Saeima pārvelk strīpu iedzīvotāju padomēm
INESE ZONE

Saeima ot­rajā lasījumā pieņēmusi jauno Paš­valdību likumu, kur runa ir arī par iedzīvotāju padomju izveidošanu.
    Pēc Valsts prezidenta Egila Levita iniciatīvas Admi­nistratīvo teritoriju un ap­dzīvoto vietu likumā ir no­teikts, ka līdz 2020. gada 31. decembrim valdība izstrādā un iesniedz Saeimā likumprojektu, kas paredz pilsētu un pagastu tiesības ievēlēt savus pārstāvjus vietējām kopienām svarīgu jautājumu risināšanai. Val­dība to nolēma regulēt ar Pašvaldību likumu. Saeima tam piekrita, paredzot, ka pašvaldībā var izveidot konsultatīvas pašvaldības institūcijas – iedzīvotāju padomes.
   Cik par šādu padomju iz­veidi vaicāts Jēkabpils novada vadībai, liela atbalsta tam nav bijis: ja liks veidot, veidosim. Nu varēs arī neveidot, nav obligāti. Var saprast pašvaldības nostāju, jo iedzīvotāji nemaz nav tik aktīvi, ka bariem rautos bez atlīdzības un, ziedojot savu brīvo laiku, izvirzītu iniciatīvas un cīnītos par to īstenošanu. 
Vairums cilvēku vispār ne­tic, ka iedzīvotāji var kaut ko ietekmēt vai ir vienaldzīgi pret notiekošo. Bet, īpaši lielās pašvaldībās, nenāktu par ļaunu, ja iedzīvotāji varētu iestāties par kopienai aktuālām lietām, un padomes varētu kļūt par pašvaldības palīgu un iedzīvotāju viedokļu paudēju. Ticams, ka ne uzreiz, bet atdeve varētu nākt ar gadiem, kad iedzīvotāji aptvertu padomju jēgu un iespējas.
    Atbrīvojot pašvaldības no pienākuma tās veidot, tāda iespēja tiks atmesta pavisam. Iedzīvotāju viedoklis jau reiz tika ignorēts pirms reformas par  teritoriju apvienošanu, arī par Sē­lijas novada izveidi. Tagad teritorijās, kur nereti līdz centram ir 100 un vairāk ki­lometru,  atbilstoši jaunajam likumam, viņu viedoklis var palikt nesadzirdēts arī vietējā līmenī.     
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru