11. martā Jēkabpils novada pašvaldības izpilddirektors Guntars Gogulis devās uz Rīgu saņemt balvu «Amatu māja – Jēkabpils Vēstures muzeja brīvdabas nodaļā «Sēļu sēta» nominācijā «Koka būve». Kopumā Latvijas Būvniecības gada balvai tika saņemts 121 pieteikums 10 nominācijās. Amatu mājas būvnieks: SIA «Erbauer Group», būvuzraugs: SIA «Warss+», projektētāji: akciju sabiedrība «Komunālprojekts».
Amatu mājā tiks izveidota ekspozīcija par amatniecības tradīcijām Sēlijā. Vēsturiski Amatu māja ir bijusī katoļu draudzes ēka, kura atjaunota, restaurējot tās sākotnējo apjomu, pēc iespējas izmantojot visas tehniski labā stāvoklī saglabājušās būves oriģinālās daļas. Jaunbūvētā ēka celta koka guļbaļķu konstrukcijā ar divslīpu jumtu kā atdarinājumu demontētai ēkai pilsētas centrā Brīvības ielā 107, kura tika nojaukta sakarā ar Brīvības ielas krustojuma rekonstrukciju 2014. gadā. Jaunbūvē saglabāts vēsturiskās ēkas pamatplānojums.
Ēkas apšuvums – koka dēļi, atsevišķos fasādes laukumos saglabājies oriģinālais segums, kas stiprināts ar kaltām naglām pie sienas. Logi un durvis, kas nav saglabājušies sākotnējie, izgatavoti no jauna pēc vēsturisko logu parauga ar kaltu metāla furnitūru.
Ēkas ārējā un iekšējā apdarē izmantoti tradicionālie vēsturiskie materiāli: koka guļbūve ar dēļu apšuvumu un koka dubultlogi ar slēģiem. Izgatavotas oriģinālo koka apmaļu, dzegu, logu apmaļu kopijas. Visas koka daļas krāsotas ar lineļļas krāsu.
Ēka novietota ar garāko fasādi gar Filozofu ielu, nedaudz attālināti no ielas ar tradicionāliem stādījumiem arī gar ielas fasādi.
Ēkai ir ūdensapgādes un kanalizācijas sistēma, kuru paredzēts pieslēgt pie pilsētas komunikācijām, neatkarīga centrālapkures sistēma ar katlu telpu un ventilācijas sistēma. Ēka nodota ekspluatācijā 2021. gada 20. oktobrī. Būvdarbu izmaksas 473 801,32 eiro. Pirms būvdarbu uzsākšanas tika nojaukta esošā kases ēka.
Amatu mājā tiks izveidota ekspozīcija par amatniecības tradīcijām Sēlijā. Ekspozīcijas mērķis – sekmēt Jēkabpils Vēstures muzeja krājuma izmantošanu, nodrošināt izpētes rezultātu pieejamību plašai sabiedrībai. Atbilstoši mūsdienu prasībām, sabiedrības interesēm un pieprasījumam – parādīt Sēlijas kultūrvēsturiskā novadam raksturīgo kultūrvidi, tradīcijas un sadzīvi, īpaši akcentējot amatniecības tradīcijas. Ekspozīcijā ietveramās tēmas: Sēlijas kultūrvēsturiskā teritorija; tautas celtniecības tradīcijas un būvelementu īpatnības; tradicionālās amatniecības nozares, darba rīki, to pielietojamība; seno amatu prasmes; tautas dziedniecība, ticējumi, teikas.
Ekspozīcijā plānota video projekciju veidošana un demonstrēšana, muzeja krājuma priekšmetu repliku izgatavošana, manekenu iegāde, Sēlijas tautas tērpa kopijas izgatavošana, piekaru sistēmu iegāde un uzstādīšana maināmās informācijas vajadzībām. Ekspozīcijas un praktisko nodarbību vajadzībām tiks iegādātas mēbeles un aprīkojums.
Amatu mājā tiek ievietota ekspozīcija par amatniecības tradīcijām un iekārtotas telpas dažādām praktiskām nodarbībām. Apmeklētājus tagad būs iespējams uzņemt visa gada garumā, kas Jēkabpils Vēstures muzeja brīvdabas nodaļā «Sēļu sēta» līdz šim nebija iespējams.