Starptautiskā projektā popularizē Strūves ģeodēzisko loku
Apmaksāts raksts

Lai uzlabotu Strūves ģeodēziskā loka punktu tūrisma infrastruktūru Lat­vijā un Lietuvā un lai kultūras mantojums būtu pieejams un pievilcīgs iekļaušanai pārrobežu un starptautiskā tūrisma maršrutos, Jēkabpils novada pašvaldība sadarbībā ar Lietuvas Aukš­taitijas aizsargājamo teritoriju direkciju jau vairākus gadus īsteno projektu LLI–477 «Starptautiskā tūrisma maršruta «Strūves ģeodēziskais loks» izveide» (saīsinātais nosaukums «Strūve»). 
     Kā jau esam informējuši, projekta īstenošanas laikā notikušas daudzas nozīmīgas aktivitātes – gan organizētas mācības un pieredzes apmaiņas braucieni tūrisma nozares speciālistiem, gan paveiktas vairākas praktiskas lietas. Jēkabpils novada teritorijā tika atjaunoti un labiekārtoti trīs objekti. 
     2021. gadā vērienīgas pārmaiņas piedzīvoja Strū­ves parks. Tur tika atjaunotas gājēju ietves, ierīkots ap-gaismojums, uzstādīti jauni soliņi, atkritumu urnas, kā arī aizraujoši vides objekti, kas izveidoti izzinošu rotaļu iekārtu veidā (kaleidoskops, teleskops, kompass, ūdens spēle un dažādi interesanti spoguļi). 
Arī blakusesošais O. Kal­paka laukums tika pārbūvēts – vienā tā daļā iekārtots automašīnu stāvlaukums, otrā izveidots tūrisma un atpūtas objekts, kas papildina Strūves ģeodēziskā loka punkta tūrisma infrastruktūru. Šeit izbūvēti ar apgaismojumu aprīkoti gājēju celiņi, uzstādīti jauni soliņi, velo novietnes un citi infrastruktūras objekti.
 
 
 
Gan atjaunotajā Strūves parkā, gan Oskara Kalpaka laukumā interesenti var uzzināt daudz jauna par Strūves ģeodēzisko loku, kā arī par citiem dabaszinātņu jautājumiem, izmēģinot dažādas interaktīvas atrakcijas.
 
   Iepriekš Sēlpils pagastā esošais Strūves ģeodēziskā loka punkts «Dabors–kalns» nebija pieejams apskatei. Projekta «Strūve» īstenošanas laikā Taborkalnā tika uzbūvēts skatu tornis, gājēju celiņš, auto stāvlaukums un koka tiltiņš. Uzstādīts piemiņas akmens uz Strūves ģeodēziskā loka Baltijas un Lietuvas daļu savienojuma punkta Dabors–kalns. Tūris­tu ērtībai izvietoti pieci koka soliņi un atkritumu urnas. Stāvlaukumā pie iebraukšanas ceļa uzbūvēta tualete ar vides pieejamību. Sadarbībā ar Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūru apkopota vēsturiskā informācija par šo Strūves ģeodēziskā  loka punktu. Zinātnisko sasniegumu vēsture publicēta  modernā un interaktīvā vei­dā uz  diviem informācijas stendiem un skatu tornī, lai vietējie iedzīvotāji un viesi varētu uzzināt, kas ir Strūves ģeodēziskais loks.
 
 
Projekta īstenošanas laikā uzbūvētais Taborkalna skatu tornis kļuvis par iecienītu tuvu un tālu zemju tūristu apskates objektu.
 
     Visbeidzot, lai veicinātu ceļotāju interesi par šiem unikālajiem objektiem un piesaistītu tūristus, kuri vēlas izpētīt zinātnes vēsturi, paplašināt savu redzesloku, tika izveidots starptautisks tūrisma maršruts So­mija–Igaunija–Latvija–Lietuva un īstenota kampaņa «Izzini Strūves ģeodēzisko loku». Kampaņa nupat noslēgusies, un tās laikā Strūves ģeodēziskā loka punktus Jēkabpils novadā – «Dabors–kalns», «Jēkabpils» Strūves parku –  apmeklēja vairāk nekā 300 dalībnieku no Latvijas un Lietuvas, tostarp ģimenes ar bērniem, Jēkabpils novada pašvaldības izglītības iestāžu mācību klases, aktīvi seniori un pilsētas viesi.
Projektu LLI–477 «Starp­tautiskā tūrisma maršruta «Strūves ģeodēziskais loks» izveide/STRŪVE līdzfinansē Interreg V–A Latvijas–Lietuvas pārrobežu sadarbības programma 2014.–2020. gadam.
    Projekta kopējais finansējums: 850 509,70 EUR (t.sk. ERAF finansējums – 722 933,24 EUR), Jēkabpils novada pašvaldības finansējums: 251 372,66 (t.sk. ERAF finansējums 213 666,76 EUR). 
    www.latlit.eu; www. europa.eu; www.facebook. com/jekabpils/ 
 
UZZIŅAI
   Ģeodēziskais loks ir līnija, kas vērsta ziemeļu–dien­vidu virzienā. Ģeodēziskā loka mērījumi ir viena no metodēm, kā noteikt Zemes izmērus.
     Tērbatas Universitātes astronoms Frīdrihs Georgs Vilhelms Strūve 1816. gadā uzsāka vēlāk savā vārdā nosauktā meridiāna loka mērīšanu, lai pārbaudītu, vai platuma grādi ir nemainīgi un tiem ir tāda pati vērtība kā pie ekvatora, tā pie Zemes poliem. Mūsdienu ģeogrāfiskā kartē Strūves ģeodēziskais loks šķērso 10 valstis: Norvēģiju, Zviedriju, Somiju, Krieviju, Igauniju, Latviju, Lietuvu, Baltkrieviju, Moldovu un Ukrainu. No Latvijā kādreiz uzmērītajiem 16 punktiem UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļauti divi – «Jēkabpils» un «Sestukalns» (Madonas novads).
    Savukārt valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā industriālie pieminekļi ir iekļauti septiņi Strūves ģeodēziskie punkti, jo tajos saglabājušies novērošanas punktu apzīmējumi, proti, punkta atzīme ar svina lējuma centru vai akmenī iekaltu apzīmējumu un novērojumu vajadzībām ierīkoto konstrukciju paliekas vai arī 20. gs. sākuma ģeodēziskā punkta apzīmējums. Trīs no tiem atrodas mūsu novadā: Strūves astronomisko novērojumu punkts Jēkabpilī (Jacobstadt), Strūves ģeodēziskā loka punkts «Arbidāni» un Strūves ģeodēziskā loka punkts «Daborkalns» (pēc www.wikipedia.org).
 
 
Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī raksta saturu pilnībā atbild Jēkab­pils novada pašvaldība, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Sa­vienības oficiālo nostāju.
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. prusaks
    prusaks
    pirms 1 gada

    Vai tad kāds vēl nav neko dzirdējis par Strūves ģeodēziskā loku ?

    Atbildēt

Pievienot komentāru