Īstermiņa vai ilgtermiņa aizdevums? Kā izvēlēties piemērotāko?
Apmaksāts raksts

Šodienas ekonomikā, kurā finanšu jautājumi vienmēr, šķiet, jāatrisina bija ja ne vakar tad vismaz tūlīt un tagad, un kurā mūsu vēlmes un lolotie sapņi parasti nav izpildāmi bez papildu līdzekļiem, ir svarīgi gudri izvēlēties starp īstermiņa vai ilgtermiņa aizdevumu. Katrs no šiem aizdevuma veidiem ir ar savām priekšrocībām un izaicinājumiem, tāpēc ir svarīgi saprast, kura pieeja ir piemērotāka tieši jums. 
 
Īstermiņa aizdevums: Ātra palīdzība steidzamām vajadzībām
 
Mums visiem tā gadās – vienkārši pienāk mirklis, kad steidzami vajadzīgs finansiāls atbalsts, tieši tajā brīdī, akūti un uz neilgu laiku. Īstermiņa aizdevums – kā jau nosaukums pasaka priekšā – varētu būt glābiņš. Šis aizdevuma veids ir ātrs un vienkāršs risinājumu brīžos, kas radušies neparedzēti izdevumi. Kā ar jebkurām finansiālām saistībām un aizdevumiem – viss “sāls” ir detaļās un tieši nianses palīdz identificēt un atrast savām vajadzībām atbilstošo aizdevumu, tieši to, kas tiešā veidā atbild uz jūsu identificēto vajadzību un kura nosacījumi paši par sevi nerada jums jaunu problēmu atrisinātās vietā. 
 
Kā jau minēts, īstermiņa aizdevumi bieži tiek izmantoti ārkārtas situācijās, kad nepieciešams steidzams finansiāls atbalsts. Tie var būt noderīgi, lai segtu neparedzētas rēķinu maksājumus, neatliekamus remontus vai akūtus medicīniskus izdevumus. Tomēr, lai gan īstermiņa aizdevums var sniegt nekavējošu finansiālu palīdzību, ir svarīgi izprast šī aizdevuma veida priekšrocības un trūkumus.
 
Viens no galvenajiem faktoriem, kas jāņem vērā, izvēloties īstermiņa aizdevumu, ir tā atmaksas termiņš un procentu likmes. Parasti šiem aizdevumiem ir relatīvi īss atmaksas termiņš – ierasti tās ir bijušas 30 dienas, taču pēdējos gados nebanku kredītdevēju piedāvājumā īstermiņu kredītu atmaksas termiņos arī ir parādījušās variācijas, piemēram, īstermiņa kredītus izsniedzot uz trīs mēnešiem. Jārēķinās, ka procentu likmes par šādu aizdevumu visdrīzāk būt augstākas, un kavēšanās ar kredīta atmaksu jau no pirmās kavējuma dienas ir ar augšupejošu līkni. Tāpēc, pirms izvēlēties īstermiņa aizdevumu, ir svarīgi rūpīgi izvērtēt savu spēju laikus atmaksāt aizdevuma summu un procentu likmes.
 
Ir vērts atzīmēt, ka īstermiņa aizdevumi un arī citi kredītprodukti kā patēriņa kredīts internetā parasti ir ērti pieejami tiešsaistes platformās, tā nodrošinot patiešām ātru un vienkāršu pieteikšanās procesu. Tas var būt ļoti noderīgi situācijās, kad katrs mirklis ir no svara un vajadzība ir steidzama. Vienlaikus, lai gan īstermiņa aizdevumi var būt noderīgi ārkārtas situācijās, ir svarīgi izvairīties no tā, ka tie kļūst par regulāru risinājumu finanšu grūtībām. Labāk ir izmantot šos aizdevumus tikai īpašos gadījumos un arī tad apzinīgi plānot atmaksas iespējas, lai izvairītos no turpmākām problēmām.
 
Īstermiņa aizdevumi ir kā īslaicīgs pagaidu risinājums. Ar pareizu plānošanu un pietiekamu informētību, šie aizdevumi var būt noderīgs instruments ārkārtas situāciju risināšanai un finansiālās stabilitātes atgūšanai.
 
