Uz Biržu uzbēruma nelegāli ber melnzemi, bet ziemas atpūtas kalnā Mežaparkā izbērti būvgruži
INESE ZONE

BD preses konferencē Jēkabpils novada domē interesējās, kas notiek ar bijušā Biržu dzelzceļa uz­bērumu, kur izcirta krūmus, izlauza celmus un ta­gad ber ielu un dambja remontdarbos izrakto grun­ti, lai veidotu pastaigu un veloceliņa pamatni. Tur vietām uzbērta arī melnzeme, kas veloceliņa pamatam noteikti neder. Agrāk grunti no būvobjektiem veda uz ziemas atpūtas kalnu pie Radžu ūdens­krātuves. Tagad tur vešana pārtraukta, kalnu vairāk neuzber. Turklāt Valsts vides dienests tur bija konstatējis kopā ar grunti izbērtus būvgružus, kas nav pieļaujams. BD lūdza komentēt arī šo faktu.   
    Novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis un izpilddirektors Uldis Skrei­vers skaidro, ka uzbēruma teritorija ir plaša, ar trim piebrauktuvēm, un tur var piekļūt jebkurš, bet izkontrolēt procesu īsti nevar.  
     – Ja redz, ka tur jau kaut kas ir izbērts, arī citi nolemj tur vest un bērt. Iepriekš tur zināmi uzņēmēji bēra grunti, kas der celiņa pamatam, bet kāds cits atved un izber melnzemi. Tāpēc ir jāliek kameras un jāuzdod kādam to uzraudzīt. Tāpat bija ar ziemas atpūtas kalnu Meža­parkā. Uzņēmēji bija informēti, ka tur vairs nevar bērt, bet atkal parādījās izbērtas kravas. Bet tad bija zināms, kas to dara, un viņi visu novāca un sakārtoja. 
    U. Skreivers piebilst, ka bijušas problēmas arī ar Biržu uzbēruma piebrauktuvi un ceļa nomali, kas izbojātas, vedot tur grunti. Tam pievērsis uzmanību «Latvijas autoceļu uzturētājs». – Tad mēs nolēmām, ka tur neko nevar vest, kamēr laika apstākļi neuzlabosies. Iz­braukātās nomales un piebrauktuvi uzņēmējs sakārtos. Tagad izskatām iespējas uzlikt tur meža kameras, lai var kontrolēt, kas un ko tur ved, –  informēja Uldis Skrei­vers.
    Par izbērto melnzemi pašvaldībā skaidro, ka, uzzinot, kas to atveda, uzņēmējam liks visu sakārtot. Ja to nenoskaidros, melnzemi izkliedēs pa uzbēruma ma­lām, jo apjoms nav tik liels, lai vestu prom. 
    Par to, ka krūmi no uz­bēruma šķeldai izcirsti, bet pašvaldībai nav dokumentu, kas apliecinātu līguma par šo darbu izpildi esamību, BD jau rakstīja. U. Skreivers in­formē, ka joprojām vērtē, vai pašvaldībai ir nodarīts zaudējums. Tas, ka darbības nav veiktas atbilstoši noteiktajai kārtībai, esot skaidrs. Galīgos secinājums izdarīšot maijā. 
    Par Valsts vides dienesta ziemas atpūtas kalna nogāzē konstatētajiem būvgružiem  U. Skreivers stāsta, ka viss sācies pērn, kad Dau­gavas plūdu laikā no kalna ņemta grunts dambja stiprināšanai. Noņemot materiāla kārtu, atklājies, ka tur ir sa­vesti būvgruži, ko nedrīkstēja darīt.
     – Tie, veidojot kalnu, bija ierakti, izveidota glīta nogāze. Bet, kad to noraka, no grunts sāka līst ārā  lielu frakciju būvgruži – caurules, plastikāts.  Acīmredzot iedzīvotāji par to bija informējuši vides dienestu. Viņu speciālisti atbrauca, to visu konstatēja un uzdeva sakārtot. Pašvaldība to izdarīja, bet vairs nebija iespējams konstatēt, kas ir vedis šos būvgružus, jo uz kalnu tos veda daudzi uzņēmumi, kad tas bija atļauts. Tagad ceļš uz kalnu ir slēgts ar aizšķērsojumu, un tur ir kameras, kas var fiksēt pārkāpumu, –  stāsta Uldis Skreivers.  
     Vaicāts, kas notiks tālāk ar uzbērto kalnu, par kura izmantošanu savulaik bija dažādas ieceres, arī rodeļu trases izveidošana, R. Ra­gainis teic, ka visas ieceres ir palikušas spēkā. Jautājums, cik liels esot finansējums, ko pašvaldība katru gadu var tam atvēlēt. 
     – Šogad 100 000 eiro budžetā ir iekļauti Meža­parka attīstībai. Mēs, protams, nevaram dot tos miljonus, kas vajadzīgi visam. Piemēram, celiņš apkārt visai Radžu ūdenskrātuvei  izmaksātu 4,5 miljonus. Bet lēnām katru gadu  liksim klāt. Šobrīd kalns ir sakārtots, apaugs ar zāli. Tas jau ir lielāks un garāks, var veidot pagarinājumu, var uz ezera pusi ierīkot zērgli pāri uz saliņu (Red. piez. –  «Zērglis» Siguldā ir atrakcija ar nobraucienu, iesietam siksnās pa vagoniņa gaisa trošu ceļu), daudz ko var veidot, izmantojot šo kalnu. Jāsaprot arī tas, ka kalnam šobrīd ir jānostāvas, jā­apaug, un tikai tad var domāt par tālāko attīstību, kaut vai tiem pašiem rodeļiem vai ko citu, –  sacīja Rai­vis Ragainis.
    Iespēja kādu objektu veidošanai izmantot būvobjektos izrakto grunti uzņēmējiem ir izdevīga, jo samazina izmaksas, kas citādi būtu jātērē grunts noglabāšanai, piemēram, atkritumu poligonā. Tagad, kad uz kalna pie Radžu ūdenskrātuves to vairs neved, Biržu uzbērums būs tikai īslaicīgs risinājums, jo tur nevajag tik daudz grunts kā kalnam, kur to veda gadiem. Deputāts Ai­gars Nitišs  domes sēdē rosināja pašvaldībai iegādāties zemi Daugavsalā, kur savulaik rīkoja auto sacensības, bet tagad nelegāli izgāž atkritumus. To varot uzbērt virs plūdu līmeņa un tad domāt, kā šo teritoriju var izmantot. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (7)

