INESE ZONE
Jēkabpils novada domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības un kultūras jautājumos Alfons Žuks, kā arī Jēkabpils galvenās bibliotēkas direktore Zinaīda Rabša, direktores vietniece Renāte Lenša un metodiķe Rudīte Kļaviņa ir apmeklējuši visas novada bibliotēkas, lai iepazītos ar situāciju un runātu par darba optimizāciju un nākotnes iespējām.
Ir dzirdēta neoficiāla informācija, ka novada pašvaldība plāno apvienot vairākas bibliotēkas un arī tautas namus, uzticot vairāku iestāžu vadību vienai personai. Piemēram, bibliotēka strādā dažas dienas nedēļā, un viens cilvēks tā var apkalpot divas trīs bibliotēkas, kā arī, ka dažas varētu pārvietot uz citām telpām. Savukārt tautas namus apvienotu, vienam vadītājam koordinējot darbu vairākās iestādēs.
– Bibliotēkas laukos ir savās vietās, un tām tur ir jāpaliek, taču tur varētu arī pieņemt cilvēku iesniegumus, palīdzēt iedzīvotājiem izmantot elektroniskos pakalpojumus. Apmeklējot bibliotēkas, runājām arī par darba organizāciju budžeta plānošanas kontekstā, domājot, kā varētu optimizēt procesus. Ir darbinieks, kas brauc pa pagastiem noteiktās dienās pieņemt cilvēku iesniegumus un varbūt visu dienu gaida vienu cilvēku, līdz viņš atnāk. Bet, ja bibliotēkā kāds ir uz vietas, tad apmeklētājus var apkalpot viņš, – savu viedokli pauž Jēkabpils novada domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības un kultūras jautājumos Alfons Žuks.
Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis stāsta, ka šobrīd katrā pagastā ir bibliotēka un dažos pat vairākas – katrā ciemā. Jautājums, vai var nodrošināt, lai katra no tām ir atbilstoši augstā līmenī, jo arī šobrīd pagastos esot vietas, kur tikai notiek grāmatu izdalīšana. Protams, ja ir tādi piemēri kā Salas pagasts, kur bibliotēka ir Salā un Biržos, abām arī esot jāpaliek, jo tie ir lieli ciemi.
Domes vadība skaidro, ka bibliotēkas jau šobrīd nestrādā katru dienu, bet atsevišķās nedēļas dienās, un cilvēki to zina un tad arī tās apmeklē. Bet ir bibliotēkas kā Lonē un Saukā, kas izveidojušās par sabiedriskajiem centriem.
– Nav runa par kādu bibliotēku likvidēšanu, vienkārši izvērtējam reālo situāciju, bet viens no variantiem gan būs tas, ka Tadenavas bibliotēku likvidēs. Bet ir doma Sudrabkalnā ierīkot grāmatu izsniegšanas vietu, jo to arī prasa iedzīvotāji. Nav ieceres likvidēt, bet varbūt iedot bibliotēkām vairāk funkciju. Liksim klāt iedzīvotāju apkalpošanu, bet pret to savulaik ir bijušas bibliotēkas. Bet šajās iestādēs ir internets, datori, un bibliotēkas var kļūt par informācijas un sabiedrisko centru, – saka Alfons Žuks.
Par lauku tautas namiem A. Žuks arī skaidro, ka nav plāna tos slēgt, bet virzība esot uz to, ka viens vadītājs var apkalpot vairākas kultūras iestādes. Piemēri jau esot. Tā, kad Elkšņu kultūras nama vadītāja aizgājusi no darba, pienākumi uzticēti Rites kultūras nama vadītājai.
– Iesim tālāk, ka viens cilvēks būs atbildīgs par diviem vai trim namiem. Tagad arī Zasas tautas nama vadītāja ir iesniegusi atlūgumu, un tur arī vajag cilvēku. Piedāvājām Kalna pagasta kultūras darba speciālistam veikt šos pienākumus, un šim darbiniekam tagad būs pārziņā jau trīs tautas nami. Ja atbrīvosies kāda vieta, tad nemeklēsim citu vadītāju, bet mēģināsim šo darbu iedot jau esošajiem speciālistiem, jo nav tur tik daudz to pasākumu un apmeklētāju, lai katrā vietā būtu savs vadītājs, – saka Alfons Žuks.
Raivis Ragainis piebilst, ka Jēkabpils novadā darbu jau uzsākusi jaunā kultūras pārvaldes direktore Antra Skutele, un viens no primārajiem uzdevumiem viņai esot sakārtot sistēmu, lai tā strādā visā novadā un kultūra neesot tikai lielajos centros. Varbūt tie varot būt vairāki tautas nami ar vienu vadītāju, varbūt tā būs strukturēta kultūras dzīves vadīšana pa sfērām, kad pasākumus plāno kopīgi. Tas būšot jaunās vadītājas redzējums.
– Mums ir jārēķinās ar to, ka tautas namiem ir lielas telpu uzturēšanas izmaksas. Tagad apkure ir dārga, jādomā, ko darīt? Ja cilvēki uz tautas namu atnāk tikai piektdienas vakarā uz mēģinājumiem, ir jāsaprot, kurā telpā kas notiek un kādā apjomā tās silda. Bet šāda taupības iespēja atkarīga no tā, vai tautas namam ir vietējā vai centrālā apkure. Ir jāmeklē risinājumi dažādām situācijām, – saka Raivis Ragainis.