Jēkabpilī Viesītes un Nameja ielas kvartāla rekonstrukcijas projekts, kuram daļu izmaksu iedzīvotāji bija gatavi segt ar līdzmaksājumu, var palikt neīstenots, jo izmaksas kopš 2020. gada augušas pamatīgi un varot sasniegt pusotru vai pat 2,5 miljonus eiro. Vēl pirms pašvaldību reformas iedzīvotāji Jēkabpils pilsētas domes veiktajā aptaujā apliecināja, ka ir gatavi segt daļu no kopējām izmaksām, kas tobrīd bija 350 000 eiro. Summa tika aprēķināta, par pamatu ņemot Bebru ielas mikrorajona pārbūves izmaksas. Vēlāk Jēkabpils novada dome atvēlēja naudu kvartāla rekonstrukcijas projekta izstrādei, bet 2021. gada 23. septembrī spēkā stājās «Saistošie noteikumi par Jēkabpils novada pašvaldības līdzfinansējuma piešķiršanu daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām piesaistīto zemesgabalu labiekārtošanai», kas noteica, ka pašvaldība šādos projektos sedz ne vairāk kā 80% no izmaksām.
Rekonstrukcijas īstenošana tika uzticēta SIA «JK Namu pārvalde», kas kā dzīvokļu īpašnieku pilnvarotā persona ir būvniecības ieceres «Viesītes un Nameja ielu mikrorajona iekšpagalma labiekārtošana Jēkabpilī» projekta pasūtītāja. Projektēšana ieilga. Jau projekta skiču stadijā bija problēma ar ieceri izcirst visai lielu skaitu koku, lai ierīkotu autostāvvietas. Pret to iebilda iedzīvotāji un arī pašvaldības koku izvērtēšanas komisija neatļāva izcirst visus plānotos kokus. Tas prasīja projekta ieceres pārveidošanu, jo bija jāmaina autostāvvietu izmēri. Tāpat, redzot reālo situāciju ar izmaksu pieaugumu, tika nolemts kvartāla piebraucamajiem ceļiem noteikt inženierbūves statusu, un tad visas šo ceļu remontdarbu izmaksas segtu pašvaldība. Visi šie risinājumi pagarināja darbu pie projekta izstrādes.
Jo ilgāk gatavojās, jo dārgāks viss kļuva
Kārtējā pašvaldības attīstības un tautsaimniecības jautājumu komitejas sēdē par to informēja JK Namu pārvalde» projektu vadītāja Iveta Ozoliņa. Viņa stāsta, ka dažādu tehnisku problēmu dēļ projektēšana ieilgusi, tagad beidzot ir izstrādāts būvprojekts minimālā sastāvā, bet ieceres īstenošana ir iestrēgusi finansiālu problēmu dēļ. Rekonstruējamā teritorija ir 3,5 hektāri. Savulaik 2020. gadā kvartālā esošo sešu namu ar 480 dzīvokļiem iemītnieki nobalsojuši par kopējām 350 000 eiro izmaksām. Taču izmaksas ir augušas, un tagad varētu būt aptuveni 1,5 miljoni eiro. Iepriekš iedzīvotājiem skaidrots, ka savu līdzmaksājuma daļu viņi varēs segt no māju uzkrājuma. Tagad tas neesot iespējams, jo, pēc šā brīža aplēsēm, no katras mājas būtu nepieciešami 12 000 eiro, bet tik liela uzkrājuma nevienai mājai nav: lielākais ir 7 000 eiro. Tas nozīmē, ka iedzīvotajiem būtu papildu maksājums, un projekta īstenošana arī būtu slogs pašvaldībai, kam tad būtu jārod šim mērķim vismaz miljons eiro. Tāpēc ir jautājums, vai namu pārvaldei virzīt projektu tālākai izstrādei vai to iesaldēt?
Jēkabpils novada domes priekšsēdētāja vietnieks Kārlis Stars atgādināja, ka savulaik bijusi runa pat par 2,5 miljonu eiro izmaksām. I. Ozoliņa skaidroja, ka visas izmaksas, kas minētas, ir tikai provizoriskas. Reālās būs zināmas pēc pilna projekta izstrādes un darbu iepirkuma. Bet summa 2,5 miljoni rēķināta, vadoties pēc Brīvības ielas 5A teritorijas labiekārtošanas izmaksām, kas ir nesen veikti darbi.
