noteikumi arī paredz pirms lēmuma pieņemšanas par atļaujas izsniegšanu vai atteikumu izsniegt atļauju par azartspēļu organizēšanu vietā vai teritorijā, kura normatīvajos aktos un šajos noteikumos nav noteikta kā tāda, kurā nav atļauts organizēt azartspēles, tiek rīkota iedzīvotāju aptauja. Tās mērķis ir noskaidrot, vai atļaujas izsniegšana neradīs būtisku valsts un Jēkabpils novada administratīvās teritorijas iedzīvotāju interešu aizskārumu.
Atļauju par azartspēļu organizēšanu, kas izsniegta līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai, atbilstību šiem noteikumiem un to vai azartspēļu organizēšana konkrētajā vietā nerada būtisku iedzīvotāju interešu aizskārumu, izvērtēs Jēkabpils novada pašvaldība sešu mēnešu laikā no noteikumu spēkā stāšanās dienas, nerīkojot iedzīvotāju aptauju. Ar tādiem pašiem nosacījumiem un termiņiem tiks izvērtētas atļaujas par totalizatoru un derību pieņemšanas vietu organizēšanu bāros un kafejnīcās, kas izsniegta līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai.
Saistošo noteikumu izstrādes sakarā novada paš-valdība atsaucas uz Ministru kabineta 2021. gada 14. jūlija rīkojumu «Par Azartspēļu un izložu politikas pamatnostādnēm 2021.– 2027. gadam». Pamatnostādnes paredz, ka, veidojot azartspēļu un izložu politiku: – «nepieciešams nodrošināt līdzsvaru starp azartspēļu un izložu organizēšanu kā brīva laika pavadīšanas veidu un sabiedrības interesēm, tostarp personu tiesību aizsardzību, tajā skaitā novēršot iespējamo atkarības rašanos no azartspēlēm un izlozēm, kā arī mazinot sabiedrības veselības riskus un sociālos riskus.» Minēts, ka nostādnēs iekļauto pētījumu rezultāti ir apliecinājuši, ka azartspēļu norises vietu attālumam līdz iedzīvotāju dzīves vietai ir statistiski nozīmīga saikne ar paredzamo problemātisko paradumu izplatību. Iedzīvotājiem, kuri dzīvo 16 km rādiusā no spēļu zālēm vai kazino, pastāv divas reizes augstāks problemātisku spēlēšanas paradumu attīstības risks nekā iedzīvotājiem, kuri dzīvo lielākā attālumā.
Jēkabpils novada dome ar šo noteikumu apstiprināšanu ir pievienojusies vairākām citām pašvaldībām, kas iet līdzīgu ceļu, lai ierobežotu azartspēļu izplatību. Salaspils novada dome nesen apstiprinājusi saistošos noteikumus un lokālplānojumu azartspēļu organizēšanas vietu noteikšanai Salaspils pilsētas teritorijā. Savukārt Ķekavas novada domes izstrādātos saistošos noteikumus vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs ar rīkojumu apturēja. Ministrija uzsver, ka pašvaldībai ir tiesības ierobežot azartspēles, nevis aizliegt pilnībā. Jābūt arī konkrētam pamatojumam. Ķekavas gadījumā tāda nebijis. Ķekavas novadadome tagad ministra rīkojumu apstrīdēs Satversmes tiesā.
Arī Jēkabpils novada domē, diskutējot par azartspēļu ierobežošanu, no opozīcijas puses izskanēja viedokļi, ka noteikumos minētie ierobežojumi faktiski liedz novada teritorijā organizēt azartspēles, izņemot pavisam nomaļas vietas. Tas varot būs iemesls, kāpēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija var likt tos koriģēt vai apturēt kā Ķekavas gadījumā. Tāpat arī tika minēts, ka šobrīd ar azartspēļu vietu ierobežošanu to radītās problēmas vairs nevar būtiski ietekmēt, jo azartspēļu piedāvājums tagad plaši pieejams internetā. Jēkabpils novada dome gan norāda, ka saistošo noteikumu izstrādes procesā ir bijušas konsultācijas ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju.
noteikti
Spēļu zāli drīkstētu apmeklēt tikai ar urologa vai ginekologa (atkarībā no apmeklētāja dzimuma) izziņu par veselības stāvokli.
mja
no opozīcijas puses izskanēja viedokļi, ka noteikumos minētie ierobežojumi faktiski liedz novada teritorijā organizēt azartspēles... Vai "opozīcija" šajā gadījumā ir abi Jēkabpils slavenākie spēļu zāļu klienti?
Zinātājs
Kā nu tagad ar Tarotorkas biznesu?