Provizoriski zināms, ka savākts nepietiekošs skaits parakstu tautas nobalsošanas ierosināšanai
Jānis Apīnis

Kā jau iepriekš ziņots, piektdien, 5. janvārī, beidzās   parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai par tā sauktā partnerības likuma ieviešanas atcelšanu. Faktiski tie ir grozījumi astoņos likumos, ko Saeima pieņēma  9. novembrī.
    Grozījumi paredz Latvijā ieviest partnerības institūtu – jaunu veidu, kā juridiski nostiprināt divu pilngadīgu personu attiecības un paredzēt tām sociālo un ekonomisko aizsardzību. Taču pirms likuma spēkā stāšanās opozīcijas partijas «Latvija pirmajā vietā», Nacionālā apvienība un «Apvienotais saraksts», savācot 34 deputātu parakstus, iesniedza prasību Valsts prezidentam  neizsludināt grozījumus, lai varētu sākt parakstu vākšanu referenduma ierosināšanai. 
     Lai tas notiktu, bija nepieciešams savākt desmito daļu no visu vēlētāju skaita jeb vismaz 154 241 parakstu. Centrālā vēlēšanu komisija ir paziņojusi, ka galīgie un oficiālie rezultāti būs zināmi līdz 12. janvārim. Taču, kā TV3 rīta ziņu raidījumā šonedēļ atzina komisijas  priekšsēdētāja Kristīne Saulīte, referendums acīmredzot nenotiks, jo ir savākta tikai kāda piektā daļa no nepieciešamā parakstu skaita jeb apmēram 35 000. Līdz ar to No­tariāta likuma grozījumus Valsts prezidents varēs izsludināt un tie tad 1. jūlijā stātos spēkā. 
    Par to, kā mēneša laikā noritēja parakstu vākšana un kādi ir tās rezultāti, jautāju Jēkabpils novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājai Ivetai Upmacei. 
     – Parakstīšanās bija or­ganizēta četros vēlēšanu iecirkņos: Jēkabpilī, Aknīstē, Viesītē un Kūkās, kā arī atsevišķs iecirknis atradās Jē­kabpils cietumā. Process noritēja gludi, nekādu pārkāpumu nebija, strādājām arī svētku dienās, lai visiem būtu iespēja parakstīties. Un tātad rezultāti. Kopā Jē­kabpils novadā par tautas nobalsošanu ir savākti 686 paraksti. No tiem – Jēkabpilī 411 (ieskaitot vienu parakstu izbraukumā uz vēlētāja dzīvesvietu); Aknīstē – 55 paraksti; Viesītē – 48; Kūkās – arī 48 paraksti; Jēkabpils cietumā – 124 paraksti,  – pastāstīja komisijas priekšsēdētāja Iveta Upmace.
     Savukārt Saeimas Ju­ri­diskās komisijas vadītājs deputāts Andrejs Judins, plašsaziņas līdzekļos ko­mentējot parakstu vākšanas rezultātus, uzsvēra, ka tie parādot, ka acīmredzot lielākajai sabiedrības daļai šis partnerattiecību  regulējums ir pieņemams, tāpēc vēlētāji nesaskatot vajadzību pret to vērsties.  Pēc A. Judina do­mām, tā neesot vienaldzība, bet gan vienkārši attieksmes paušana: – Domāju, ka tas nozīmē, ka vairums sabiedrības pieņem jauno regulējumu un sa­prot: ja cilvēki varēs reģistrēt partnerattiecības, tad citu iedzīvotāju tiesības, intereses netiks apdraudētas. 
    Atliek vien piebilst, ka parakstu vākšanas sarīkošana, kā liecina Centrālās vēlēšanu komisijas aplēses, no valsts budžeta izmaksāja nedaudz vairāk par vienu miljonu eiro. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (3)

  1. Muļķības
    Muļķības
    pirms 1 gada

    Cilvēki jau sen vairs netic, ka viņu domas, balsis var ko ietekmēt šajā valstī...

    Atbildēt
  2. Fakts
    Fakts
    pirms 1 gada

    Valdošā vara ir izdarījusi visu, lai tauta nespētu ietekmēt valstī notiekošos procesus. Izņemot vardarbīgā veidā...

    Atbildēt
  3. prusaks
    prusaks
    pirms 1 gada

    Protams, ka tā ir, bet pagaidām. Būs laiks kad ar vienu dekrētu pasludinās visus šos Satversmes labojumus par spēkā neesošiem no pieņemšanas brīža.

Pievienot komentāru