Uz vēja parka būvniecību Vīpes pagastā  pretendē vēl viens uzņēmums
INESE ZONE

BD jau informēja, ka uzņēmums SIA «Purple­Green Solwin» Jēkabpils novada Vīpes un Mež­āres pagastā ir iecerējis bū­vēt vēja parku, izvieto­jot vēja ģeneratorus 2 989 hektāru plašā teritorijā. Tagad par iespēju izvietot vēja turbīnas faktiski tajā  pašā teritorijā interesējas Dānijas uzņēmums «European Energy», kam ir biroji vairākās valstīs, tajā skaitā Latvijā.
 
Pēc zemes pārdošanas darījuma «European Energy» rodas iespēja darboties Vīpē
    Latvijas biroja pārstāvis Ilvars Pūpols par plāniem Vīpē Jēkabpils novada deputātus informēja paš­valdības attīstības un tautsaimniecības jautājumu komitejas sēdē.
    I. Pūpols pastāstīja, ka uzņēmums attīsta vēja un saules paneļu parku projek­tus ar ieceri izmantot saules enerģiju arī metano­la ražošanā. Latvijā at­tīstības stadijā esot vairāki projekti. Vistuvāk īstenošanai ir saules paneļu parks Vents­pils apkārtnē – Tār­galē, kur būvniecību plāno sākt šoruden un pabeigt 2025. gada beigās vai 2026. gada sākumā. Vēja parki ir plānoti Rucavas apkārtnē, viens – netālu no Aizkraukles un trešais Vī­pē un Mežārē. Vīpes pro­jekts ir sākumstadijā, kad jāuzsāk ietekmes uz vidi novērtējums (IVN), kam sekotu sabiedriskā apspriešana.
    I. Pūpols atzīst, ka izvēlētā teritorija sakrīt ar SIA «Pur­pleGreen Solwin» ie­cerēto vēja parka teritoriju. Pre­cīza teritorija gan būšot zināma tikai pēc IVN pa­beigšanas, kad būs skaidrs, ar kādiem ierobežo­­jumiem nāksies saskarties. 
 
«European Energy» Latvijas biroja pārstāvis Ilvars Pūpols skaidro, ka projektēšanas stadijā var runāt par pašvaldības ceļu pastiprināšanu saistībā ar vēja parka izbūvi.
 
 
     – Jautājums, kāpēc ir di­vi attīstītāji, kur būtībā izpētes teritorijas pārklājas? Latvijā šis var būt jau ceturtais tāds gadījums, kad vairāki attīstītāji pretendē uz vienu teritoriju. Bet ietekmes uz vidi novērtējumu var uzsākt jebkurš uzņēmējs jebkurā vietā bez kā­das vienošanās ar zemju īpašniekiem vai citiem uz­ņēmējiem. Tā vēsture, kā­pēc «European Energy» no­lēma darboties Vīpē, ir tāda, ka tur bija zemju īpaš­nieks SIA «CMC land», kas piederēja dāņiem un gada sākumā viņi zemi pārdeva otriem dāņiem, kas ir saistīti ar mūsu uz­ņēmumu. Un jaunais ze­mes īpašnieks izvēlējās mūs kā tehnisko partneri pro­jektu attīstībai uz viņu zemes, izvērtējot iespējas iz­vietot tur vēja parku un, kur var, arī saules pa­neļus. Līdz ar to veidojas tāda situācija, ka arī iepriekšējais attīstītājs ir norādījis šīs teritorijas ar cerību, ka varēs vienoties ar šo zemes īpašnieku. Un, ja mēs izņemam ārā no «Purple Green Solwin»  te­ritorijām šo ze­mi, tad  tie ir zemes gabali teritorijas ziemeļu daļā.  Ir iespējams, ka attīstītāji šādā situācijā sa­vā starpā var vienoties, bet var arī nevienoties. Varbūt vienam var izdoties piesaistīt finansējumu,  bet otram  – nē.  Līdz realizācijai vēl ir tāls ceļš ejams, līdz šis pro­­jekts iegūs re­ālas ap­ri­ses, – skaidro Ilvars Pūpols. 
   Viņš stāsta, ka tuvākais uzņēmuma vēja parks, kas uzbūvēts un darbojas, at­rodas uz dienvidiem no Ro­kišķiem ar turbīnām, kas ir 235 metrus augstas, un parkā izvietotas septiņas vai astoņas turbīnas. Sa­vukārt Vīpē plānots uzstādīt aptuveni 25 turbīnas, kam līdz spārnu augstākajam punktam ir 250 metri. Turbīnas atradīsies 700 līdz 900 metru attālumā viena no otras, un, atbilstoši Latvijas likumdošanai, tās nevar būt tuvāk par 800 metriem līdz mājām. 
 