Ilgtermiņa aizdevums: Investīcija nākotnē
 
Ilgtermiņa aizdevums ir vērtīgs finanšu instruments, kas piedāvā iespēju iegūt lielākus finanšu līdzekļus un realizēt savus sapņus, atmaksājot aizdevumu par to pakāpeniski un ilgā laika posmā. Ilgtermiņa aizdevumu būtība un biežākie tieši šī aizdevuma veida izvēles iemesli atklājas tieši iepriekšminētajos atslēgvārdos – lielākas pieejamās summas, pakāpeniska atmaksa ilgā laika posmā.
 
Tātad, ilgtermiņa aizdevums ir aizdevuma veids ar garāku atmaksas termiņu - parasti minimālais termiņš pārsniedz vienu gadu. Ir dažādi ilgtermiņa aizdevumu veidi, atkarībā no konkrētās vajadzības – sākot ar hipotekārajiem kredītiem un beidzot ar patēriņa aizdevumiem, auto kredītiem un vēl daudziem citiem. Ar ilgāku atmaksas periodu saistītās zemākās procentu likmes un mazāki ikmēneša maksājumi ir tas, kas padara šo aizdevuma veidu pievilcīgu plašam cilvēku lokam.
 
Ilgtermiņa aizdevums ir lieliska izvēle, ja plānojat veikt nopietnu pirkumu, bet ar pašu finanšu līdzekļiem nepietiek. Tomēr, izvēloties šo aizdevuma veidu, ir svarīgi rūpīgi izvērtēt savas iespējas atmaksāt aizdevumu un izvairīties no finansiālām grūtībām nākotnē.
 
Ilgtermiņa aizdevumu var izmantot dažādiem mērķiem, tostarp mājokļa remontam un automašīnas remontam, lielāku pirkumu kā jaunu mēbeļu, sadzīves tehnikas vai citu nepieciešamību finansēšanai. Ilgtermiņa aizdevums var būt arī investīcija sevī un savā nākotnē, piemēram, aizņemoties līdzekļus studiju vai papildizglītības finansēšanai - izglītība ir ieguldījums nākotnē, jo jau ilgus gadus statistikas dati gan Latvijā, Eiropā, gan citās pasaules attīstītajās valstīs nemainīgi apliecina iegūtas augstākās izglītības tiešo ietekmi uz dzīves kvalitāti un atalgojumu. Pieaugušie ar augstāko izglītību var rēķināties ar ienākumiem, kas ir par vidēji 45-60% lielāki nekā pieaugušajiem ar vidējo izglītību. Tā kā izglītības izmaksu segšana ar ilgtermiņa aizdevumu var būt ļoti gudra un tālredzīga investīcija jūsu finansiālajā nākotnē. Tāpat arī ar ilgtermiņa aizdevumu palīdzību var segt neparedzētus medicīnas izdevumus ārstniecībai – lai gan teiciens vēsta, ka par naudu veselību nenopirkt, jāatceras, ka pieeja savlaicīgai un kvalitatīvai veselības aprūpei ir “zelta vērtē”. Ielaistas problēmas vienmēr izmaksā dārgāk – visur, vienmēr. Jā, negaidīti papildu izdevumi veselības aprūpei var radīt finansiālu spriedzi, bet ar ilgtermiņa aizdevumu jūs varat segt šīs izmaksas. 
 
Izvēle starp īstermiņa un ilgtermiņa aizdevumu: Kā pieņemt labāko lēmumu?
 
Jauns auto, dzīvokļa remonts vai aizraujošas studijas – vēlmes ir dažādas, taču tām visām kopīgs ir tas, ka, pārdomāti un atbildīgi izmantojot kredītdevēju – banku un nebanku – dažādiem nolūkiem, dzīves situācijām un iespējām pielāgotos aizdevumu veidus, vēlmes var kļūt par realitāti jau šodien! Taču, pirms aizņemties, ir svarīgi saprast, kāds aizdevuma termiņš un nosacījumi ir vispiemērotākie tieši jums – mēģināsim tūlīt pat ar dažu jautājumu palīdzību uzvedināt jūs uz pareizā ceļa!
 