Deputāts Aivars Kraps sacīja, ka tās ir neizdarības sekas. 2020. gadā cilvēki bija ar mieru līdzfinansēt projektu, bet to novilcināja, un tagad jau runa esot par vienu vai diviem miljoniem. Viņš arī minēja, ka savulaik Bebru ielas mikrorajona izmaksas bijušas virs diviem miljoniem. Viņš ierosināja veikt iepirkumu un tad skatīties, kādas ir izmaksas. Deputāts Aigars Nitišs iebilda, ka nebūs īsti pareizi iepirkt darbus un tad skatīties. Pašvaldība jau esot iepirkusi daudz projektu, kas nav īstenoti. Vajagot taču padomāt, cik daudz pie tā ir jāstrādā iepirkumu nodaļai, cik – uzņēmējiem, kas piedalās iepirkumā.
– Es neredzu problēmu arī uz projektēšanas uzdevuma un minimālā projekta pamata iegūt reālu kontroltāmi. Kļūda varētu būt plus mīnus 10%. Jautājums, kādu mēs rakstām projektēšanas uzdevumu, vai tur ir visādas «cakas» vai tikai nepieciešamais. Tas būtu jāizdara, un tad var runāt ar iedzīvotājiem un saprast, ko viņi domā, un jāskatās, kādi varianti ir pašvaldībai, vai ar šī gada budžetu un pilnu kredītportfeli tas vispār ir iespējams. Ja nav iespējams no domes puses, tas jāatliek, – sacīja Aigars Nitišs.
Visu rakstu lasiet BD 15. marta numurā
Pilsētas Saimniek!
Vot vajadzēja mērnieku laikos zemi pievienot daudzdzīvokļu mājām. Ar viltu, lai pašvaldība atkratītos problēmām turpmākajā dzīves laikā! Tagad cilvēki dzīvo kā tādi bomži izdangātos pagalmos un ieliņās, pilsētnieki skaitās! Naudas arī nav pietiekoši, lai norēķinātos par siltumu, komunālajiem un apsaimniekošanu . Gadiem ievelkas parādi. Un te ar 2.5 milj vērtu projektu uzmācas! Eiropas valsts, bet pēc kā tā Latvija izskatās! Šausmas!
Fakts
Nesauc prastu korumpantu par saimnieku. Saimnieks rūpējas par savu saimniecību, bet šie te parazitē uz citu rēķina.
Faktam
Ko ta bārda 20 gadus darīja?
Fakts
Bārdas laikā tik klaja izzagšana nenotika.
to Faktam
Kā ko darīja 20-mit gadu laikā?! Izej pastaigā pa pilsētu un atceries kāda bija Jēkabpils pirms Leonīda - Vecpilsētas laukums ar pieguļošo apkārtni, autoosta, slimnīca, daudzas ielas, visu neuzskaitīšu , pats zini, bet mēle niez pateikt kaut ko sliktu.
nu nu
Leonida laikā naudas bija kā spaļu un vareja izdarīt divas reizes vairāk un simts reizes labāk!
Andris
Sudraba abele 31 štuka. Adekvāta summa? Zelta tualete Kena parkā? Rīgas iela divas reizes remonteta, uzlauzta?
Tukšsolītāji
1. Zem divām mājām vislielākie gabali ir pašvaldības. Gribēja noslaukt lai iedzīvotāji samaksā par domes zemes rekonstrukciju. 2. Mēs 2 gadus ar māju gaidījām,kad dome nāks un slēgs nomas līgumus,jo uz kopipipasuma tacinas būvēsot par iedzivotaju naudu. Ne reizi Freijas kundze nav nakusi vai sutijusi šādas vienošanās. 3.pirms velesanam sasolija un uzmeta,ka parasti. Bet majai,kur juridiska dienesta vaditaja dzivo,sarenoveja pagalmu. Jūs tur dome tiešam domājat,ka iedzīvotaji ir stulbi?
Pravietis
Katru no domes salašņām piemeklēs savs sods. Lēni graujoša slimība, atkarība, šķiršanās, tuva cilvēka nāve... Par visu būs jāmaksā
Jekabpilietis
Toties deputātiem un priekšniekiem bija nauda ,lai sev Jēkabpilī sabūvētu jaunas privātvillas,vienu par otru greznākas ar baseiniem un saunām!!!!! Jēkabpils pamazām pārvēršas par bedri,paskataties vien uz dzimstības rādītājiem,kur mirušo skaits novadā trīs(!)reizes pārsniedz dzimušo skaitu....
dzimstība
Lai rastos bērni nav tie jāmeklē kāpostos vai stārķa labvēlībā, bet jāveic mūžsena darbība. To jau Tu zini.
Kaimiņš
Gluha māju ceļ,Gogulim veselas divas. Meldrāja māju ceļ. Savā laikā labi iepirkumus safirēja. Par oficiālo algu mājas uzcelt nevar
Zābaks
Kādu tu dzimstību gribi, ja jaunie ir aizbraukuši prom un turpina to darīt katru dienu. Vietējiem palikušajiem jauniešiem bail dzemdēt, jo jaunajām ģimenēm nav ne jumta virs galvas, ne alga kā Ragainim.. Pat darbavietu nav ne laikos, ne tolkam pilsētā. Jābrauc prom gribi, negribi! Jāstutē Eiropas valstu ekonomika, kamēr šeit saimnieko pārgudrie! Ja dzīvokli nopērk, tad uzreiz virsū simts līgumi un atver tik maku, kurā svilpo vējš!
dzimstībai
Pietaisa te tādi 50- 60- gadīgi tēviņi bērnus un hops, veselība čupā, pagalam. Bērni šajā purvā nedzīvos! Visi būs prom kā viens!
Fakts
Lai rastos bērni, jābūt finansiālai stabilitātei un valsts atbalstam. Latvijā nekā tāda nav. Vairoties un mājas celt uz nebēdu var tikai valsts aparātā strādājošie dīkdieņi un korumpanti.
un vēl
Mājās var būvēt deputāti- biznesmeņi, kuri tiek pie pašvaldību pasūtījumiem. Ne velti viņi pie varas laužas.
Fakts
Neapskaudīsim tos garā vājos un Dieva apdalītos alkatīgos neradījumus. Negodīgā ceļā iegūtā nauda un manta nepadara viņus labākus. Un ar to līdzcilvēku cieņu iegūt nevar.
akts
Privātā līmenī to izvērtējot skaudības velniņš noteikti kutina pēdas. Citādi ir mazliet augstāk, jo arī jaunbūves ir apliktas ar NĪN, kas nebūt nav mazs, bet būvējot maksā strādniekiem algas, pērkot materiālus tiek sildīta ekonomika. Viss notiek. Nekad nevienos laikos privātmājās nav dzīvojuši 100% visi iedzīvotāji. Tas pat nav diskutējams.
Joske
Pirms 100 gadiem Latvijā cilvēki arī dzīvoja daudzstāvu mājās, nevis privātmājās? :D
Joskem
Tad arī daudzstāvu mājas bija privātas, šajā gadījumā ar privātām mājām ir domāta personīgā vienģimeņu māja, retos gadījumos ir divģimeņu mājas, bet Jēkabpilī es ātrumā tādu nemaz nevaru iedomāties. Iespējams, ka ir arī tādas.
Fokuss
Viņiem nekāda cieņa nav vajadzīga, jo viņiem nav sirdsapziņas
Juris
Bet Jēkabpils nelaime ir tā,ka te nav NEVIENAS jaunas daudzdzīvokļu mājas....Ja gribi dzīvot Jaunajā projekta Jēkabpilī nevis PSRS laiku panelenē,tad jābūvē jauna privātmāja,kas izmaksā dārgāk nekā dzīvoklis Jaunajā projektà
Fakts
Tiem, kas izzog budžeta naudu un par to ceļ sev mājas, tas viss neinteresē.