Šī ir «PurpleGreen Solvin» iecerētā vēja parka izbūves teritorija. Gandrīz to visu ziemeļu puses daļā nu grib izmantot arī «European Energy.» 
 
Atgādina, ka pašvaldības saņems kompensāciju
    I. Pūpols atgādināja par likumdošanas ieceri par kompensācijām pašvaldībām un zemes īpašniekiem, kas būs jāmaksā vēja parku īpašniekiem. Tā gan vēl joprojām esot tikai koncepcija, jo normatīvais akts nav apstiprināts. Bet iecere esot tāda, ka vēja parka īpašniekam jāmaksā 2500 eiro par katru saražoto elektroenerģijas me­gavatu. Ja Vīpes projektā «European Energy» būšot 25 turbīnas, kas atbilst aptuveni 200 megavatiem, tad kopējais maksājums varētu būt pusmiljonu eiro gadā.
   Ceturtdaļa miljona paš­valdībai un otra ceturt­daļa sadalītos uz mājsaimniecībām divu kilometru attālumā. Bet dalījumā mājsaimniecībām likumprojektā esot plānots sa­ņemamais minimums un maksimums, tā ka tas ne­būšot viennozīmīgs maksājums. 
   – Mūsu prakse, ja attīstām projektu kādā pašvaldībā, ir tāda, ka cenšamies iesaistīties vietējā dzīvē un  at­balstīt vietējās kopienas. Tā, piemēram, Brazīlijā mēs attīstījām tradicionālo mežģīņu izgatavošanu, Polijas ciemā atbalstījām vasaras festivāla rīkošanu, bet Dānijā un Spānijā – bērnu futbola komandas. Ventspils novada Tārgales pa­gastā, kur top saules  pa­neļu elektrostacija, at­balstām bērnu rokasbumbas komandu, – sacīja Ilvars Pūpols.  
 
