Ieskats vēsturē. Jau 1208. gadā Indriķa Livonijas hronikā ir pirmā vēstures liecība par Sēlpils pilskalnu, kur atradās senā sēļu pils. Pēc Indriķa hronikas ziņām, 13. gs. kādu laiku Sēlpils ir sēļu un Zemgales bīskapa sēdeklis. Savukārt 1621. gada 25. jūnijā netālu no pils, kas jau kļuvusi par pilsētiņu, hercogs Frīdrihs apstiprina savu kārtības rulli jeb piešķir pilsētas tiesības. Pilsētai precizē robežas ceļus, nosaka tirgus dienas. Šīs pilsētas paliekas – ielas bruģi, celtņu pamatus – savos meklējumos vēlāk atrada arī arheologi. Ilgu laiku Sēlpils bija administratīvais un saimnieciskais centrs. Turpat netālu uzceltajā Sēlpils baznīcā ir kalpojis G. F. Stenders jeb Vecais Stenders. Šis īsais vēsturiskais ieskats pamato mūsu izvēli novietot vides objektu Sēlpils pagasta Zvejnieklīcī. Atgādināsim, ka biedrība «Lauku partnerība Sēlija» Valsts Heraldikas komisijai iesniedza priekšlikumu ar aprakstu, ka Sēlijas vēsturiskās zemes ģerbonī attēlojams briedis. Mūsu priekšlikums komisijā guva atbalstu, un partnerība šo vides objektu izveidoja ar domu, ka tas uzstādāms sēļiem ļoti nozīmīgā un vēsturiskā vietā, lai cilvēki arvien vairāk to pieņemtu kā etnisko piederības simbolu. Zemgales plānošanas reģions Zvejnieklīci ir iekļāvis starptautiskajā tūrisma maršrutā «Baltu ceļš».
Biedrības «Lauku partnerība Sēlija» projektu koordinatore, māksliniece Jolanta Ābele izteica priekšlikumu par vides objekta radīšanu un uzstādīšanu partnerības teritorijā. Partnerības padomes atbalstu guva šī ideja.
15. oktobrī Sēlpils pagasta Zvejnieklīcī biedrība «Lauku partnerība Sēlija» svinīgi atklāja Sēlijas vēsturiskās zemes simbolam veltītu vides objektu «Sēlijas staltbriedis». Pateicamies Lietuvas sadarbības partneriem un vides objekta autoriem – Irēnai Šļuželienei un Viļusam Šļuželim.
Pasākumu vadīja Eduards Kaļķis, kura pārdomātais un labi sagatavotais ieskats tuvākā un tālākā Sēlpils vēsturē ieinteresēja apmeklētājus. Savukārt bijušais Neretas novada domes vadītājs Arvīds Kviesis, kurš izveidoja Sēlijas ģerboņa aprakstu iesniegšanai Valsts Heraldikas komisijā, atgādināja par Sēlijas ģerboņa vēstures līkločiem un komisijai iesniegtā priekšlikuma pamatojumu. Par atbilstošu un emocionālu muzikālo noskaņojumu gādāja Iveta Tāle un Daiga Kalniņa.
Otra pasākuma daļa norisinājās Sēlpils baznīcā, kuru laipni atvēlēja draudze, bet baznīcu pasākumam palīdzēja sakārtot Sēlpils luterāņu draudzes vecākā Ligita Ašme.
Ar «Cildinājuma rakstu» un mākslinieku veidoto vides objekta «Sēlijas staltbriedis» miniatūras atveidojumu partnerība cildināja Arvīdu Kviesi, Irēnu Sproģi un Ritu Audriņu par vides objekta idejas realizāciju. Biedrība pateicās arī citiem atbalstītājiem.
Vides objekts «Sēlijas staltbriedis» izveidots un uzstādīts ar biedrības «Lauku partnerība Sēlija» finansējumu un Jēkabpils novada, SIA «Vīgants» līdzfinansējumu. Paldies par sadarbību Sēlpils pagasta pārvaldei, Sēlpils luterāņu draudzei!
Uz atklāšanas pasākumu pulcējās pārstāvji no Jēkabpils un Aizkraukles novada pašvaldībām, viesi no biedrības «Sēlijas asociācija», vietējie iedzīvotāji un Lauku partnerības «Sēlija» atbalstītāji.
Mēs kā biedrība jau daudzu gadu garumā esam bijuši iesaistīti Jēkabpils novada attīstībā. To esam darījuši ar LEADER administrēšanu un dažādiem citiem projektiem. Mēs lepojamies, ka esam spējuši no saviem līdzekļiem uzdāvināt sabiedrībai šo skaisto Sēlijas simbolu un novietot to tieši Sēlijas sirdī. Ceram, ka tas priecēs iedzīvotājus un novada viesus kā dienas gaismā, tā tumšos vakaros, kad staltbriedis skaisti izgaismosies.
Fredis
Briedis interesants, sestdien aizbraukšu un apskatīšu to dabā.