Sēlijas izjūtu redzējums tautas mūzikā un dejā
Sagatavoja J. Apīnis

Viesītes kultūras centrā «Sēlija» sestdien,  13. janvārī, norisināsies pasākums «Vidū salu», uz kuru ar Sēlijas kultūras programmas atbalstu aicina folkloristi Julgī Stalte un Ēriks Zeps sadarbībā ar horeogrāfu Jāni Purviņu. Viņi radījuši jaunas latviešu skatuviskās dejas, kas veltītas īpaši Sēlijai – «Ilūkstes ozoli», «Vārnavas naktsvijole» un «Neretas rudzu rogas». 
   Julgī Stalte ir Latvijas senākās folkloras kopas «Skandinieki» vadītāja; darbojusies arī projektos «Tuļļi Lum», «Kalā Jeng», «Tai tai» u.c.
Ēriks Zeps ir pazīstams kā latgaliešu enerģiskākās postfolkloras grupas «Rikši» līderis, kas spēlējis «Dziesmu dancē», «Taktonikā» un citās apvienībās, kā arī vadījis krietnu pulku folkloras pasākumu.
   Jāņa Purviņa veidotajās deju horeogrāfijās izmantoti Sēlijai raksturīgākie tradici­onālo deju soļi, bet mūzika radīta, trim Sēlijas tautasdziesmām veidojot aranžijas postfolkloras stilā un iedziedot tās sēliskajās izloksnēs.
    Komentējot pasākuma ideju un satura izveidi, tā autori ir teikuši, ka projekta mērķis bija atlasīt atbilstošākās Sēlijas dziesmas, radīt to aranžiju, izpētīt Sēlijai raksturīgos soļus, balstot tos jaunradītajās horeogrāfijās. Katrā jaundarbā izcelta konkrētā vieta, no kuras nāk dziesma, un klāt pielikts kāds augs, uz kuru atsauces vērojamas dejā. «Tā ir mūsu Sēlijas izjūta, kādu esam sajutuši, gan pētot Sēlijas folkloru, gan tiekoties ar vietējiem kultūras aktīvistiem, gan uzturoties Sēlijā. Mūsu cieņas apliecinājums Sēlijas daudzveidīgajai kultūrai un cerība, ka, tajā skaitā izceļot vietējo izloksni, ir izdevies pilnasinīgi bagātināt Sēlijas pūru,» uzsver projekta autori.
    Šajā dienā jau no pulksten 11.00 notiks deju meistarklases Sēlijas tautas deju kolektīviem. Jauniešu deju kolektīvi «Ance» no Ilūkstes un  «Kauranieši» no Jēkab­pils un vidējās paaudzes deju kolektīvs «Augšzeme» no Viesītes katrs iestudēs vienu deju. Taču mācīties aicināti visi Sēlijas tautas deju kolektīvu vadītāji. Mūzika un deju apraksti būs brīvi pieejami ikvienam.
   Savukārt skatītāji aicināti jaunās dejas novērtēt koncertā, kas Viesītes kultūras centrā «Sēlija» sāksies 13. janvārī pulksten 19.00. Ieeja – bez maksas.
 
    
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. prusaks
    prusaks
    pirms 5 mēnešiem

    Un kā tad īsti šiem bija ar to Sēlijas sajūtu redzējumu ? Šķiet, ka arī jebkur citur tas redzējums daudz neatšķirtos.

    Atbildēt

Pievienot komentāru