 1. prusaks
  prusaks
  pirms 1 mēneša

  Melnzemes klājiens ātri apaugs ar zāli un būs patīkama staigāšana vai pat gulšņāšana. Viss kārtībā, nav ko taisīt atkal traci par neko.

  Atbildēt
 2. Ačulis
  Ačulis
  pirms 1 mēneša

  Ka tik deputātam nav pazīstams Daugavsalas īpašuma saimnieks, ka ierosina šādas interesantas lietas/idejas.

  Atbildēt
 3. Fakts
  Fakts
  pirms 1 mēneša

  Kad runā Ragains un Skreivers, gāžas melu gūzma.

  Atbildēt
 4. Khe khe
  Khe khe
  pirms 1 mēneša

  Nitiss teica, ka patreizējā vadība ir demokrātiskākā un caurspīdīgākā kāda jelkad ir bijusi. Ai, Aigariņ, tā sasmējos, ka uz vēdera tauki kratījās. Pa manam kā tiek slēpta informācija un neatbildēts uz jautājumiem, nevienos laikos šitāda vadība nav bijusi! Ak tu debestiņ, dzelzceļmala izšmorēta un aizvesta. Kur aizveda, kādu piķi norāva, nav zināms. Kā tad! Firma, kura to izdarīja, tur taču visi rēķini ar policijas gādību ir dabūjami. Tak nē, bwdība čamdās pa stūriem, cik maksājusi šķelda un velns viņu sazin, cik kubu dabūjuši nofenerēt. Ne ūtu Kraps pacēlis šo lietu, būtu kapa klusums!

 5. Vispirms
  Vispirms
  pirms 1 mēneša

  Vispirms uzbērsim un tad domāsim... Varbūt vispirms domāt, un pēc tam kaut ko darīt?

  Atbildēt
 6. Ziema
  Ziema
  pirms 1 mēneša

  Par ko tad tas kalns ir ziemas atpūtas kalns? kameršļūkšanas trase darbojas cauru gadu. Citas organizētas atrakcijas tur ne ziemā ne vasarā nav. Katrs pats var uzskriet tajā vasarā vai nošļūkt ar plēvi ziemā. Bet tādi jau ir visi kalni un pakalniņi.

  Atbildēt
 7. Un vēl
  Un vēl
  pirms 1 mēneša

  Nez kāpēc man liekas ka tas Zērglis nebūt nešļūc pa tramvaja trosi, bet pa citu trosi. Citādi gaisā abi saskrietos virs Gaujas un zērglim būtu kirdik. Vai vagoniņam...

  Atbildēt

Pievienot komentāru