Jēkabpils novada Sēlpils pagasta Zvejnieklīcī izskanējuši VIII Sēlijas Dziesmu un deju svētki «Sēlija rotā». Tradicionālie svētki bija kā atkalsatikšanās pēc Covid laika diktētā pārtraukuma un pulcēja ap 1000 koru dziedātāju, dejotāju, folkloras kopu, vokālo ansambļu un pūtēju orķestru dalībnieku no Augšdaugavas, Aizkraukles un Jēkabpils novada.
Šoreiz Sēlija varēja svinēt svētkus kā pilntiesīga latviešu vēsturiskā zeme, jo ir pagājis gads, kopš Saeima apstiprināja likumu par latviešu vēsturiskajām zemēm. Gan no skatuves, gan diskusijās tika uzsvērts, ka tas ir Sēlijas patriotu, pirmkārt, jau akadēmiķa Jāņa Stradiņa, nopelns, un tagad Sēlijas kultūras vērtību saglabāšana, popularizēšana un novada attīstība ir atkarīga no pašu aktivitātēm un ieinteresētības. To savā apsveikumā «Sēlija rotā» dalībniekiem un skatītājiem minēja arī Valsts prezidents Egils Levits. Viņa uzruna tika nolasīta svētku koncerta laikā.
«Sēlija rotā» ar plašu programmu norisinājās visas dienas garumā. Tradicionāls ir Sēlijas apvienības mākslinieku plenērs un gleznu izstāde, kas priecēja arī šoreiz, tāpat kā amatnieku un mājražotāju tirgus un dažādas meistardarbnīcas.
Blakus Zvejnieklīcim esošajā Sēlpils evaņģēliski luteriskā baznīca veidojas par sava veida kultūras centru un koncertu norises vietu ar savu auru, neformālu gaisotni un lielisku akustiku kā savulaik restaurācijas procesā Sunākstes baznīca. Šeit varēja baudīt Sēlijas novadu vokālo ansambļu koncertu un muzicēja Sēlijas folkloras kopas.
Svētku vakars noslēdzās ar lielkoncertu «Dzīvo. Cilts.» Gan dienas pasākumi, gan vakara koncerts pulcēja daudz interesentu. Pārpildītas bija gan estrādes sēdvietas, gan ierīkotās papildvietas, un daļa skatītāju koncertu baudīja no zaļās zonas. Veiksmīgs bija skatuves noformējums ar audiovizuālajiem elementiem, kas papildināja uz skatuves notiekošo ar dabas un sēļu rakstu motīviem. Prieks par iespēju tikties Sēlijas Dziesmu un deju svētkos vienoja skatītājus un dalībniekus. Šoreiz izpalika viesu no Rokišķiem uzstāšanās, kas līdz šim bija tradicionāla, jo, kā zināms, prāva daļa vēsturiskās Sēlijas iesniedzas Lietuvā no tagadējiem Zarasiem līdz Biržiem. Izskanēja daudzas jau zināmas sēļu tautas dziesmas un citi kora priekšnesumi, kam publika brīžiem dziedāja līdzi. Ar aplausiem tika sveikti arī deju kolektīvu priekšnesumi, gan skatītājiem zināmas un iemīļotas dejas, gan kāds jaunums.
Pēc koncerta varēja vērot uguns šovu. Priekšnesums bija saistošs, tikai diemžēl to pilnībā varēja izbaudīt ap norises laukumu pirmajās rindās stāvošie, bet tie, kas pulcējās aiz viņiem, bija jāiztiek ar aptuvenu nojausmu par notiekošo.
Svētkus organizēja Jēkabpils novads, Zasas tautas nams, Jēkabpils novada tautas namu vadītāji un Jēkabpils novada Kultūras pārvalde, bet finansiāli atbalstīja Jēkabpils novada, Augšdaugavas novada un Aizkraukles novada pašvaldība.
re kā
Jā, svētki bija lieliski, es arī tur biju kā skatītājs.