Tātad, pirms izlemt, kurš aizdevuma veids jums būtu vispiemērotākais – īstermiņa aizdevums (tā sauktais “ātrais” kredīts) vai kāds no ilgtermiņa aizdevumu veidiem (patēriņa, studiju, auto kredīts u.c.) – apdomājiet savas atbildes uz dažiem svarīgiem jautājumiem. Tam nebūtu jāaizņem īpaši daudz laika, vismaz ne šajā mirklī – mūsu mērķis ir palīdzēt jums noorientēties plašajā piedāvājumu jūrā un, ja paveicas, nospraust tālāko kursu jūsu ceļam savu mērķu sasniegšanā. 
 
Vispirms – Vai jums ir vajadzīgs kredīts? Priekš kam?
 
Atbilde uz pirmo daļu būs “jā” vai “nē”, savukārt atbildei uz otro daļu būtu loģiski jāpamato iepriekšējais “jā” vai “nē”. Visdrīzāk šo jautājumu būtu jāuzdod sev ne tikai pirmo un vienīgo reizi, bet drīzāk kādas četras, piecas reizes. Jo varbūt 24h vēlāk atbilde uz jautājumu, vai kredīts ir vajadzīgs, vairs nebūs tik pārliecinošs “jā”? Ja tā, tad tomēr vērts padomāt, uz ko tas norāda. Ja par nopietnu kredītsaistību uzņemšanās vajadzību un spēju jums jāpārliecina ne tikai potenciālais aizdevējs, bet arī pašiem sevi, iespējams, ka vajadzība tomēr nav tik neatliekama un pat jūsu galvā īsti neattaisno ar jaunu kredītsaistību uzņemšanos saistīto finansiālo slogu un riskus? 
 
Nākamie jautājumi – tikai tiem, kuri pārliecinoši atbildējuši uz pirmo! 
 
Kāda aizdevuma summa nepieciešama identificētās vajadzības finansēšanai? 
 
Atbilde būs svarīgs faktors, lai izlemtu starp īstermiņa un ilgtermiņa aizdevumu. Lielākām aizdevuma summām bieži vien tiek izvēlēti garāki atmaksas termiņi, savukārt mazākai summai ir izdevīgāk izmantot īsāku atmaksas termiņu. Piemēram, auto remontam varētu būt labāk izvēlēties īstermiņa aizdevumu, bet ja plāno iegādāties jaunu automašīnu, var būt izdevīgāk izvēlēties ilgtermiņa aizdevumu.
 
Kāds ir maksimālais mēneša maksājums, ko varat atļauties šobrīd?  Ja pēkšņi zaudējat darbu un iespēju uzreiz atrast citu peļņas avotu – kāda ir maksimālā mēneša maksājuma summa, ko varēsiet atļauties minētajos apstākļos?
 
Atbilde palīdzēs atrast kredīta piedāvājumu, kas būs visizdevīgākais tieši jums, atrodot balansu starp pieejamu mēneša maksājumu un izdevīgu kopējo atmaksājamo summu.
 
Džeimss Bāldvins teicis, ka "gudrs cilvēks ir tas, kurš plāno ilgtermiņā, bet dzīvo – īstermiņā." Tas attiecas arī uz savu finanšu plānošanu. Atceries, ka kredīti ir nopietnas saistības, un tos jāuzņemas atbildīgi, rūpīgi plānojot savus finanšu resursus. Apbruņojoties ar zināšanām, skaidru risku izpratni un pragmatisku pieeju, atradīsiet vislabāko risinājumu un pareizo ceļu. Jo, rīkojoties apzināti un balstot savus lēmumus zināšanās, arī riski vairs nav vienkārši “riski” – aprēķināts risks, galu galā, vairs nav tik riskants.
 
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. prusaks
    prusaks
    pirms 2 mēnešiem

    Kādreiz kolhozi ņēma īstermiņa aizņēmumu no valsts lai var algas izmaksāt, bet ilgtermiņa lai var uzbūvēt kādu kūti. Kā tagad nemaz īsti nezinu, pajautāšu radiem.

    Atbildēt

Pievienot komentāru