Būvēt varēs tas, kam pieder zeme vai ir vienošanās ar zemes īpašniekiem 
    Deputāti vaicāja, vai at­tīstītājus nemulsina tas, ka  «European Energy», kam vēl nav izstrādāts IVN, ir sliktākā pozīcijā nekā «Pur­pleGreen Solwin», kam IVN jau tuvāk izstrādes beigām un jau ir notikusi ieceres pirmā sabiedriskā apspriešana?  Kā tad esot, vai pašvaldības būvvaldei ir saistoši akceptēt būvniecības ieceri tam, kurš pirmais tiek galā ar IVN un saņem pozitīvu atzinumu? I. Pūpols sacīja, ka viņu pro­jekta pirmā sabiedriskā apspriešana varētu būt nākamgad pavasarī. Taču, lai ietu uz būvvaldi un runātu par būvniecības uzsākšanu, attīstītājam jābūt īpašumā zemei, kur būvēs vēja parku, vai jāpanāk vienošanās ar zemes īpaš­niekiem par apbūves tiesībām. Teorētiski varot veidoties situācija, ka viens attīstītājs uz būvvaldi var aiziet ātrāk un realizēt savu projektu. No tāda viedok­ļa «European Energy» po­zīcijas varbūt neesot tik izdevīgas, bet vēl jau esot jāvērtē arī finansiālie as­pekti, kas atmaksāsies un kas nē. 
    Komitejas vadītājs Ai­nars Vasilis interesējās, ku­rā momentā pašvaldība vai tās būvvalde var runāt par prasībām ceļu pārbūvei vai atjaunošanai, ja pa tiem būs jāved milzu turbīnu detaļas un pārvietosies būv­­nieku transports? I. Pū­pols sacīja, ka tas ir ri­sināms projekta izstrādes gai­tā, jo pašvaldības ie­saiste ir nepieciešama, tā ka projekta saskaņojumā jānorāda, kā un ko plāno piegādāt, un projektētājiem jāparedz, vai visas noslodzes tiks izturētas, ku­ri ceļi un cik daudz ir jāpastiprina, un tajā brīdī pašvaldība iesaistās. Pēc IVN izstrādes, kad jau būs notikusi otrā sabiedriskā apspriešana, būšot daudz taustāmāk zināms, kur būs plānots uzstādīt turbīnas un atbilstoši kāda ceļu infrastruktūra var tikt veidota. 

Foto: Vēja parku attīstībai Latvijā nav nemaz tik daudz piemērotu vietu, un uzņēmumi jau sāk konkurēt par teritorijām.

 
Uzziņai
  • «European Energy»  ir gatavs būvēt vēja parku arī Aizkraukles novadā. Vides pārraudzības valsts birojs 2024. gada 18. janvārī ir pieņēmis lēmumu par ietekmes uz vidi no­vērtējuma procedūras piemērošanu ierosinātajai darbībai – vēja parka būvniecība Aizkraukles novada Aizkraukles un Kok­neses pagastā, uzstādot ne vairāk kā 22 jaunākās pa­audzes lielas jaudas vēja elektrostacijas. 
  • Uzņēmums «European Energy» dibināts 2004. gadā Dānijā. 2022. gada beigās «European Energy» darbinieku skaits sasniedza 550, un uzņēmums plāno paplašināties un paredz vēl palielināt darbinieku skaitu. Uzņēmumam ir 23 biroji 18 valstīs, un tas cenšas atvērt vietējos birojus tajos tirgos, kuros noris darbs ar būvniecības projektiem, kā arī jau esošo projektu ekspluatācija.
  • Vides pārraudzības valsts birojs 2023. gada 27. novembrī ir pieņēmis lēmumu par ietekmes uz vidi novērtējuma procedūras piemērošanu SIA «PurpleGreen Solwin» ierosinātajai darbībai – vēja elektrostaciju un tīklu būvniecībai Vīpes un Mežāres pagastā. 2024. gada 5. februārī Vīpē notika sākotnējās sabiedriskās apspriešanas iedzīvotāju sanāksme. 

 

    Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta «Soli solī ar laiku» publikāciju saturu atbild «Brīvā Daugava»

 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (2)

  1. Strāva
    Strāva
    pirms 3 nedēļām

    34 gadus atpakaļ, kad atguvām neatkarību, likumā bija teikts, ka zemi nepārdos ārzemniekiem. Gāja gadi, mainījās tikumi un likumi, un cik ha tad šodien pieder ārzemniekiem, a? Tagad ko ārzemnieki sagrib, to arī realizē mūsu valstī. Pat komuņagam spārni ies gar pašu pakaļu. Ietekmi uz vidi pētīs. Vai tad jau mav pieredzes gana pasaulē, kā ģeneratori ietekmē vidi? Pateiks, ka viss ir oki doki, bet patiesībs būs cita!

    Atbildēt
  2. prusaks
    prusaks
    pirms 3 nedēļām

    Tā nu ir ēzeļa ķemmēšana.

    Atbildēt

Pievienot komentāru