Pēc četru gadu pārtraukuma atkal klātienē tikās Jēkabpils novada kolektīvu mednieki uz tradicionālo mednieku balli Viesītes kultūras centrā «Sēlija». Kā ierasts, vienlaikus tika atklāta arī medību trofeju izstāde. Pasākuma ilggadējais rīkotājs Guntis Baumanis stāsta, ka iepriekšējā izstāde bijusi plānota 2020. gadā, bet diemžēl pandēmijas ierobežojumu dēļ trofejas izstādīt nevarēja, taču tās saņēma novērtējumu, tika izdots arī katalogs. Šā gada izstāde ir jau trīspadsmitā pēc kārtas.
– 2020. gadā pasākums bija plānots martā, bet, protams, notikt nevarēja, tāpēc šogad, lai būtu droši, ka atkal nevajadzēs atlikt, visu rīkojam vasarā. Lēšu, ka uz balli ir ap astoņdesmit dalībnieku, savukārt no 29 kolektīviem izstādei iesniegtas 147 trofejas. No tām 19 novērtētas ar zelta medaļu, 52 – ar sudrabu, 42 – ar bronzu, 34 trofejas ir bez medaļas. Visas ir 2020.– 2022. gada ieguvums, un visbagātākais trofeju iesniedzējs mums ir m/k «Gambija», – stāsta G. Baumanis.
Trofejas šogad vērtēja eksperti Jānis Baumanis un Līga Jansone, Guntis Baumanis, Mārtiņš Akmentiņš, Agris Čibulis, Uģis Vējš un Zigmunds Jaunķiķis un asistents Ivars Bērziņš. Izstādes eksponātu vidū absolūtais pārsvars ir staltbrieža ragiem: iesniegti 53 eksemplāri, no kuriem zelts Emīla Vītola, Aivara Skudras, Voldemāra Beļinska un Aleksandra Beļinska trofejām. Stirnāžu ragu trofejas izstādē ir 31, bet ar zelta godalgu novērtēta viena, ko ieguvis Zigurds Adamovičs. Aļņa ragu trofejas ir tikai sešas, un te augstākais novērtējums ir sudrabs – Gata Asma un Gunāra Voitiņa guvumam. Arī mežakuiļu ilkņu trofeju vidū tikai sudrabs: medniekiem Gatim Asmim, Jānim Gutbergam, Valdim Cikanovičam un Artim Jēkabsonam. Lūša galvaskausu trofejas izstādē ir piecas, no kurām zelts Jāņa Bartuseviča un Laura Setkovska guvumam, bet lūša ādas – trīs un visas novērtētas ar zelta medaļām, kas tika Laurim Setkovskim, Jānim Ivanovam un Ivo Čerņavskim. Vilka galvaskausi izstādē ir astoņi, no tiem četri novērtēti ar zeltu: Andreja Sorokas, Ludviga Gronska (divas trofejas) un Ralfa Vingra guvums. Bet vilka āda tikai viena – «autors» Jānis Ivanovs, kam par šo trofeju tika bronzas medaļa. No trim izstādei iesniegtajiem lapsu galvaskausiem medaļas neieguva neviena, no četriem āpšu galvaskausiem zelts Normunda Kvedera trofejai, bet no 24 bebra galvaskausiem – zelts piešķirts četrām: Ginta Uskura, Normunda Kvedera, Dzintara Urķa un Edgara Buša trofejām.
– Tik daudz zelta medaļu gan kopumā, gan jo sevišķi staltbriežu ragu jomā mūsu izstādē nav bijis nekad. Kāds tam izskaidrojums? Cilvēki pievērsušies selekcijai. Ir kolektīvi, kas īpaši neskatās, bet mūsu apkārtnē kādi pieci kolektīvi tomēr pieskata, lai būtu trofejas. Ja mednieks nomedī «uz gaidi» perspektīvu staltbriedi, tad tam pirmkārt jāsamaksā 200 eiro un sezona ir galā. Arī ar bukiem tas pats. Kas ir perspektīvs staltbriedis? Lūk, ragi skaisti, bet augšā divas «dakšas», tātad selekcijai eksemplārs vairs neder. To, ka tā potenciālais medījums jāvērtē, jau mums ir pierādījusi Kurzeme. Piemēram, Saldū, iekams aptuveni pirms desmit gadiem neieviesa šo selekciju, nekādu prātīgu medījumu nebija, bet tagad viņiem ir tikai zelta un sudraba medaļas. Medniekam jābūt zinošam un arī disciplinētam cilvēkam. Savukārt disciplīnu var ieviest tikai caur maku, – teic G. Baumanis.
Uz jautājumu, kāpēc tagad saviesies gana daudz to pašu staltbriežu, pieredzējušais mednieks teic, ka viens no faktoriem ir arī šādas izlases veida medīšanas rezultāts. Stirnu populācijas savairošanās, viņaprāt, ir vairāku faktoru dēļ: vietumis kolektīvos visas iedotās licences netiek izmantotas, un pēdējos gados nav bijis dziļu ziemu, kas stirnām ir grūts laiks.
– Tiklīdz būs bargāka ziema, tā šī populācija samazināsies. Tā kā tagad arī lūšus nevarēs medīt, tad to būs vairāk, bet stirna un baltais zaķis ir viņu galvenā barība. Jā, patlaban stirnas daba vēl lutina, – teic G. Baumanis.
Medību trofeju izstāde Viesītes kultūras centra «Sēlija» otrajā stāvā būs apskatāma līdz 28. augustam.