Sadarbībā ar BKUS nodrošina ilgtermiņa konsultācijas bērniem, kas pārslimojuši Covid-19
Jēkabpils reģionālā slimnīca

12. novembrī Jēkabpils reģionālajā slimnīcā veiksmīgi noritējis Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) un Rīgas Stradiņa universitātes pētījuma «Par bērnu veselību pēc pārslimošanas ar Covid-19» izbraukums.  Konsultēja un datus apkopoja BKUS pediatres Zanda Pučuka (BKUS neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļas vadītāja) un Iveta Račko.
Par pētījuma mērķiem un rezultātiem stāsta Bērnu klīniskās universitātes bērnu slimību klīnikas vadītāja vietniece Jana Pavāre (attēlā).– BKUS apkopotie dati par pacientiem liecināja, ka bērniem pēc slimības akūtās fāzes pārslimošanas saglabājas specifiska postvirāla simptomātika. Tā ietekmē gan bērna, gan ģimenes dzīves kvalitāti un, galvenais, bērna veselību. Tāpēc BKUS jau no šī gada jūnija ir uzņēmusies iniciatīvu konsultēt un aprūpēt bērnus, kuri ir pārslimojuši Covid- 19, un sekot līdzi viņu veselības stāvoklim.  Pateicoties labai un veiksmīgai sadarbībai ar Jēkabpils reģionālo slimnīcu un tam, ka slimnīcas kolēģi arī saskatīja, cik būtiski ir sekot līdzi reģiona bērnu veselībai postcovid periodā, viņi mūs aicināja un rada iespēju mūsu speciālistiem, kuri BKUS strādā postcovid novērošanas kabinetā, ierasties Jēkabpilī. Uz konsultāciju Jēkabpils slimnīcā ieradās 13 dažāda vecuma bērni, kas bija pārslimojuši Covid-19, un deviņiem no viņiem, kas ir vērā ņemama pacientu daļa, mū­su ārsti konstatēja postvirālo simptomātiku. Viņi sūdzējās ar ilgstoši paaugstinātu temperatūru, tas ir, apmēram 37,5 grādi, nogurumu, viņiem bija grūtāk veikt ikdienas aktivitātes, bija nepieciešama atpūta. Sūdzības bija arī par slodzes intoleranci, kad bērni fiziski spēj paveikt mazāk nekā līdz šim. Dažiem bija pazemināta apetīte, citiem saglabājies klepus, bija sūdzības arī par kognitīviem traucējumiem, kad ir grūtāk mācīties, ie­gaumēt, koncentrēties mācībām. Jēkabpilī tā bija pirmā vizīte. Rīgā ir bērni, kas Covid-19 izslimoja pavasarī un nāk jau uz otro vizīti, kad kopš akūtas slimošanas jau ir pagājuši seši mēneši. Aptuveni trešdaļai no vi­ņiem arvien saglabājas līdzīgas sūdzības. Mēs gribētu aicināt skolotājus un vecākus būt uzmanīgiem pret bērniem, kuri izslimojuši Covid-19 un, ja kādam ir šie simptomi, tad organizēt viņu ikdienu un mācības tā, lai viņiem ir iespēja biežāk atpūsties, un mācību slodzi organizēt dalītā veidā. Tāpat svarīgi pasaudzēt bērnus, kuri atgriežas pie regulārām fiziskām aktivitātēm – sporta, dejošanas, sekojot viņu pašsajūtai, – stāsta Jana Pavāre.
Doma sekot tam, kā atveseļojas mazie pacienti, radusies, kad maija sākumā parādījās pirmie dati no ES un ASV, ka pieaugušajiem ir grūti atveseļoties.  Sākotnēji tie bijuši pacientu blogi, vēlāk profesionālu informāciju snieguši un izteikušies arī ārsti, kas pārslimojuši Covid-19. Rezultātā maija beigās Lielbritānijā tika atvērta oficiāla postcovid valsts programma pieaugušajiem pacientiem. 
– Arī Latvijā pieaugušie pacienti plašsaziņas līdzekļos ir izteikušies, ka viņu atveseļošanās nenotiek tik ātri kā no parastām vīrusa infekcijām. Tad mēs sapratām, ka nevaram aizmirst bērnus, jo par viņiem nerunāja. Bija informācija, ka bērni izslimo vieglāk vai bez simptomiem,  un fokuss bija uz pieaugušajiem. Tāpēc jau no jūnija aicinām pie sevis  bērnus, kas pārslimojuši Covid-19. Ļoti mokoša pacientam ir sajūta, ka varbūt viņš vienīgais tā jūtas. Bet tas tā nav, jo ir skaidrs, ka var būt ilgstoša atveseļošanās fāze. Pirmais ir to pieņemt, bet otrs – veikt korekcijas savā dzīvē un atgriezties ikdienas ritmā ļoti pakāpeniski, dozējot gan fizisko, gan garīgo slodzi, nevis uzreiz pēc pārslimošanas skriet 10 km krosu. Un trešais – būtiski to saprast arī pedagogiem un ģimenei, ka bērnam ir vajadzīgs laiks, lai atveseļotos, bet domājam, ka šie simptomi ar laiku mazinās, – informē Jana Pavāre.  Viņa stāsta, ka par pētījuma rezultātiem ir informēti ģimenes ārsti un tiek gatavota oficiāla publikācija mediķu videi ar apkopojošu analīzi.
J. Pavāre atgādina, ka bērnus, kas ir iekļauti BKUS programmā, novēros arī ilgtermiņā. Arī turpmāk var atsaukties ģimenes, kuru bērni ir pārslimojuši Covid-19. Sīkāka informācija par to un Covid ārstēšanas ak­tualitātēm pieejama  BKUS mājaslapā. Abas iesaistītās puses ir ieinteresētas turpināt iesākto sadarbību, lai organizētu pētījuma izbraukumus ar atkārtotu regularitāti Jēkabpils reģionālajā slimnīcā. 
Tāpat esot iespējams  atkal organizēt pētījuma izbraukumus Jēkabpils re­ģionālajā slimnīcā, lai no­drošinātu esošo pētījuma dalībnieku atkārtotu vizīti pie ārsta un sniegtu iespēju citiem piedalīties pētījuma norisē. 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru