Jēkabpils novada attīstības pārvalde informē, ir noslēgusies Jēkabpils pilsētas īpaši aizsargājamo koku inventarizācija, kas tiek rīkota piecos gados reizi. Šogad apsekoti 218 koki, tajā skaitā 204 iepriekš inventarizētie koki un 14 tādi, ar ko papildināts aizsargājamo koku saraksts. 2007. gadā izveidotais saraksts papildināts ar īpašiem kokiem, kā arī Valsts nozīmes un vietējās nozīmes dižkokiem.
Visiem mērīts stumbra apkārtmērs 1,3 m augstumā, vainaga augstums un platums, aprēķināts kritiskais un optimālais sakņu aizsardzības diametrs. Noteikta koka vitalitāte, vērtība, sniegts stāvokļa apraksts, nepieciešamie kopšanas pasākumi.
Jēkabpils aizsargājamo koku sarakstā iekļauti: valsts nozīmes dižkoki (aizsargājamie – vietējo un citzemju sugu dižkoki); vietējās nozīmes dižkoki (pēc Jēkabpils pilsētas īpaši aizsargājamo koku izmēru noteikšanas tabulas); reti citzemju taksoni; piemiņas koki; īpaši aizsargājamas kokaugu sugas; retas vietējo kokaugu sugu formas; ainaviski, kā arī savdabīgi koki.
Šobrīd Jēkabpils teritorijā zināmi 19 valsts nozīmes dižkoki – tādi kā rietumu tūja Palejas ielā ar stumbra apkārtmēru 1,63 m; parastā liepa Rīgas ielā 33 ar stumbra apkārtmēru 3,85 m; parastie oši Madonas ielā 89 ar stumbra apkārtmēru 3,75 m un pat 4,87m.
Vēl konstatēti 65 vietējās nozīmes dižkoki, tādi kā parastais ozols Stimbānsalā ar stumbra apkārmēru 3,87 m; asās egles šķirne Andreja Pormaļa ielā 17 ar apkārtmēru 1,4 m un citi.
Pie retām citzemju sugām pieskaitīti 28 kokaugi –saraksts papildināts ar trim kokiem: Amerikas parūkkoks ar 14 stumbriem, Korejas ciedru priedes Draudzības alejā.
Jēkabpils teritorijā piemiņas koku statuss piešķirts 97 kokiem. Šeit ietilpst Andreja Pormaļa Palejas ielā stādītās ozolu rindas un Pelītes ielā stādītā liepu rinda, kā arī pie Jēkabpils Valsts ģimnāzijas stādītās rietumu tūjas, represēto piemiņai stādītie ozoli utt.
No īpaši aizsargājamiem kokaugiem, kas ierakstīti Latvijas Sarkanajā grāmatā, Jēkabpils teritorijā ir stādīts parastais skābardis Carpinus betulus un parastā īve Taxus bacatta, kas pievienota pilsētas aizsargājamo koku sarakstā. Tas būtu jāpapildina ar smaržlapu rozes Rosa rubiginosa atradnēm. Pašlaik pilsētas teritorijā zināmas trīs smaržlapu rozes atradnes Radžu ūdenskrātuves ainavtelpas teritorijā, Rīgas ielā 33 un pie Donaviņas ietekas Daugavā, netālu no dižliepas.
Vairāk var skatīt šeit dabas datu pārvaldības sistēmā «Ozols» – https:// ozols.gov.lv/pub.
Fredis
Pie katra aizsargājamā koka vajag plāksnīti ar tā nosaukumu.