«Sēlija rotā» mīlestības jūrā zem liepziedu lietus
INESE ZONE

Tautas mākslas svētki «Sēlija rotā» 29. jūnijā –Pēterdienā – Jaunjelgavā  noritēja jau devīto reizi. Svētku vadmotīvs šoreiz bija «Spēlēsim kāzas Sēlijā!». Kur kāzas, tur taču arī jaunā pāra mīlestības stāsts un laba vēlējumi jaunajai ģimenei, lai ir saticība, pārticība un kupls bērnu pulks. Mīlestības, precību un attiecību motīvi visas dienas garumā caurvija vokālo ansambļu, folkloras kopu, amatierteātru, tautas deju kolektīvu, koru, pūtēju orķestru un tautas lietišķās mākslas studiju dalībnieku sniegumu.  
Sēļi no Aizkraukles, Jēkabpils un Augšdaugavas novada ne tikai koncertēja un baudīja tautas mākslu, bet arī runāja par novada aktualitātēm Sēlijas asociācijas rīkotajā konferencē un kopienu sadarbības tīkla «Sēlijas salas» tiešraides diskusijā. Dienas pirmajā pusē varēja just līdzi amatierteātru lugu varoņu priekiem un bēdām un raudzīt sēļu pūru – tautas lietišķās mākslas izstādi Jaunjelgavas Tūrisma un informācijas centrā.  
Svētku rītu ievadīja vokālo ansambļu koncerti Jaun­jelgavas dievnamos ar sirsnīgām, liriskām un arī jestrākām dziesmām, protams, par mīlestību. Kas gan tās būtu par kāzām bez jaunā pāra! Un tā nu precinieks Pēteris kopā ar vedējiem  folkloristiem Ivetu un Vid­vudu Medeņiem Pēter­dienā sēdās laivā, lai pa Daugavas viļņiem dotos uz Jaun­jelgavu līgavu lūkoties. Jaun­jelgavas kuģīšu piestātnē viņus sagaidīja tautas mūzikas ansambļi un folkloras kopas, un  ne viena vien meitu māte gribēja savu lolojumu Pēterim izprecināt. Līgavas lūkošana nav viegla lieta, netrūka dažādu pārpratumu, taču beidzot Pē­teris atrada savu īsto (jaunā pāra lomā iejutās Līva un Ēvalds Ābelskalni no vidējās paaudzes deju kolektīva «Augšzeme»), un deju uzvedums «Spēlēsim kāzas Sē­lijā!» varēja sākties ar īstenu kāzu danci – «Gatves deju». Jaunais pāris sēdās pie kāzu galda līdz ar vedējiem, un ik pa brīdim viņiem pievienojās gan svētku organizatori, gan Sēlijas pašvaldību vadītāji un kultūras darbinieki, lai sveiktu dalībniekus un skatītājus. Šis deju uzvedums noteikti ieies vēsturē kā garākais deju maratons Sēlijā, jo, Ivetas un Vidvuda Medeņu atraktīvi pieteikti, Sēliju un mīlestību dejas rakstos vairāk nekā četru stundu garumā izdejoja 27 deju kolektīvi. Varam būt lepni, ka deju koncerta kodols noteikti bija mūsu dejotāji, jo Jēkabpils novadu pārstāvēja 16 kolektīvi. Un Jaun­jelgavas vecpilsētas parka liepas, atvadoties no ziedu krāšņuma, bija parūpējušās par īpašu dāvanu, devīgi bārstot pār dejotājiem un  skatītājiem liepziedu zelta lietu. 
Deju maratonam noslēdzoties, kolektīvi pulcējās gājienam, lai pūtēju orķestru pavadībā dotos uz Liepu parka estrādi, kur deja, dziesma un dalībnieku un skatītāju lepnums par savu vēsturisko zemi – Sēliju –savijās vienā veselā – svētku lielkoncertā «Mīlestības jū­ra». Lielkoncerta autores un virsdiriģentes Agitas Rim­šēvičas radītā programma ļāva izdziedāt mīlestību gan Sēlijā pierakstītās tautas dziesmās, gan latviešu kora mūzikā un pasaules autoru darbos. Koncertu vadīja diriģents Ints Teterovskis un dziedātāja Ieva Parša. Pro­tams, ja jau kāzu spēlēšana, tad noslēgumā jābūt arī mičošanai. Kad nu arī tā bija izspēlēta, varēja degt svētku ugunskuru un līksmot zaļumballē postfolkloras grupas «Rikši» ritmos.
D. GAGUNOVA foto          
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (7)

 1. prusaks
  prusaks
  pirms 1 nedēļas

  Pagaidīšu kad Goga izvērtēs bildes.

  Atbildēt
 2. Goga
  Goga
  pirms 1 nedēļas

  Tur nav ko vērtēt. Vienas pavītušas pujenes vilnas lindrakos. Ne skata, ne seksapīla.

 3. Gogam
  Gogam
  pirms 1 nedēļas

  Nav tiesa. Apskati kaut vai 8/78 Viesītes kolonas priekšgalā iet meiča baltā vieglā kleitiņā. Visur ir pa kādai.

  Atbildēt
 4. Goga
  Goga
  pirms 1 nedēļas

  To palaidu garām. Jā, viens sulīgs persiks. Labprāt iepazītu tuvāk.

 5. ja kas
  ja kas
  pirms 1 nedēļas

  Lai cik priši persiki jūs abi pašlaik arī esiet,bet arī jums pienāks pašu piesauktais vītums. Tad vēl jautājums vai būsiet spējīgi dziedāt un dejot un priecāties par dzīvi kā to dara tagadējie pašdarbnieki.Vienīgā cerība jums uz jaunības eleksīru. Jums ir iespēja to atklāt. Uz priekšu !

  Atbildēt
 6. Goga
  Goga
  pirms 1 nedēļas

  Es nenocienāju paveco cilvēku dziedāt un dejotprasmi. Taču man ir tiesības uz savu viedokli attiecībā uz pretējo dzimumu. Un tiesības uz gaumi.

 7. A..jel!
  A..jel!
  pirms 1 nedēļas

  Kad tas Žuks vienreiz beigs naudu grūst uz Sēliju? Citiem nekā nevajag?

  Atbildēt

Pievienot komentāru